Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Michailidu končí ve vedení Pirátů. V hlasování rozhodli členové strany

Jana Michailidu z České pirátské strany. foto:  Petr Topič, MAFRA

Pirátka Jana Michailidu, která se v minulosti na stranickém fóru přihlásila k původní komunistické ideologii, byla odvolána z vedení strany. Na Twitteru o tom informovali někteří členové Pirátů. Sama Michailidu k tomu uvedla, že ze strany úplně neodchází. „Nadále se budu podílet na odborně-politických aktivitách,“ napsala na Twitteru.
  21:46aktualizováno  21:50

„Piráti dnes jasně odmítli totalitní ideologie, jejich zlehčování a propagaci. Naší společnou odpovědností je přijmout nové výzvy, které před nás život staví, s veškerým důmyslem a zkušenostmi moderní doby. A uskutečňovat reálná řešení, aniž bychom podlehli svádění extrémismu,“ napsal na Twitter šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Michailidu poté na sociální síti napsala, že pro její odvolání hlasovalo 53 procent Pirátů, a tedy 47 procent bylo proti. Michailidu také sdělila, že respektuje přímou demokracii ve straně.

Levicová témata v programu zůstávají

„Věřím, že tím jsme mezi ostatními politickými stranami výjimeční. Děkuji za podporu těm, kteří se za mě postavili, ať už veřejně, nebo svým hlasem. Levicová témata v programu zůstávají a moje odvolání na tom nic nemění,“ stálo dále v jejím vyjádření.

Michailidu ještě sdělila, že pondělní rozhodnutí Pirátů pro ni znamená více času na politickou práci. „Ze strany neodcházím a nadále se budu věnovat odborně-politickým aktivitám. Zároveň jsem ráda, že se konečně můžeme věnovat skutečně důležitým věcem, jako je například konsolidační balíček,“ dodala.

Na odvolání reagoval i bývalý primátor Prahy Zdeněk Hřib. „Vnímám to jako odmítnutí zbytečných debat o pravo-levém dělení, které je přežitkem. Jak jinak si vysvětlit, že „pravice“ u nás zvyšuje daně, chce znárodnit ČEZ, a naopak Piráti hájí práva živnostníků? Definují nás činy,“ komentoval Hřib s tím, že Piráti zůstávají jednoznačně hodnotově ukotvení.

„Jsme svobodomyslná liberální strana, která hájí rovná práva a demokracii. Nad rámec toho je ale nutné dělat věcnou politiku, řídit se daty a ne ideologickými dogmaty. Jinak se nikam nedostaneme,“ doplnil vyjádření Hřib.

Nedávno čelila kritice

Michailidu nedávno čelila kritice, a to kdy se zúčastnila Dní antikapitalismu. Akci, která byla věnovaná „marxistickým přednáškám a debatám“. To však pobouřilo šéfa strany Ivana Bartoše, který na sociální síti poté zdůraznil, že by se měla zamyslet a přehodnotit své fungování ve veřejném prostoru.

Výrok o sympatiích k ideálům komunismu před rokem nechtěně vynesl kandidátku na šéfku Pirátů Janu Michailidu na titulní stránky novin. Jak vzpomínala v nedávném rozhovoru pro iDNES.cz, dnes by volila jiná slova. V rozhovoru současně doplnila, že právě minulý režim v očích lidí na dlouhá léta poškodil komunismus i levici jako takovou.

Pirátka Jana Michailidu byla i hostem Rozstřelu:

Jana Michailidu

  • Narodila se v roce 1990 v Karviné do smíšené řecko-české rodiny.
  • Po ukončení středního vzdělání se odstěhovala do Prahy, kde vystudovala magisterský obor Biotechnologie léčiv na Vysoké škole chemicko-technologické.
  • Na stejné VŠ v současnosti pokračuje v doktorském studijním programu Biochemie a biotechnologie.
  • Členkou Pirátské strany se stala v roce 2012
  • V roce 2019 byla zvolena do Republikového výboru strany a následně se stala také jednou z jeho jednatelek. V roce 2020 se stala vedoucí meziresortního týmu Návykové chování.

Autor: