Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na jihu Čech byla vyhlášena smogová situace. Kvůli ozonu

Česko

  13:55
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Meteorologové varují před vysokou koncentrací troposférického ozonu na jihu Čech. Na stanici v Hojné Vodě v Novohradských horách byla překročena jeho prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový, řekl Jaroslav Hintermüller z českobudějovického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Krajina na pomezí jižních Čech a Dolních Rakous je vhodná pro víkendový výlet i pro dovolenou. Novohradské hory ocení cyklisté i milovníci pěší turistiky. Vyspělá turistická infrastruktura je i v malých rakouských obcích samozřejmostí.

 Ačkoliv je slunečné počasí, musel ústav podle směrnice vyhlásit smogovou situaci.

"Pokles koncentrace troposférického ozonu pod informativní prahovou hodnotu se předpokládá nejpozději v 18:00," uvedl Hintermüller. Její překročení se ale předpokládá i v pátek. Hodnoty troposférického ozonu jsou podle něj vždy vyšší, když je teplo a svítí slunce, a tam, kde je vzduch řidší, tedy ve vyšších polohách.

Osobám s chronickými dýchacími potížemi, starším lidem a malým dětem se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. U dospělých lidí bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!