Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec vysmívaných nosičů. Na Veleslavíně postaví eskalátory, výstup bude na pět měsíců uzavřen

Česko

  13:29
PRAHA - Výstup ze stanice metra na pražském Veleslavíně se ve středu na pět měsíců uzavře. Může za to plánovaná výstavba dvou eskalátorů. Chybějící pohyblivé schody v místě, kde cestující přestupují na autobusy na letiště, se v minulosti staly terčem posměchu a kritiky.

Portýr najatý Letištěm Václava Havla pomáhá s kufrem ve stanici metra Velesalvín. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Na stanici Nádraží Veleslavín se začne od středy 1. listopadu 2017 stavět dlouho očekávaný eskalátor! Na jaře 2018 tak nahradí pilné portýry. Kvůli tomu však bude tento výstup přibližně na pět měsíců uzavřen,“ informovala v pátek Pražská integrovaná doprava na svém facebookovém profilu.

Dvojice nových eskalátorů bude zabudována do současného pevného schodiště vedoucího k autobusovému terminálu, kde bude doplněn také přístřešek ve směru na Slaný. Náklady jsou odhadnuty na 33 milionů korun.

Konec portýrů v metru? Praha slíbila postavit eskalátory ve stanici Veleslavín

Dopravní podnik by rád zprovoznil pohyblivé schody v rámci kolaudace úseku z Dejvické do Motola, která je plánována na 30. dubna příštího roku.

Chybějící eskalátory ve stanici Nádraží Veleslavín, z níž jezdí autobusy městské hromadné dopravy na Letiště Václava Havla, se staly krátce po jejím vybudování ožehavým tématem a terčem kritiky. Letiště proto v místě zřídilo portýry, kteří cestujícím pomáhali zavazadla přenášet.

Trasa byla prodloužena o čtyři stanice Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny...
Nová stanice metra A.

Pražský dopravní podnik už tehdy odmítl, že by se na pohyblivé schody zapomnělo. Při plánování projektu v roce 2008 prý letiště požadavek na eskalátory nemělo, vzneslo jej až o pět let později, když ho kvůli zákonu a zadávání veřejných zakázek už nebylo možné realizovat, neboť by ohrozilo čerpání evropské dotace na nový úsek.

Město řešilo v minulosti kromě eskalátoru další možnosti. Jednou z nich byla stavba pásového dopravníku pouze pro zavazadla, přičemž cestující by vystoupali po vedlejším pevném schodišti. Projekt měl dle tehdejších propočtů vyjít na tři miliony korun. Další variantou bylo vybudování výtahu z vestibulu na povrch. Stavba by vyšla na zhruba osm milionů a trvala by devět měsíců.

Stanice byla zprvozněná v dubnu 2015. Je součástí nového úseku „zeleného“ metra linky A z Dejvic do Motola, který stál zhruba 20 miliard korun. Vedle Nádrží Veleslavín v něm vznikly ještě další tři zastávky Bořislavka, Petřiny a Nemocnice Motol.

Dopravní podnik se rovněž chystá opravovat eskalátory ve stanici metra B Náměstí Republiky. Práce začnou ve středu 1. listopadu. V současné době podnik opravuje pohyblivé schody ve stanici metra B Anděl a cestující se do stanice dostanou pouze vstupem od autobusového nádraží Na Knížecí. Výtah DPP staví na Palmovce, kde je uzavřen východ směrem k synagoze.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...