Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezi profesemi právníků má být průchodnost

Česko

POLEMIKA

V článku Jana Laty (Vesecká pošlapala vlastní pravidla, LN 26. 3.) i jinde je prezentováno nesouhlasné stanovisko Unie státních zástupců ke jmenování nových státních zástupců Nejvyššího státního zastupitelství, kteří předtím nebyli státními zástupci. Unie zveřejnila chybné údaje. Tvrdí, že nedosáhli věku 30 let. Avšak Kateřina Krejčiříková se narodila 1977 a Jakub Chromý 1980. Je tvrzeno, že dříve nepůsobili v justiční praxi. Avšak oba před příchodem na státní zastupitelství působili v jiných právnických povoláních v advokacii a na Nejvyšším soudu. Není pravda, že dříve taková jmenování nebyla. Proběhla na návrh současné i dřívější nejvyšší státní zástupkyně.

To se děje i u soudů. Dřívější předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová byla jmenována soudkyní Nejvyššího soudu z pozice asistentky soudce Ústavního soudu. Soudci Nejvyššího správního soudu byli jmenováni Vojtěch Šimíček ve věku 34 let a Zdeněk Kühn v 35 z pozice asistentů soudců Ústavního soudu, vedle toho pedagogicky působili. Lata to vysvětluje tím, že jde o obecně známé odborníky, a uvádí, že Šimíček nedávno spolurozhodoval o rozpuštění Dělnické strany. Ovšem pokud se má srovnávat, musí se srovnávat obecná znalost těchto lidí v době jejich příchodu na nejvyšší soudy, ne dnešní.

I jiní soudci Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu byli jmenováni z pozic úředníků na správních úřadech, advokátů či pedagogů (Brigita Chrastilová, Milan Kamlach, Lenka Kaniová, Kateřina Šimáčková, Věra Korecká, Petr Průcha).

I u státního zastupitelství postupují mladí do vyšších funkcí. Ivo Ištván byl jmenován vrchním státním zástupcem (druhá nejvýznamnější funkce po nejvyšším státním zástupci) přímo z okresního státního zastupitelství v 32 letech. Prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová se stala náměstkyní krajského státního zástupce ve 30 letech.

Je dlouhodobou zvyklostí nejvyšších soudů i Nejvyššího státního zastupitelství, že jejich předsedové a nejvyšší státní zástupkyně mají právo výběru kandidátů na jmenování soudcem či státním zástupcem k svému úřadu. Je správné jednotlivé právnické profese neuzavírat, ale zachovat mezi nimi průchodnost.

O autorovi| Zdeněk Koudelka, náměstek nejvyšší státní zástupkyně

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...