27. března 2018 18:38, aktualizováno  21:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mezi ČSSD a ANO zůstávají rozpory ohledně daní. ANO trvá na vládě s Babišem

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš. (ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Mezi ČSSD a ANO zůstávají rozpory ohledně daňové politiky a proplácení prvních dnů nemocenské. ČSSD také nadále požaduje pro případnou koaliční vládu pět ministerstev, zatímco ANO jí nabízí čtyři. Novinářům to řekl po jednání špiček obou stran předseda ČSSD Jan Hamáček. Uvedl rovněž, že ANO trvá na svém předsedovi Andreji Babišovi jako jediném kandidátovi na premiéra.

V takovém případě ČSSD požaduje kontrolu nad ministerstvy financí, nebo vnitra. Chce tak zajistit, že Babiš nebude ovlivňovat vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán.

Vyjednávači ANO a ČSSD se podle Hamáčka znovu sejdou ve čtvrtek. Schůzka bude dvoustranná a nebudou se jí účastnit představitelé KSČM, jak dříve někteří zástupci ANO a KSČM naznačovali. ANO ale bude podle místopředsedy hnutí Richarda Brabce usilovat o to, aby se schůzka všech tří stran uskutečnila do konce příštího týdne, tedy ještě před sjezdem sociální demokracie. Komunisté by podle představ ANO měli ve Sněmovně podporovat menšinovou koaliční vládu ANO a ČSSD.

Podle Hamáčka bylo po předchozím vyjednávání expertních týmů ANO a ČSSD 17 sporných bodů, deset z nich se podařilo dnes vyřešit. Zmínil například to, že by vláda neprivatizovala státní majetek, garantovala nezávislost veřejnoprávních médií, garantovala, že se nebude zvyšovat spoluúčast pacientů, nebo se přihlásila k závazku zvýšit výdaje na obranu do konce svého funkčního období na nejméně 1,4 procenta HDP.

Faltýnek: Věřím, se nakonec budeme schopni se dohodnout

Rozdíly naopak zůstávají v pohledu na daňovou problematiku. ČSSD požaduje zavedení sektorové daně pro banky nebo zavedení progresivní daně z příjmu. ANO takové kroky odmítá. Podle Faltýnka se opakuje situace z vyjednávání o předchozí koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. „Věřím, že nakonec budeme schopni se dohodnout a jít tou cestou nezvyšování daní, úspor státu, efektivního hospodaření,“ řekl Faltýnek.

Obě strany se také liší v pohledu na proplácení prvních tří dnů nemoci, kde je podle Hamáčka na obou stranách vůle rozpory řešit, ale vyžádá si to ještě jednání. Brabec vyjádřil přesvědčení, že se v této oblasti podaří najít shodu na čtvrteční schůzce obou stran.

Hamáček na setkání s ANO řekl, že ČSSD má problém s tím, aby vládu vedl trestně stíhaný člověk. ANO ale podle něj trvá na tom, aby v čele kabinetu stál Babiš, a odmítlo i možnost, aby vláda byla bez předsedů obou koaličních stran. ČSSD proto chce garanci, že Babiš v čele vlády nebude mít vliv na vyšetřování svého obvinění z podvodu. „My jsme řekli, že za předpokladu, že bychom měli o takovémto projektu uvažovat, tak sociální demokracie bude požadovat buď řízení ministerstva vnitra, nebo ministerstva financí,“ řekl Hamáček.

Faltýnek prohlásil, že Babiš v čele vlády je pro ANO nepřekročitelná podmínka. Požadavek ČSSD na vedení ministerstva vnitra nebo financí vzali vyjednávači ANO na vědomí, budou o něm dál jednat uvnitř hnutí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!