14. února 2019 13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Metnar vysvětluje odvolání šéfa vojenské policie: ve vedení byly dva bojující tábory, Kříž to neuměl vyřešit

Pavel Kříž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kříž | foto:  Petr Topič, MAFRA

BRUSEL Nespokojeností s manažerskou, velitelsko-řídící a kontrolní činnosti Pavla Kříže v čele Vojenské policie ministr obrany Lubomír Metnar vysvětlil své rozhodnutí jej odvolat. Novinářům na okraj jednání se svými kolegy z NATO v Bruselu řekl, že Kříž dlouhodobě nedokázal vyřešit opakující se mezilidské a vztahové problémy především ve vedení a na štábu Vojenské policie.

Podle Metnara vznikly ve vedení Vojenské policie dva tábory, „které spolu bojovaly“ a situace začala mít dopad na plnění úkolů. „Třetí skupinou byli ti poctiví vojenští policisté, kteří každý den odvádí dobrou práci. A ti se jen dívali, co se to děje na štábu a ve velení,“ uvedl ve čtvrtek Metnar. Konkrétnější být nechtěl s tím, že už na sněmovním výboru pro obranu se ve středu některé věci probíraly v důvěrném režimu.

Lubomír Metnar.

Lubomír Metnar.

S Křížem, který vojenské policisty vedl od roku 2015, prý Metnar situaci opakovaně řešil od svého nástupu na ministerstvo. „Dával jsem mu dostatečně dlouhou dobu, ale ty problémy se de facto neustále opakovaly a narůstaly. Proto jsem se ke konci roku rozhodl, že ho odvolám,“ dodal ministr 

Kříž má ve funkci skončit ve čtvrtek, Vojenskou policii od pátku povede plukovník generálního štábu Miroslav Murček, zkušený voják s pětadvacetiletou praxí u Vojenské policie.

Kříž sám ve středu uvedl, že se vždy snažil řídit Vojenskou policii dle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

ČTK