Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Operace Kalouskova cisterna: odpovědný úředník třískl telefonem

Česko

  13:50
PRAHA - K dramatu na Letišti Václava Havla kvůli Alexeji Torubarovi by nedošlo, kdyby ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vydání ruského byznysmena nepodepsal. Podle Torubarova advokáta Milana Hulíka podpisem ministr porušil hned několik mezinárodních smluv, nebral v úvahu stanovisko Nejvyššího správního soudu a způsobil Česku mezinárodní blamáž. S Torubarovem totiž stále běželo azylové řízení.

Alexej Torubarov foto: helpaman.org

Jakub Pastuszek z trestního oddělení mezinárodního odboru ministerstva, který má extradice na starosti, se ale v rozhovoru se serverem Lidovky.cz brání: Žádná překážka pro vydání prý neexistovala.

Lidovky.cz: Věděli jste při podpisu vydání Torubarova, že v případu stále běželo azylové řízení?
Pan ministr to určitě věděl. Dle naší analýzy nikde není zákonem stanovená překážka, která brání povolení vydání, pokud není osobě udělena mezinárodní ochrana, tedy azyl. Tam je příslušné ustanovení trestního řádu, které jasně stanoví, že jako jedna z překážek vydání je, pokud dotyčná osoba je držitelem mezinárodní ochrany. Pokud ochrana není udělena, podle nás tam překážka není. 

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz:  A takovéto informace od vás pan ministr Blažek dostal, když rozhodnutí o vyhoštění podepisoval?
Přesně tak. Samozřejmě vše koordinujeme a od ministerstva vnitra si zjišťujeme informace, v jaké fázi se azylové řízení nachází.

Lidovky.cz:  Nestanoví například úmluva o uprchlících, že pokud není rozhodnuto o azylu, osoba nesmí být vydána?
Úmluva o postavení uprchlíků výslovně ten souběh neřeší. Jsou tam specifické výjimky z judikatury soudu pro lidská práva, kdy je to možné realizovat.

Lidovky.cz:  Kdo přesně analýzu vypracoval?
Dělá to zde příslušný útvar. Kdo přesně ji vypracovával, to vám nebudu sdělovat.

Lidovky.cz:  Když tedy podle vás bylo vše v pořádku, proč se pět ministrů snažilo Torubarova za každou cenu vytáhnout z letadla?
K tomu se opravdu nebudu vyjadřovat, jsou to citlivé věci.

Lidovky.cz:  Chybovalo podle vás vydáním Torubarova ministerstvo, nebo ne?
Děkuji, nashledanou.

Poznámka redakce: zjevně rozladěný úředník Pastuszek ukončil hovor předčasně. Poslední otázku nezodpověděl a nenechal si ani položit doplňující dotazy.

Případ Torubarov

Úspěšný ruský podnikatel z Volnogradu Alexej Torubarov tvrdil, že se odmítl podvolit nátlaku mafie, pro niž podle něj pracují prokurátoři, podnikatelé a agenti ruské tajné služby FSB. V Rusku ho viní ze zpronevěry, on říkal, že jde o vykonstruovaný proces a že mu v Rusku hrozí mučení a smrt.
Na základě mezinárodního zatykače jej zadržela v roce 2011 rakouská policie. Rakušané ovšem Torubarova nevydali, vrátili ho do Česka, protože podnikatel měl v pase české vízum (v Česku žije jeho manželka a nejmladší syn).

I v Česku ho policie zatkla, Torubarov zažádal o azyl, zároveň ale putoval na jaře 2012 do vazby. České soudy poté rozhodly, že Torubarovi nehrozí v Rusku zmanipulovaný proces a i přes protesty organizací, které se žadatele o azyl zastupují, rozhodly o jeho vydání. V dubnu 2013 podepsal extradici ministr spravedlnosti Blažek a 2. května byl Torubarov vydán Rusům. Od té doby o něm nemá rodina žádné zprávy.

O jeho případu už psal server Lidovky.cz - ČTĚTE ZDE. Stránky, které mapují jeho osud, naleznete zde.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
BROUŠENÍ ZÁVITŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč