Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Michálek ho nařkl z korupce. Ministerstvo ho dál platilo

Libor Michálek oznámil korupci a za to skončil v pozici ředitele Státního fondu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libor Michálek oznámil korupci a za to skončil v pozici ředitele Státního fondu... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Bývalý šéf fondu životního prostředí Libor Michálek ho nařkl z nekalých machinací s penězi. Ačkoli soud zatím o údajné korupci definitivně nerozhodl, nemá Dušan Fibingr o práci ve státním sektoru nouzi. Loni bral 75 tisíc korun měsíčně za poradenství na ministerstvu životního prostředí.

"Pan Fibingr se po dva měsíce podílel na odboru fondů EU na přípravě podkladů pro rychlejší čerpání peněz z Operačního programu Životní prostředí," upřesnil Fibingrovo působení v rezortu mluvčí Matyáš Vitík.

Podle interních dokladů ministerstva si Fibingr v této pozici za dva měsíce vydělal přesně 150 tisíc korun. Nešlo přitom o jeho první spolupráci se státním úřadem od chvíle, co byl nařčen z nekalostí. Jako poradce ho už v roce 2011 zaměstnala i Radka Bučilová, prozatímní ředitelka fondu životního prostředí, která vystřídala právě Michálka.

Dušan Fibingr.

Dušan Fibingr

"Mě to nepřekvapuje," komentoval Fibingrovo angažmá na ministerstvu Tomáše Chalupy (ODS) Michálek. "Vždyť Radek Lintymer - jeho bývalý tajemník z fondu - je ředitelem odboru, který ho zaměstnal. Takže je to logické pokračování procesu, který tito pánové započali na státním fondu," dodal senátor.

Slova o "černých" penězích

Vedle exministra Pavla Drobila (ODS) a jeho exporadce Martina Knetiga je jméno Dušana Fibingra zřejmě třetím nejskloňovanějším v případu údajné korupce na Státním fondu životního prostředí, kde zastával funkci prvního náměstka. 

Podle Libora Michálka, který s podezřeními v roce 2010 vyrukoval, to byl právě Fibingr, kdo se mu zmínil o předražení zakázky na stavbu nové pražské čističky. Prozradil mu prý, že 500 milionů má jít na účet ODS, zejména pro její pražskou buňku. To však Fibingr popřel a uvedl, že na Michálka podá trestní oznámení pro křivé nařčení. "Já jsem žádné usnesení nedostal," uvedl však Michálek.

PSALI JSME:

Fibingrovo jméno se ale naopak objevilo v trestním oznámení, které podal Michálek. Ten však zatím u soudu neuspěl. Před týdnem i napodruhé soud zprostil obžaloby z nepřímého úplatkářství Martina Knetiga, který čelil obžalobě, že sháněl "černé" peníze pro ODS. Případ nyní opět dostane na stůl Městský soud v Praze. Policisté se dříve zabývali také tím, zda nepodplácel ministr Drobil Michálka, případ ale odložili.

Rekordman Chalupa

Podle zjištění serveru Lidovky.cz platí šéf životního prostředí Chalupa za poradce nejvyšší sumu ze všech ministrů. V roce 2012 za ně dal přes 5,6 milionu korun. Doklady o poradenství, které mají k dispozici Lidovky.cz, ukazují, že nasmlouvaná částka byla dokonce ještě o 1,2 milionu vyšší.

ČTĚTE VÍCE:

V ní jsou však zahrnuty pouze platy poradců, které platí přímo kabinet ministra Chalupy. Částky vyplacené Fibingrovi a dalším poradcům, se kterými uzavírají poradenské smlouvy jednotlivé odbory, v sumě zahrnuty nejsou.

Z reakce R. Lintymera

Radek Lintymer se v dopise Michálkovi, který obdržela i redakce serveru Lidovky.cz, ohradil proti výroku v článku, který se ho týká ("...pokračování procesu, který tito pánové započali na státním fondu")

"Vytváříte u veřejnosti falešný dojem o mé spojitosti se zmíněnými domnělými korupčními kauzami. Opakovaně Vám oznamuji, že s panem Fibingrem jsem se před svým nástupem na Státní fond životního prostředí v září 2010 osobně nikdy nepoznal a byla mi nabídnuta z jeho strany spolupráce (místo tajemníka, poradce) pouze na základě mých několikaletých zkušeností v oblasti evropských fondů.

...Vás chci ještě jednou zdvořile požádat, abyste mne nezatahoval do Vašich osobních sporů s p. Drobilem, Knetigem a Fibingrem. A poněvadž jste se mnou sdílel několik měsíců stejnou kancelář a měl jste tudíž možnost mne poznat osobně, považuji Vaše výroky za neférové a nekolegiální."

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...