Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Migranti zanesli do Evropy opičí mor, varoval Okamura. Nemoc vůbec neexistuje

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí SPD Tomio Okamura. | foto: ČTK

PRAHA Předseda hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek na svém Facebooku bil na poplach proti západonilské horečce a opičímu moru. Rozšíření exotických nemocí má podle něj přímou souvislost s ilegální migrací. Západonilská horečka, na niž zemřela i Češka, se však z člověka na člověka nepřenáší. A o nemoci zvané opičí mor odborníci nikdy neslyšeli.

Na čtvrteční Okamurův příspěvek upozornil Nový deník. Místopředseda sněmovny ve svém příspěvku uvádí, že se v posledních dnech v zemích Evropské unie objevily případy západonilské horečky a opičího moru, na něž zemřeli čtyři lidé včetně české ženy. 

„Tyto případy mají bez jakékoliv pochyby souvislost s ilegální migrací. Hnutí SPD dlouhodobě upozorňuje, že s migrační politikou EU přímo souvisí obrovská zdravotní rizika pro populaci Evropy,“ napsal Okamura na Facebook.

Podle odborníků však za případy západonilské horečky lidé migrující z Afriky nemohou. „Hlavním zdrojem jsou migrující ptáci. Je to jejich přirozená nákaza. Komáři, kteří virus přenášejí, upřednostňují ptáky. Člověka bodnou spíš z nouze, když ptáci zrovna nejsou,“ řekla Novému deníku viroložka Hana Zelená ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Že se nemoc na lidi přenáší z ptáků přes komáry, potvrdil i přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa.

Primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce Hana Roháčová připustila, že velmi teoreticky přenos z nelegálního migranta na jiného člověka možný je. „Znamenalo by to, že komár, který tuto nemoc přenáší, si sedne na migranta, nasaje virus západonilské horečky a přenese ho na jiného člověka,“ uvedla Roháčová pro Nový deník. Přenos přímo z člověka na člověka však nikdy nebyl prokázán, jak již dříve řekla pro Lidovky.cz mluvčí Nemocnice Břeclav Táňa Svobodová.

04.října 2018 v 09:00, příspěvek archivován: 05.října 2018 v 13:56

V těchto dnech se ve státech Evropské unie objevily vzácné případy západonilské horečky a opičího moru. Zemřeli čtyři lidé včetně jedné české ženy. Tyto případy mají bez jakékoliv pochyby souvislost s ilegální migrací. Hnutí SPD dlouhodobě upozorňuje, že s migrační politikou EU přímo souvisí obrovská zdravotní rizika pro populaci Evropy. Zdravotní rizika s dopředu těžko předvídatelným dopadem. Hnutí SPD jako jediná parlamentní síla jednoznačné odmítá migrační politiku EU.

-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\

Co si o tom myslíte Vy? Napište mi do komentářů. A jestli se mnou souhlasíte, prosím SDÍLEJTE, ať se názory našeho hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) dozví co nejvíce lidí.

Opičí mor? Nikdy jsme o něm neslyšeli, diví se odborníci

Žádný z lékařů oslovených Novým deníkem nikdy dříve neslyšel o opičím moru. Podle Zelené existují opičí neštovice, které se přenášejí pouze blízkým kontaktem imunitně slabého člověka s opicí. Před opičím morem dříve varoval také web Zájezdy.cz, podle něhož tato nemoc hrozí na Madagaskaru. Mylná informace ale vznikla chybným překladem z angličtiny. Autor zaměnil slovo „bubonic“ (dýmějový) a „babonic“ (z anglického slova baboon - pavián). Na Madagaskaru se ve skutečnosti objevil dýmějový mor.

Internetový vyhledávač zná opičí mor jako dětskou hru, v níž jsou některé děti opičáky a snaží se „opičím morem“ nakazit ostatní hráče tím, že se jich dotknout. Pokud jsou nakaženi, můžou je jiné děti zachránit jejich přesunutím na žíněnku.

Tomio Okamura, místopředseda SPD Radim Fiala ani tisková mluvčí hnutí podle Nového deníku nereagovali na žádost o vyjádření.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...