Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krev dárců se bude vyšetřovat podrobněji, otevře se debata o zmírnění podmínek

Česko

  8:41
Rezort zdravotnictví navrhuje vyšetřovat podrobněji krev dárců, důkladnější vyšetření na HIV a žloutenku jsou podle připravované vyhlášky standardem západních zemí Evropské unie. Pravidelných dárců krve je dle údajů Českého červeného kříže v ČR asi 250 tisíc, dalších padesát tisíc ale chybí. Lidé, kteří prodělali některé nemoci, ale také muži mající sex s muži krev darovat nesmí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: AP

Důvodů, proč lidé nesmějí trvale nebo dočasně darovat krev, je řada. Jsou mezi nimi například prodělané nemoci jako žloutenka nebo tuberkulóza, chronické nemoci jako vysoký krevní tlak nebo prodělaný infarkt nebo zdravotní potíže v poslední době, například užívání antibiotik.

„Sexuální orientace ani národnost, rasa, politická příslušnost, náboženství či pohlaví sama o sobě není a nebyla v Česku důvodem k vyřazení z dárcovství krve, ani dočasnému,“ uvedl na dotaz Jakob. Důvodem jsou podle něj výlučně takové faktory, které mohou ohrozit příjemce krve a posuzují se podle epidemiologických údajů.

„S ohledem na vyšší riziko získání infekce HIV je pohlavní styk mezi muži považován za rizikovou aktivitu a muži, kteří mají pohlavní styk s jinými muži, jsou z dárcovství krve na šest měsíců vyloučeni,“ sdělil. Do roku 2019 byla podle něj lhůta pro vyřazení dvanáctiměsíční.

Podle dat Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS bylo loni v ČR 292 nových případů HIV, letos za první čtvrtletí 66. „Podíl způsobů přenosu se proměňuje v souvislosti s rostoucím zastoupením cizinců s dlouhodobým pobytem, mezi nimiž převažuje heterosexuální způsob přenosu,“ uvedla v tiskové zprávě vedoucí referenční laboratoře Marta Marešová z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu.

Změna vyhlášky se věnuje lepšímu testování krve dárců na HIV a žloutenku B a C. „Cílem zavedení těchto vyšetření je zvýšení bezpečnosti transfuzních přípravků v oblasti infekčních onemocnění přenosných prostřednictvím krevní transfuze a tím zvýšení bezpečnosti pro pacienty jako jejich příjemce,“ píše se v důvodové zprávě ke změně. Ročně bude stát zdravotní pojišťovny navíc 110 až 135 milionů korun.

Krev od dárců se využívá buď přímo ke krevním transfuzím na základě krevní skupiny dárce a příjemce nebo se z ní vyrábějí speciální přípravky a léky. Krevní plazma pomáhá například nemocným s poruchami imunity nebo krevní srážlivosti, transfuze krve dostávají lidé při operacích nebo krvácení do zažívacího traktu, ale i porodech nebo při léčbě novorozenecké žloutenky. Odběr krve trvá zhruba deset minut, odebírá se asi 450 mililitrů. Dárcovství je bezplatné, lidé ale mají v den odběru nárok na volno v zaměstnání.

Platit by nová vyhláška měla podle návrhu od 1. července. „Po ukončení tohoto legislativního procesu se předpokládá otevření širší odborné diskuse týkající se posuzování pohlavního styku mezi muži jako rizikové sexuální aktivity, a to v rámci Společnosti pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně i Národní transfuzní komise Ministerstva zdravotnictví ČR,“ doplnil Jakob.

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...