Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Redlova cesta k nesvéprávnosti začala zajímat justici i ministra Blažka

Policisté přivádějí Michala Redla k soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku. (17. června 2022) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zlínský podnikatel Michal Redl, kterého stíhá policie v korupčním skandálu v pražské politice, nyní nesvéprávný není. O prodloužení omezení jeho svéprávnosti sice plzeňský okresní soud rozhodl v polovině května, ne však ještě pravomocně, sdělila předsedkyně Okresního soudu Plzeň - město Petra Pavlíčková. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek však oznámil, že nechá věc prošetřit.
  9:19aktualizováno  17:27

Poslední přezkumné řízení se konalo 13. května. Postupem okresního soudu se zabývá předsedkyně Krajského soudu v Plzni Věra Oravcová. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek v úterý na Twitteru oznámil, že nechá postup soudu a soudních znalců prověřit.

„Po poradě s pracovníky ministerstva jsem dnes vydal pokyn k okamžitému zahájení dohledu nad postupem okresního soudu Plzeň-město ve věci rozhodnutí o omezení svéprávnosti pana Michala Redla. Současně ministerstvo prověří i postup znalců v oboru psychiatrie ve stejném případu,“ uvedl ministr.

Okresnímu soudu připadlo rozhodování o Redlově svéprávnosti podle jeho tehdejšího bydliště. „V době, kdy se zahajovalo řízení o svéprávnosti, posuzovaný měl tady trvalý pobyt a faktické bydliště. Takže jsme byli správně příslušní. Omezení svéprávnosti se opakuje ve vlnách, jsou tam na to stanovené zákonné lhůty. Když jsem si dělala lustraci spisu, našla jsem první omezení už z roku 2008,“ řekla Pavlíčková.

Přezkumné řízení se dříve dělalo po třech letech, nyní je to po pěti. Soud je podle Pavlíčkové povinen řízení o přezkumu vždy v dané lhůtě zahájit, pokud například posuzovaný člověk nezemře. „Naposledy to bylo 13. května. Doložka právní moci aktuálně vyznačena není, protože rozsudek byl rozesílán 10. června a jediné, co vím, je, že hmotně právní opatrovník se vzdal práva odvolání. Takže předpokládám, že do právní moci dojde,“ uvedla Pavlíčková.

Krajský soud nemůže zasahovat do rozhodování, říká Pavlíčkova

Podrobnosti o spisu si vyžádala předsedkyně nadřízeného soudu Oravcová. O dalším postupu se bude teprve rozhodovat, sdělila. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS na Twitteru v pondělí uvedl, že se případem zabývá. „Hovořil jsem s předsedkyní Krajského soudu v Plzni, která věc prověřuje,“ napsal.

„Vstoupila jsem do jednání s Okresním soudem Plzeň - město a teprve očekávám nějakou zprávu od předsedkyně okresního soudu. Podle toho, jaké údaje se mi podaří zjistit, stanovím další postup. Pokud například zjistím, že ta věc je pravomocně skončena, je to mimo moji kompetenci,“ řekla Oravcová.

Pavlíčková neví, jaká by měla být přesně role předsedkyně krajského soudu a co přesně ministr požaduje. Předsedkyni krajského soudu podle svých slov řekla, v jaké fázi řízení je i to, že kopii spisového materiálu si udělala policejní centrála proti organizovanému zločinu. „Co se týče rozhodovací činnosti, do toho předsedkyně krajského soudu zasahovat nemůže,“ dodala Pavlíčková.

Kvůli duševní poruše není schopen chápat trestní řízení, tvrdil soud

Deník N v pondělí uvedl, že Redl se kvůli duševní chorobě již dříve vyhnul stíhání v jiném případu. Redlovo tehdejší trestní stíhání bylo přerušeno z důvodu, že údajně nebyl kvůli své duševní chorobě, která nastala až po spáchání činu, schopen chápat smysl trestního řízení.

Vyšetřovatelé aktuální kauzy nicméně podle deníku tvrdí, že Redl je v pořádku a žije život jako svéprávný člověk. Stále má například řidičský průkaz, což při závažné duševní chorobě není možné. Úřady proto nevidí k tomu, aby se tento bývalý spolupracovník uprchlého zločince Radovana Krejčíře – který se rovněž chtěl odvolávat na duševní nemoc – vyhýbal trestnímu stíhání.

Hospodářské noviny dnes uvedly, že podle rozsudku ze 13. května je Redlovo onemocnění trvalého rázu a nelze jej vyléčit. Měsíčně může samostatně nakládat s částkou do 100 tisíc korun. Rozsudek i předchozí rozhodnutí soudu získaly noviny v anonymizované podobě na základě žádosti zákona o svobodném přístupu k informacím.

Podle dokumentu nemoc posuzovaného probíhá v léčbou upravitelných fázích. V jednom období je podle soudu zvýšeně aktivní, má zvýšené sebevědomí a má sklony k neuváženému jednání, které by jej mohlo poškodit, citují HN soudní dokument. Fázi až agresivní může střídat fáze útlumová a apatická.

Plzeňská soudkyně Jana Tlustá, která 13. května prodloužila nyní obviněnému podnikateli Michalu Redlovi o dalších pět let omezení svéprávnosti, odmítla odpovědět na dotazy iDNES.cz, zda si za svým rozhodnutím stojí a necítí se podvedená. Odkázala na soudcovskou mlčenlivost. Otázka, zda jí přímo on nebo někdo z jeho okolí nabídl v souvislosti s rozhodnutím o omezení svéprávnosti úplatek, ji prý nicméně urazila.

Otázka ohledně úplatku by mohla směřovat každopádně hlavně na lékaře, kteří Redlovi podle všeho vysoce pochybný posudek vůbec dali.

V kauze korupce v dopravním podniku chtěla Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinit 13 lidí, zastihla jich ale jen deset. Jedním z nich je dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček ze STAN, který stejně jako Redl skončil ve vazbě. Kauza vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka ze STAN, který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.

Autoři: ,
Témata: skandál

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat