3. dubna 2019 17:36, aktualizováno  20:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mezinárodní ostuda, kritizuje Zemana opozice. Podle rakouských médií prezident lhal

Českého prezidenta Miloše Zemana s manželkou Ivanou přijal 3. dubna 2019 ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českého prezidenta Miloše Zemana s manželkou Ivanou přijal 3. dubna 2019 ve... | foto: ČTK

PRAHA Část opozice kritizuje vyjádření prezidenta Miloše Zemana v jeho úterním projevu ke krajanům při návštěvě Rakouska. Představitelé ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN mluví o smutném obrázku a o chybějící moudrosti a vyjadřují naději, že si projevu nevšimnou rakouská média. Zeman před krajany mimo jiné kritizoval bývalého vídeňského starostu Michaela Häupla, za jehož působení podle prezidenta Vídeň nepodporovala českojazyčnou školu. Podle rakouských médií je Zemanovo vyjádření nepravdivé.

„Projev Miloše Zemana ke krajanům ve Vídni. Z přirozené úcty k prezidentskému úřadu doufám, že ho snad rakouská média přejdou zdvořilým mlčením,“ komentoval přepis Zemanova proslovu zveřejněný na stránkách Hradu místopředseda ODS Martin Kupka.

„Říkala jsem si, že bych se takhle po ránu také zkusila sklonit před moudrostí pana prezidenta, a zkusila jsem ji hledat v jeho vystoupení před krajany ve Vídni. Co čert nechtěl, nic jsem nenašla,“ uvedla místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

„Smutný obrázek státnickosti hlavy našeho státu,“ napsal na twitteru o Zemanovu projevu předseda lidovců Marek Výborný.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na twitteru uvedl, že úkolem politiků je rozvíjet vztahy se sousedy, ne známkovat zahraniční politiky. „ Rakousko je náš důležitý partner a například vztahy Prahy a Vídně jsou nadstandardní. Komenského školu Vídeň podpořila částkou jeden milion eur (25,7 milionu korun), za to jí patří náš dík,“ uvedl Petříček.

Zeman v projevu mimo jiné kritizoval Häupla, kterému v roce 2017 udělil Řád bílého lva, za to, že vídeňská radnice nefinancuje českojazyčnou školu. Vyzval ho také, aby financování školy doporučil svému nástupci Michaelu Ludwigovi. „Vy jste se zachmuřil, pane exprimátore. To máte za to, že tu Komenského školu jste málo podporoval, já jsem upřímný člověk,“ řekl také Zeman.

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou se setkal ve Vídni na úvod třídenní...

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou se setkal ve Vídni na úvod třídenní návštěvy Rakouska s krajany.

„Pane primátore Häuple, podal jsem vám ruku, dal jsem vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to Vám tleskat nebudu,“ prohlásil v úterý Zeman.

Žádný ‚stálý příspěvek‘

Rakouský deník Der Standard se školy dotázal, zda je Zemanovo tvrzení pravdivé. Škola mu sdělila, že za Häuplova působení finanční podporu od radnice dostávala. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně na twitteru napsal, že Zeman dostal informace o financování školy od české velvyslankyně Ivany Červenkové.  

Diplomatka Červenková Deníku N sdělila, že prezidentovi před setkáním s krajany řekla, že česká škola nedostává od Vídně žádný stálý příspěvek. „Pak jsme upřesnili, že Vídeň dala peníze na výstavbu tělocvičny,“ dodala s tím, že šlo o milion eur (25,7 milionu korun). Tento příspěvek Komenského škola podle Červenkové dostala před pěti nebo šesti lety. „Žádný stálý příspěvek nedávají,“ dodala v rozhovoru s Deníkem N. Červenková označila pozdvižení okolo výroků Zemana za nedorozumění a vytržení z kontextu.

„Nám jde o to, aby i spolková země Vídeň poskytovala systematicky příspěvky. Já jsem říkala, že Vídeň nedává nic. Během následné diskuse pan prezident řekl, že jsem mu to řekla já. Pan ředitel (školského spolku Karl Hanzl) to upřesnil, že jednou za posledních 30 let, v roce 2009, dostala tato škola od spolkové země Vídeň příspěvek ve výši jednoho milionu eur na opravu a rekonstrukci budovy, která slouží jako gymnázium,“ vysvětlila Červenková.

Velvyslankyně dodala, že „pan prezident to myslel dobře, když apeloval na bývalého starostu, že by bylo dobré tuto školu, která má pro nás velký význam, podporovat“. 

„Pokud je pravda, že Miloš Zeman při návštěvě Rakouska skutečně lhal, je to velká mezinárodní ostuda a na místě je omluva. Prezident by se měl k celé události postavit jako chlap a nesvalovat vinu za své výroky na někoho jiného, jak to ostatně udělal bohužel už několikrát,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Český prezident v projevu také uvedl, že by chtěl využít absence Zelených v rakouském i v českém parlamentu k prosazení stavby kanálu Dunaj-Odra-Labe. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen, který je Zemanovým hostitelem, byl dlouholetým předsedou rakouských Zelených. Český prezident také prohlásil, že očekává podporu projektu od rakouského ministra dopravy Norberta Hofera, kterého podpořil, když neúspěšně kandidoval na rakouského prezidenta. „Teď si to vyberu,“ řekl Zeman.

ČTK