Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Michálek: Soud dává lobbistům návod, jak beztrestně uplácet

Libor Michálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libor Michálek | foto: ČTK

PRAHA Soud, který řeší nepřímé úplatkářství Martina Knetiga, exporadce bývalého ministra životního prostředí, dává návod lobbistům, jak se vyhnout trestu, míní senátor Libor Michálek. Právě on na údajné korupční jednání svého nadřízeného Knetiga upozornil. Soud však zatím jím předložené důkazy shodil ze stolu. Nyní Michálek čeká, jak je vyhodnotí odvolací soud.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte přístup obvodního soudu k důkazům, které jste předložil?
Nejlepší je představit si tu situaci: poradce přijde za bankéřem a 15 minut mu popisuje, kolik má Státní fond životního prostředí miliard a jak je možné část těch peněz převést do Komerční banky. Pak dodá, že je možné, aby on jako poradce ovlivnil, do které banky ty peníze budou uloženy. No a když následně položí dotaz, zda by banka uvažovala o poskytnutí sponzorského daru, tak si myslím, že uvažujícímu člověku musí dojít, že tyto dvě věci chce ta osoba spojovat.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Takže soudy podle vás v korupčních případech uvažují chybně?
Historicky se už policie vyjadřovala k tomu, jak posuzovat tyto latentní trestné činy. Když to hodně zjednoduším, tak je závěr takový, že vždycky by se soud měl zabývat tím, jaké jsou konkrétní okolnosti v daném prostředí, kde ke korupčnímu jednání dochází. V policejním usnesení, o kterém hovořím, se třeba přímo ke kauze Drobil uvádí: V okamžiku, kdy jedná ministr se svým ředitelem, tak nelze předpokládat, že by mu vyhrožoval nějakým fyzickým napadením, proto je nutné za výhrůžku považovat i větu nepřímou: "... zničte to, nebo to zničí vás." Takže soud by prostě měl přihlížet ke kontextu a vzájemné souvislosti vět, které osoba pronáší.

Martin Knetig, bývalý poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila, u Obvodního soudu pro Prahu 1

Martin Knetig, bývalý poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila, u Obvodního soudu pro Prahu 1

Lidovky.cz: Myslíte, že lobbisté mají z dosavadního průběhu vaší kauzy radost?
V okamžiku, kdy soudy věci nehodnotí tak, jak je zdrávo, pochopitelně jim to dává návod, jak postupovat: obejít 10 bank a všude začít jen těmi náznaky. Pak rozpoznají, s kým mohou spolupracovat a s kým nikoli. A do té chvíle jim nic nehrozí. A je jasné, že spolupracující banka pak nikdy na toho lobbistu trestní oznámení nepodá. Takže přecházet toto "vypouštění balónků" v podobě testovacích otázek považuji za poselství, které je poněkud nezdravé.

Lidovky.cz  Myslíte, že odvolací soud bude přistupovat k nepřímým důkazům jinak?
Těžko odhadovat, jak městský soud k tomu přistoupí, protože on se případem zatím nezabýval věcně, pouze procesně - zda lze připustit mnou pořízené nahrávky nebo ne. Městský soud řekl, že ano. Ale obvodní soud se přesto de facto těmi nahrávkami nezabýval. 

Lidovky.cz  Z jakého důvodu?
Protože komunikace Knetig-Jeřábek (tzn. poradce-bankéř) proběhla 6. října, zatímco první moje nahrávka Knetig-Michálek (poradce-zaměstnanec SFŽP) je z 25. října. A paní soudkyně došla k závěru, že nahrávka z 25. nemůže nic dokazovat o jednání 6. Jenomže to jednání 6. nebylo třeba nahrávat. Tam nikdo nezpochybňoval výpověď pana Jeřábka, který situaci popsal tak, jak už jsem řekl - tedy že mu pan Knetig řekl, že může ovlivnit uložení peněz a pak položil dotaz na sponzoring. To nikdo nezpochybňoval, ani pan Knetig to nijak nerozporoval. Nahrávka z 25. října je ale důležitá, protože dokazuje, jak poradce Knetig tlačil na mě, abych metodiku uzpůsobil dle jeho představ (tzn. doporučení o uložení peněz svěřil vybranému finančnímu poradci). To znamená, že pan Knetig působil na veřejného činitele. Přesně jak je řečeno v definici nepřímého úplatkářství.

Spor Michálek-Knetig ve zkratce

Obžaloba tvrdí, že Knetig sháněl "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 prý nabídl při schůzce v restauraci členovi představenstva Komerční banky Vladimíru Jeřábkovi, aby sponzoroval ODS. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky.

Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Soud v minulosti stíhání Knetiga dvakrát zastavil. Jeho rozhodnutí však pokaždé pražský městský soud zrušil. Policisté se dříve zabývali také tím, jestli nepodplácel Drobil Michálka, případ ale odložili.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...