Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Meteory na jiných planetách? K nepoznání

Česko

Uvidí astronauti při návštěvě jiných planet nad hlavou také padající hvězdy? Problém objasňuje Pavel Koten z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Pojďme se projít po planetách naší sluneční soustavy. Může být meteor k vidění na Merkuru?

Aby vznikl meteor, potřebujeme atmosféru. U Merkuru v podstatě žádná není, takže tam asi „padající hvězdy“ není možné pozorovat. Nepřítomnost atmosféry nicméně znamená, že meteority padají přímo na povrch planety a budou se asi docela podstatně podílet na erozivní činnosti. K Merkuru nyní míří americká sonda Messenger. Je možné, že někdy v budoucnu třeba spatří dopad nějakého meteoritu přímo na povrch. Objekt by mohl patřit například k Enkeově kometě, která tady na Zemi způsobuje meteorický jev zvaný Tauridy.

Na Venuši je prakticky stále zataženo. Mohl by pozorovatel stojící na povrchu vidět meteor?

Hustá atmosféra Venuše meteor na jedné straně velmi zvýrazní. Při pohledu z povrchu planety však může pozorování v podstatě znemožnit. Mars je planeta Zemi nejpodobnější. Uvidí na něm lidská posádka stejné roje jako ze Země?

Ne, neuvidí. I když se Mars setká s proudem ze stejné komety, například Halleyovy, budou meteory vylétat z jiné části oblohy. Atmosféra na Marsu je mnohem řidší a má i jiné složení. Jev proto bude probíhat trochu jinak a meteory asi budou poměrně slabé.

Tak to byla teorie. Pozorovali už astronomové meteory na jiných planetách?

Jednu pozitivní detekci máme. Rover Spirit, který pojíždí po povrchu Marsu, zaznamenal 7. dubna 2004 meteor v atmosféře. Bylo to právě v době aktivity roje, který je spojený s kometu Wiseman-Skiff, takže astronomové se domnívají, že tento meteor patřil k příslušnému kometárnímu proudu. Na jiných planetách se pozorovat meteor nepodařilo. Hlavním důvodem je nízký počet sond. Pozorování přímo ze zemského povrchu je obtížné. Teoreticky je možné zahlédnout výjimečný bolid, který ozáří nebe nad Venuší, i ze Země. Ale přístroj, který by s tímto cílem atmosféru Venuše monitoroval, neexistuje.

***

Z pořadu Monitor, který vysílá stanice Český rozhlas Leonardo dnes v 17 h na adrese www.rozhlas.cz/leonardo

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat