Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mezi nebem a zemí

Česko

Přední módní návrhářka Natali Ruden (37) se ráda vrací k ruským klasikům, aby si navodila náladu vzdáleného domova

Nejlepší je, když mi zbyde čas a v neděli večer si zalezu do pracovny. Kolem je úplné ticho, od všeho se odpoutám... Kdybych mohla jen tak navrhovat, kreslit a tvořit, byla bych nejšťastnější... a pak postel a ruská klasika, teď zrovna Puškinovy básně v originále. Trošku z nostalgie, abych si navodila náladu domova a vrátila se ke kořenům, protože jsem se hodně změnila a můj život v Čechách je úplně jiný. Ráda se vracím ke knihám, které už znám skoro nazpaměť. Anebo si zajdu do opery, kterou mám ráda od dětství, pro tu její naléhavost, emoce, patos. V hledišti poznáte ty, kteří ji mají opravdu rádi, podle toho, jak se vždy chystají na určitou árii... Kromě hudby ale sleduju i kostýmy, je to trošku jako na mých přehlídkách, taky se snažím, aby měly nějaký začátek, vrchol a závěr.

Když pracuji, vznáším se pořád tak trochu mezi nebem a zemí. Zadám si do hlavy nějaké téma, představu, jak by měla kolekce vypadat. Pak na to přestanu myslet, nechám to uzrát, a třeba za týden si sednu a kreslím a kreslím. Zrovna dělám jedny svatební šaty, a když jsem je pak viděla na zkoušce, romantika jak z Oněgina byla víc než patrná. Nebo mě inspirovala výstava letounů v Anglii, kde jsem si uvědomila, že kdybych byla muž, určitě bych létala. Jako můj dědeček. Nedlouho nato jsem vytvořila kolekci inspirovanou nebem a stroji, předváděla se v hangáru a na konci před zraky hostů vzlétl i grippen.

O víkendech se ale hlavně snažím věnovat co nejvíc svému sedmiletému synovi. Občas s ním jedu na tenisový trénink, zajdeme si na bowling. Tenis jsem dlouho hrála závodně a uvažovala o profi kariéře. Filípkův trenér mě přemlouvá, ať si s malým zahraju, raketu jsem ale v ruce pořádně nedržela už roky a on by mě snad už i porazil. A rádi si vyrazíme na hory, nejlépe do Kaprunu či Ischglu, na pořádné ledovce. Ráno je pro mě kolem jedenácti hodin, a když dorazím na lanovku, manžel se synem už pomalu končí.... no a odpoledne si dám wellness nebo bazén. Líbilo se mi i v Courchevelu, ale tam bych jela znovu až tak za dvacet let, bylo to na mě až moc usedlé. Je tam ale jeden úžasný bar, do kterého se v podvečer všichni nahrnou v kombinézách, zpívá se, tancuje, popíjí – prostě nádhera. Chlapík tam uměl snad na všechny nástroje a úžasně zpíval, zábava až do rána. Byl to asi můj životní taneční výkon.

O autorovi| zaznamenal Milan Vidlák

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...