Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec vysmívaných nosičů. Na Veleslavíně postaví eskalátory, výstup bude na pět měsíců uzavřen

Portýr najatý Letištěm Václava Havla pomáhá s kufrem ve stanici metra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portýr najatý Letištěm Václava Havla pomáhá s kufrem ve stanici metra... | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Výstup ze stanice metra na pražském Veleslavíně se ve středu na pět měsíců uzavře. Může za to plánovaná výstavba dvou eskalátorů. Chybějící pohyblivé schody v místě, kde cestující přestupují na autobusy na letiště, se v minulosti staly terčem posměchu a kritiky.


„Na stanici Nádraží Veleslavín se začne od středy 1. listopadu 2017 stavět dlouho očekávaný eskalátor! Na jaře 2018 tak nahradí pilné portýry. Kvůli tomu však bude tento výstup přibližně na pět měsíců uzavřen,“ informovala v pátek Pražská integrovaná doprava na svém facebookovém profilu.

Dvojice nových eskalátorů bude zabudována do současného pevného schodiště vedoucího k autobusovému terminálu, kde bude doplněn také přístřešek ve směru na Slaný. Náklady jsou odhadnuty na 33 milionů korun.

Dopravní podnik by rád zprovoznil pohyblivé schody v rámci kolaudace úseku z Dejvické do Motola, která je plánována na 30. dubna příštího roku.

Chybějící eskalátory ve stanici Nádraží Veleslavín, z níž jezdí autobusy městské hromadné dopravy na Letiště Václava Havla, se staly krátce po jejím vybudování ožehavým tématem a terčem kritiky. Letiště proto v místě zřídilo portýry, kteří cestujícím pomáhali zavazadla přenášet.

Trasa byla prodloužena o čtyři stanice Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny...
Nová stanice metra A.

Pražský dopravní podnik už tehdy odmítl, že by se na pohyblivé schody zapomnělo. Při plánování projektu v roce 2008 prý letiště požadavek na eskalátory nemělo, vzneslo jej až o pět let později, když ho kvůli zákonu a zadávání veřejných zakázek už nebylo možné realizovat, neboť by ohrozilo čerpání evropské dotace na nový úsek.

Město řešilo v minulosti kromě eskalátoru další možnosti. Jednou z nich byla stavba pásového dopravníku pouze pro zavazadla, přičemž cestující by vystoupali po vedlejším pevném schodišti. Projekt měl dle tehdejších propočtů vyjít na tři miliony korun. Další variantou bylo vybudování výtahu z vestibulu na povrch. Stavba by vyšla na zhruba osm milionů a trvala by devět měsíců.

Stanice byla zprvozněná v dubnu 2015. Je součástí nového úseku „zeleného“ metra linky A z Dejvic do Motola, který stál zhruba 20 miliard korun. Vedle Nádrží Veleslavín v něm vznikly ještě další tři zastávky Bořislavka, Petřiny a Nemocnice Motol.

Dopravní podnik se rovněž chystá opravovat eskalátory ve stanici metra B Náměstí Republiky. Práce začnou ve středu 1. listopadu. V současné době podnik opravuje pohyblivé schody ve stanici metra B Anděl a cestující se do stanice dostanou pouze vstupem od autobusového nádraží Na Knížecí. Výtah DPP staví na Palmovce, kde je uzavřen východ směrem k synagoze.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...