Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Metrem i do Krče

Česko

  7:38
PRAHA - Prodloužit trasu A na Petřiny a postavit první úsek nové trasy D z Pankráce na Nové Dvory. To vše chce město stihnout do roku 2014.
Metro.

Metro. foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

Za sedm let by mělo mít pražské metro sedm nových stanic. Právě do roku 2014 chce totiž magistrát postavit první úseky dvou nových tras.

 Metro A už tak nebude končit na Dejvické, ale pojede dále na západ přes stanice Červený Vrch, Veleslavín až na dočasnou konečnou na sídlišti Petřiny. „Zvažujeme, jestli nepostavíme v rámci prvního úseku ještě stanici Motol,“ zmínil možnou variantu radní Radovan Šteiner. Ten také nastínil, jak hodlá město nákladnou patnáctimiliardovou investici zaplatit. „Z jedné poloviny ji bude hradit město, druhou pak pokryjí evropské fondy,“ řekl Šteiner.

Zprovoznění první etapy by mělo výrazně pomoci Dejvické. Tamější autobusový terminál by se měl totiž z větší části přestěhovat ke stanici Veleslavín, kde je naplánován i přestup na rychlodráhu do Kladna.

Konečná na Petřinách bude poslední stanicí trasy A jen jeden rok. Potom se jí stane stanice Motol, umístěná u stejnojmenné nemocnice. Magistrát chce ale vést „áčko“ dále. Po Motole zastaví soupravy ještě ve stanicích Bílá Hora, Dědina, Dlouhá Míle a Letiště Ruzyně. A to vše chce město stihnout do roku 2018, kdy už má vést na letiště rychlodráha.
Další podrobnosti o
plánovaných trasách metra
si přečtěte v dnešním vydání deníku


  

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...