Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Můžeme ještě letos otevřít nové třídy, připustil ministr Bek. Připravuje nový systém přijímaček


Ministr školství Mikuláš Bek. (16. května 2023) | foto: ČTK

Premium Rozhovor
Stále je prostor, jak letos ještě ulevit přetlaku zájemců o středoškolská místa, který drtí zejména Prahu. „Uděláme všechno pro to, abychom našli kapacitní řešení,“ slibuje v rozhovoru pro Lidovky.cz ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Kromě navyšování počtu žáků ve třídách na 34 jsou podle něho ve hře i nové třídy.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

„Je potřeba, aby zřizovatel tam, kde bude možné otevírat dodatečně celé nové třídy, vypsal ještě další, třetí kolo přijímacích zkoušek,“ dodává. Do roka by navíc rád postavil nový, elektronický systém přijímaček, brzdou ale může být táhlý legislativní proces.

Lidovky.cz: Jeden příklad za všechny: z nejmenované pražské základní školy se z 46 žáků devátých tříd dostalo na střední školu v prvním kole jen pět dětí. Je to v 21. století přijatelná situace?
Je to bohužel výsledek nastavení procesu přijímacího řízení, který tady máme řadu let. Naprosto nechápu, proč máme takový těžkopádný a špatný systém v době, kdy se na vysoké školy podávají léta přihlášky zcela běžně elektronicky. Na střední školy stále podáváme přihlášky papírově, se zápisovým lístkem se pak obíhají školy, stojí se fronty. Nedostatky tohoto systému se významně projevily ve chvíli, kdy po letech poklesu začala znovu růst populace patnáctiletých. Ze situace, které nyní čelíme, tedy nemám ani trochu radost. Náprava si však žádá nějaký čas, elektronizovat systém přijímání má i svoji právní, legislativní i praktickou rovinu. Například se musí udělat výběrová řízení dodavatelů softwarového řešení. Pořád doufám, že se nám při nasazení všech sil podaří do roka systém změnit, ale nemůžu to zatím garantovat.

Lidovky.cz: Dá se nějak urychlit legislativní stránka věci?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se