27. června 2013 13:28, aktualizováno  14:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Methanol možná znovu zabíjel. Bezdomovci zemřeli po požití alkoholu

Žena s alkoholem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena s alkoholem (ilustrační foto) | foto: ČTK

ŠUMPERK V Šumperku byli nalezeni dva mrtví bezdomovci - žena a muž. Další čtyři lidé skončili s podezřením na otravu v nemocnici. Podle policie společně popíjeli alkohol. Jeden z hospitalizovaných je ve vážném stavu. Řekl to krajský policejní mluvčí Josef Bednařík. Policisté nyní zjišťují, jaký alkohol lidé bez domova pili a kde k němu přišli.

Mrtvé a lidi s příznaky otravy objevili policisté v ranních hodinách na různých místech města. Policisté zjistili, že všichni ve středu večer společně popíjeli a poté se rozešli. "Ve Vikýřovické ulici byla nalezena třiatřicetiletá žena bez známek života, našel ji tam kolemjdoucí při cestě do práce. Třiačtyřicetiletý muž byl nalezen v Žerotínové ulici, také bez známek života," uvedl policejní mluvčí.

Další čtyři lidé byli převezeni do šumperské nemocnice s podezřením na otravu, jeden z nich je podle Bednaříka v kritickém stavu. "V současné době je tam podezření na otravu alkoholem. Byla nařízena soudní pitva a těm čtyřem byly vzaty odběry. Budou se dělat rozbory, aby se potvrdilo či vyvrátilo, zda se jednalo o metylalkohol," doplnil mluvčí.

Podle mluvčí šumperské nemocnice Hany Szotkowské podle prvotních výsledků vyšetření nejde o otravu metanolem. "Metanol se nepotvrdil v krvi pacientů. Definitivní výsledky laboratorních vyšetření však budou nejdříve dnes odpoledne," řekla Szotkowská.

V nemocnici nyní podle ní zůstávají čtyři lidé. "Jeden z nich leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení a jeho stav je velmi vážný. Zdravotní stav zbylých tří pacientů je stabilizovaný, nicméně zůstávají v péči lékařů šumperské nemocnice," uvedla Szotkowská.

KAUZA METHANOLU

  • Otravy methanolem se po Česku začaly šířit od začátku loňského září. Vyžádaly si přes čtyři desítky mrtvých, další desítky lidí měly po vypití otráveného alkoholu zdravotní problémy, někteří budou mít doživotní následky.
  • Několik obětí pochází i z Olomouckého kraje. Policie kvůli kauze stíhá přibližně sedm desítek lidí. Už dříve několikrát vyzvala lidi, aby pili alkohol jen z ověřených zdrojů.
Lidovky.cz, ČTK