Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MI6 a Moravcův útěk do Londýna

Česko

Nová kniha upřesňuje roli britské tajné služby v útěku šéfa čs. vojenské rozvědky

LONDÝN Britská špionážní služba MI6 v březnu 1939 těsně před německým obsazením Československa dopravila do Londýna šéfa československé vojenské rozvědky Františka Moravce i jeho archiv. Vyplývá to z historie MI6, kterou na základě archivů této služby napsal historik Keith Jeffery. Jeho kniha tak přináší nové detaily do již známého příběhu o Moravcově útěku.

Podle knihy MI6 najala 14. března 1939 letadlo a dopravila do Londýna Moravce a deset jeho nejbližších spolupracovníků. Den poté obsadili nacisté zbytek Čech a Moravy, který zůstal po záboru Sudet.

Šéf pražského oddělení MI6 Harold Gibons požádal 14. března londýnské ústředí o mimořádné výdaje – 1000 dolarů a 200 liber – na tuto „dramatickou operaci“. Oznámil také, že převzal Moravcovy „nejdůležitější zpravodajské archivy“, uvádí kniha.

V následujících dvou týdnech Gibons propašoval Moravcův archiv do Británie pomocí královských kurýrů a v diplomatických zavazadlech. Sám Gibons a zbývající agenti MI6 odjeli z Prahy 30. března 1939.

Po útěku do Londýna vedl Moravec československé zpravodajské operace z Británie. Podle knihy si MI6 cenila informací důstojníka německé armády Paula Thümmela, který pracoval právě pro Moravce. Podobně díky blízkým vztahům Gibonse s Moravcem podědili Britové československé zpravodajské zdroje v Maďarsku.

Historik Jeffery se zmiňuje i o jiné etapě předválečné historie Československa. Podle něj britští zpravodajci před mnichovskou dohodou radili britské vládě, aby vyhověla Adolfu Hitlerovi a přistoupila na obsazení Sudet.

Jen do roku 1949 Kniha MI6: The History of the Secret Intelligence Service, 1909-1949 (MI6: dějiny tajné služby) zachycuje prvních 40 let existence britské špionážní služby všeobecně známé jako MI6. Oficiálně se nicméně jmenuje Secret Intelligence Service (SIS) a až do 80. let vláda oficiálně nepotvrdila její existenci.

Nyní vedení MI6 poskytlo Keithu Jefferymu přístup do svých archivů. Bývalý šéf této tajné služby John Scarlett, který stál před pěti lety u zrodu celého projektu, včera na tiskové konferenci zdůraznil, že jde o jednorázový projekt a nejsou plány na další pokračování dějin zahraniční špionážní služby. Jeffery byl omezen rokem 1949, aby nebyly ohroženy identity pozdějších agentů.

Před rokem vyšla obdobná oficiální historie britské kontrarozvědky MI5.

Autor: