Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Metro D nabírá další zpoždění. Start nové linky se protáhne minimálně o rok

Nová podoba stanice Nemocnice Krč z léta 2016. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová podoba stanice Nemocnice Krč z léta 2016. | foto: Metroprojekt

Praha Až se poprvé rozjedou vlaky na čtvrté lince metra, bude dnes narozené dítě chodit do druhé třídy základní školy. Ale kdo ví, třeba bude ve vzdělávacím procesu ještě o nějaký ten ročník dále. Čekání na důležitou dopravní posilu – která má podzemím propojit jih a širší centrum Prahy – se opět protahuje, minimálně o rok.

„Optimistický scénář je konec roku 2028, horší variantou pak polovina roku 2029,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf pražského dopravního podniku Petr Witowski.

Přitom to není zase tak dávno, kdy spuštění úseku metra D mezi Pankrácí (budoucí významný přestupní uzel s linkou C) a Novými Dvory připadalo na konec roku 2027. Důvodů, proč se zpozdí trasa čítající celkem deset stanic a na níž mají jezdit soupravy bez strojvůdce, je plno.

Dříve to byly hlavně problematické výkupy pozemků u Thomayerovy nemocnice, průtahy způsobil výběr firmy na geologický průzkum podloží a potíže nyní provází i tendr na zhotovitele prvních kilometrů nového metra.

Pražský magistrát a dopravní podnik (DPP) představily vítězné návrhy výtvarné...
DPP nyní provádí geologický průzkum stavby metra D a již zažádal o stavební...

Dopravní podnik jakožto investor stavby musí dle nařízení antimonopolního úřadu znovu vypořádat námitky firmy Eurovia, jež v soutěži neuspěla. Úřad řeší také zakázku na geologický monitoring. K tomu se protahuje vydání stavebního povolení na část trasy mezi Pankrácí a Novými Dvory.

Dopravní podnik zbrzdily námitky kvůli údajné podjatosti ze strany magistrátu hlavního města, které je majitelem podniku a zároveň tím, kdo stavební povolení uděluje. Než se kopne do země, musí být tyto nepříjemnosti vyřešené.

„Když to dobře půjde, na začátku příštího roku bychom mohli mít nepravomocné stavební povolení a měly by být vyřízeny i stížnosti, které antimonopolní úřad zkoumá. Do té doby nemůžeme podepsat smlouvy s vítězi obou tendrů,“ uvedl Witowski.

Autobus každých 25 vteřin

Zpoždění Pražany i lidi, kteří v metropoli jezdí hromadnou dopravou, velmi bolí. Jde o projekt za 57 miliard korun, jenž má v lokalitě stáhnout značnou část hromadné dopravy pod zem.

První plány na výstavbu trasy pocházejí už z roku 1991. Pro lepší představu o potřebnosti „déčka“: třeba u Thomayerovy nemocnice v Krči zastaví autobus MHD ve špičce průměrně každých 25 vteřin. V těch místech však povede linka D, takže část autobusů nahradí. Stavba měla dle původních odhadů začít letos na podzim, celkem má trvat 7,5 roku.

Nová linka propojí Písnici na jihu Prahy a náměstí Míru. V první fázi vznikne trasa mezi stanicemi Pankrác, Nové Dvory a Depo Písnice, následovat bude spojení Pankráce se stanicí Náměstí Míru. Déčko mají obsluhovat automatické vlaky, které by měly souběžně začít nahrazovat klasické soupravy i na sousední lince C.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová
Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová

Jak vypadal život mayských rodin? A jak tehdejší ženy prožívaly mateřství? Zeptala jsem se jedné z mála českých odbornic na mayskou kulturu, Eleni...