Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Metronom se opět zastavil, budou ho hlídat strážníci

Česko

PRAHA Kyvadlo na Letenské pláni - neboli „stroj času“ - přitahuje poslední dobou problémy jako magnet. Tuto středu se už podruhé během čtrnácti dnů zastavilo.

Majitel kyvadla, společnost Pražská správa nemovitostí (PSN), zatím nemá jasno v tom, zda se stroj porouchal sám od sebe, nebo zda mu „pomohli“ neznámí vandalové. Ani druhá varianta by ale pro zástupce firmy nebyla překvapením.

Společnost PSN usoudila, že objekt je nutné hlídat, a s prosbou o pomoc se obrátila na městskou část Praha 7, do které Letná spadá. Radnice oslovila městské strážníky, kteří jí vyšli vstříc. „Hovořil jsem přímo s ředitelem městské policie Prahy 7 Jiřím Vackem, se kterým jsme se domluvili na zvýšeném dohledu strážníků a provádění pravidelných kontrol kolem kyvadla,“ řekl LN starosta sedmého městského obvodu Marek Ječmének. Vlastníkovi metronomu se ulevilo, sám na hlídání nestačí. „Hnací motor je vlastně jen v takové ocelové kleci, která je volně přístupná. Takže do toho může kdokoliv vrtat nebo něco strčit a už je problém,“ vysvětlil jednatel společnosti PSN Stanislav Stupka.

Před čtrnácti dny kyvadlo nezvládlo váhu slavnostního osvětlení, kterým je nyní ověšeno v souvislosti s předsednictvím České republiky Radě Evropské unie. Strhla se převodovka a celý stroj se zasekl. Servisní firma jej tehdy poměrně rychle opravila.

To ale nyní nebude možné. Nejnovější porucha je totiž vážnější než jindy. I když všechno dobře půjde, metronom se rozběhne nejdříve za tři až pět týdnů. Vše totiž závisí na výrobě jedné součástky, která je nenávratně poškozená.

Metronom nyní využívá k propagaci vláda. Stroj je symbolem českého předsednictví, pohyb jeho kyvadla má odpočítávat půlrok jeho trvání. Torzo bývalého Stalinova pomníku také zdobí rozměrná vlajka Evropské unie, logo předsednictví a neonové osvětlení.

I kdyby za dvě poslední poruchy stroje mohla jen technická závada, a ne vandalové, místo je i tak jejich častým terčem. Někdo tu už třeba zapálil či jindy rozřízl plachtu s logem EU, která je na kyvadle zavěšená. Vláda metronom s kyvadlem využívá v souvislosti s Evropskou unií již podruhé. Poprvé to bylo v roce 2003, tedy v době, kdy země ještě nebyla členským státem a kdy se ocitla před referendem o českém vstupu do EU. Kyvadlo se tehdy až do rozhodnutí lidí pohybovalo od „ano“ k „ne“.

Kinetická plastika Stroj času byla vybudována jako dočasná stavba v roce 1991 u příležitosti Všeobecné československé výstavy v Praze dle návrhu Vratislava Nováka. Na Letné už zůstala.

***

„Hnací motor je vlastně jen v ocelové kleci, která je volně přístupná. Takže do toho může kdokoliv vrtat.“

Autor: