Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Murín skončí v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů

Česko

  9:27aktualizováno  17:03
PRAHA - Michal Murín skončí ke konci dubna v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a odejde do civilu. Pokud by zůstal ve funkci, mohlo by to vést ke zpochybňování výsledků práce GIBS, uvedl v úterý. Murín byl v posledních týdnech ve sporu s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), který oznámil úmysl Murína dočasně zprostit služby. Opoziční politici připomínali, že trestně stíhaný Babiš na Murína tlačil, aby z GIBS odešel.

Michal Murin a Andrej Babiš. foto:  Petr Topič, MAFRA

Murín uvedl, že pokud by zůstal ve funkci, mohlo by to vést ke zpochybňování výsledků práce GIBS. Murín byl v posledních týdnech ve sporu s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), který oznámil úmysl Murína dočasně zprostit služby. Podle serveru E15 budou Murína následovat jeho nejbližší spolupracovníci, například vedoucí kanceláře David Rott a ředitel úseku operativy Roman Sviták.

Murín v úterý uvedl, že situace kolem GIBS a jeho osoby, která se vyvinula v posledních měsících, mu nedovoluje pokračovat v řízení inspekce. „Ačkoli jsem se nedopustil ničeho nezákonného ani neetického, obávám se, že mé setrvání v čele GIBS by mohlo zavdat příčinu k nedůvodnému zpochybňování výsledků její práce, především ze strany obou vrchních státních zástupců a nejvyššího státního zástupce,“ napsal.

Opozice připomněla, že Babiš o Murínův odchod usiloval. „Dlouhodobě sledujeme tlak premiéra na výměnu pracovníků v řadě institucí doprovázený politickým i mediálním tlakem za využití vágních odůvodnění,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že vláda v demisi nemá mít ambice na výměny v čele žádných institucí, natož v bezpečnostních složkách. Murín skončil minulý týden kvůli vyčerpání z dlouhodobého stresu v nemocnici. Mluvčí GIBS v pátek v této souvislosti popřel, že by uvažoval o rezignaci.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v reakci uvedl, že s názorem státního zastupitelství na činnost GIBS byl Murín průběžně seznamován. „Nejde mi o to někoho zpochybňovat, ale o to, aby instituce řádně a kvalitně pracovala. Stejně přistupuji ke komunikaci se všemi institucemi, s nimiž spolupracujeme,“ napsal Zeman v reakci na dotaz.

Murín působil v bezpečnostních sborech 36 let

Ve službě v bezpečnostních sborech skončí Murín po 36 letech, uvedl na webu inspekce. „Na všech pozicích a za všech okolností jsem se vždy snažil vykonávat svoji práci co nejlépe a nejsvědomitěji,“ doplnil. Ve vedení GIBS usiloval o to, aby její příslušníci mohli řádně plnit své úkoly, napsal Murín.

Minulý týden kvůli vyčerpání z dlouhodobého stresu skončil Murín v nemocnici. V březnu uvedl, že na něj Babiš opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách s Murínem podle něj Babiš řekl, že pokud místo šéfa inspekce opustí, obejde se to „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s Murínem kázeňské řízení. Premiér uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru a zpochybnil hospodaření GIBS.

Sněmovní opozice uvádí v souvislosti se snahami o odvolání Murína, že chce Babišova vláda získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně GIBS. Premiérův postup kritizuje také kvůli trestnímu stíhání Babiše v případu údajného podvodu s dotací na farmu Čapí hnízdo.

Opozice připomíná Babišův tlak na to, aby Murín odešel

Opoziční strany připomínají tlak premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s úterní ohlášenou rezignací ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Podle nich vláda v demisi provádí personální čistky. Politici se ve svých reakcích zajímají také o to, kdo bude jmenován místo Murína do čela inspekce.

„Vypadá to, ze tlak Andreje Babiše, na ředitele GIBS Michala Murína byl nakonec úspěšný. Bohužel. A kdopak je na řadě teď?“ uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala. Novinářům později ve Sněmovně řekl, že vláda v demisi nemá mít ambice na výměny v čele žádných institucí, natožpak v bezpečnostních složkách.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš Murínovo rozhodnutí opustit funkci respektuje. „Jinou věcí je aktivita premiéra Babiše, která měla jasný cíl - odstranění pana Murína z funkce. Cesta jeho likvidace byla ze strany premiéra v demisi evidentní,“ uvedl na twitteru. „Dlouhodobě sledujeme tlak premiéra na výměnu pracovníků v řadě institucí doprovázený politickým i mediálním tlakem za využití vágních odůvodnění. Nejen Piráti, ale i odborná veřejnost se oprávněně ptá, zda tyto personální čistky nejsou pouhým účelovým posilováním pozice ANO a dosazováním spřízněných lidí do klíčových pozic ve státní správě a nezávislých institucí,“ doplnil Bartoš.

Podle Pospíšila podlehl Murín mocenskému tlaku

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila nebyl k odchodu Murína věcný důvod. „Šéf GIBS Murín očividně podlehl mocenskému tlaku ze strany Andreje Babiše. Nešlo o fakta, ale o snahu ovládat všechny bezpečnostní složky, včetně GIBS, a to v době, kdy je premiér v demisi sám vyšetřován,“ připomněl Pospíšil, že je Babiš obviněn z podvodu v případě farmy Čapí hnízdo.

Místopředseda SPD Radim Fiala nevidí důvod reagovat na odchod Murína hystericky. „Máme informace z bezpečnostního výboru, že jsou jisté pochyby k práci Murína a GIBS,“ řekl. Podle něj je třeba vybrat na Murínovo místo nezávislého odborníka.

Místopředsedkyně poslanců ČSSD Kateřina Valachová považuje za klíčové, aby začala řádně fungovat sněmovní komise pro kontrolu GIBS. „Nebudeme si hrát na soudce situace stávajícího šéfa GIBS,“ uvedla. K odblokování situace je podle ní potřeba komise, takže se sociální demokraté soustředí na její zprovoznění, řekla. ČSSD bude chtít podpořit kandidáta opozice, který by měl reálnou šanci na zvolení.

K Murínově rezignaci se vyjádřili o ostatní poslanci

Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný řekl, že by ho zajímala motivace Murínovy rezignace. „Pokud je to na základě tlaku Andreje Babiše, považujeme to za nepřijatelné,“ uvedl. Premiér vlády, která nemá důvěru, podle něj nemá tlačit na personální výměny v kontrolních orgánech policie, zvlášť pokud sám je vyšetřován.

Místopředseda STAN Vít Rakušan novinářům řekl, že se na dění kolem Murína dívá s podivem a obavami. Tlak na Murína byl enormní, takže se nediví, že skončil v nemocnici a okolnosti ho donutily k rezignaci. „Každému, kdo má trochu demokratického cítění, zůstává myslím určitá hořkost na patře,“ uvedl Rakušan. Byl by rád, kdyby Murínův nástupce byl přijatelný napříč politickým spektrem. Bude muset přesvědčit o svých kvalitách ve sněmovním výboru pro bezpečnost, dodal.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...