Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko dočasně obnovuje kontroly na hranici se Slovenskem. Kvůli migrantům, kteří míří na Západ

Česko

  22:41aktualizováno  27. září 9:54
Vláda se rozhodla, že od půlnoci ze středy na čtvrtek dočasně obnoví kontrolu na státní hranici České republiky a Slovenska. „Musíme udělat toto preventivní opatření, abychom odradili migranty od využívání této trasy,“ řekl premiér Petr Fiala.

Dočasně obnovená kontrola hranic mezi Českem a Slovenskem platí zatím na deset dnů a vláda o svém rozhodnutí již informovala jak sousední země, tak eurokomisařku zodpovědnou za vnitřní bezpečnost Ylvou Johanssonovou a hejtmany dotčených krajů.

„Musíme se řídit schengenským hraničním kodexem,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. „Vyčerpali jsme všechny standardní možnosti, které nám zákon dává,“ dodal.

Nelegální migrace do ČR meziročně stoupla o 1 200 procent. Od začátku roku 2022 policie zajistila cca 11 tisíc nelegálně tranzitujících migrantů, kteří přes Česko cestovali většinou do Německa. Nejčastěji šlo o muže ze Sýrie.

Znovuzavedení kontrol i na zelené hranici

„Především chceme zajistit bezpečnost občanů České republiky,“ řekl Rakušan. „Je to celoevropský problém,“ uvedl po jednání vlády.

Policejní prezident Martin Vondrášek novinářům řekl, že znovuzavedení kontrol bude nejen na hraničních přechodech, ale i na zelené hranici. „Cílem znovuzavedení kontrol na státních hranicích není jejich hermetické uzavření. Nikdo neuzavře hermeticky 251 kilometrů státní hranice. Cílem je vyslat signál převaděčům, aby nevyužívali tuto migrační trasu,“ řekl Vondřáček.

V jedné dvanáctihodinové směně bude na hranici nasazeno 500 policistů a 60 celníků. Podle Vondráška to bude znamenat, že se denně sníží počet policistů působících ve všech krajích o tisíc, může proto být omezena jejich preventivní činnost.

Slovensko chce o kontrolách jednat v EU

Slovensko podle ministerstva vnitra respektuje rozhodnutí ČR, chce ale, aby se o tomto kroku jednalo na úrovni EU, protože rozhodnutí Prahy má vliv i na další evropské země.

„Resort vnitra zmíněné rozhodnutí respektuje, ovšem upozorňuje, že jde o vážné téma, které je potřeba projednat na úrovni Evropské unie. Slovensko bude prosazovat, aby se taková jednání uskutečnila. Uvedený krok kolegů z Česka má totiž vliv i na ostatní evropské země,“ uvedla mluvčí slovenského ministerstva vnitra Zuzana Eliášová. Dodala, že Slovensko, Česko a další evropské země jsou pro migranty pouze tranzitními státy.

Podle Eliášové platí dohoda mezi Slovenskem a Maďarskem o tom, že obě země posílí hraniční hlídky na slovenském a maďarském území. Slovenská policie v posledním období opakovaně informovala o případech nelegální migrace a zadržení běženců, jež se dostali na Slovensko právě z Maďarska.

Cestu Syřanům do Evropy otevírá Erdogan

Už začátkem září ministr vnitra ve Sněmovně řekl, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan otevírá cestu do Evropy Syřanům. Přicházejí kvůli tomu ve větším počtu, ale ne ze země původu, ale z Turecka. „Máme otevřené stavidlo do Evropy ze strany Turecka,“ řekl doslova Rakušan.

Za problém označil to, že Maďarsko nepřijímá zpět uprchlíky, kteří směřují dál přes Slovensko a Česko do Německa, nebo do Rakouska. Znamená to, že nejsou ze strany Maďarska dodržovány dohody o navracení uprchlíků. „Máme tady dominový efekt,“ řekl ve Sněmovně Rakušan.

13. září 2022

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat