Jeho vláda zaslala čtyři strany připomínek pro nadcházející jednání o posouzení vlivu dostavby elektrárny na přírodu. „Obdrželi jsme tento dopis v úterý ráno. Zatím jeho stránky nejsou přeloženy,“ řekla Roubíčková.
Přes údiv ministerstva poslední krok tisíce kilometrů vzdáleného státu není překvapivý. Poprvé se Mikronésie ozvala v polovině prosince. Sdělení bylo jasné: „Nejste tady sami.“ Její představitelé se totiž domnívají, že rozšíření elektrárny, která podle nich patří mezi největší znečišťovatele ovzduší v Evropě, by mohlo mít zásadní vliv i na jejich území. Především na zvedání hladiny moří kvůli nadměrnému vypouštění skleníkových plynů.
„Prunéřov je jedním z největších industriálních zdrojů emisí oxidu uhličitého na světě a uvedení či zdokonalení jakékoliv velké uhelné elektrárny by mohlo hrát důležitou úlohu v destrukci celého našeho státu,“ stojí v jejich prvním dopise.
Mluvčí Roubíčková poznamenala, že nedávné pozastavení rozhodnutí o vlivu stavby nebylo způsobeno mikronéským dopisem. „Ministerstvo ještě potřebuje doplnit některé další údaje. Samozřejmě že se ale vypořádáme i s připomínkami Mikronésie,“ doplnila Roubíčková.