Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milan Kundera převezme prestižní cenu

Česko

PAŘÍŽ Francouzský spisovatel českého původu Milan Kundera převezme ve středu 10. června prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cino del Duca za celoživotní dílo. Stejné ocenění udělované každoročně významným vědcům a literátům převzal v roce 1997 také dramatik a bývalý prezident Václav Havel. Podle nadace, která je součástí Francouzské akademie, má cena udělovaná od roku 1969 ocenit autora, jehož vědecké či literární dílo odráží poselství moderního humanismu. Ocenění doprovází částka 300 000 eur (asi osm milionů korun).

Mezi nositeli ceny jsou mimo jiné Jean Anouilh, Andrej Sacharov nebo Léopold Sédar Senghor. Porota je složena ze 14 předních francouzských osobností, z nichž řada je členy Francouzské akademie. Letos v ní zasedal mimo jiné bývalý francouzský prezident Valéry Giscard D’Estaing.

Cena tiskového magnáta Cena je pojmenována po italském vydavateli Cino del Ducovi (1899–1967), který ve Francii založil tiskovou skupinu Éditions mondiales, zahrnující dnes především specializované a profesionální časopisy. Po jeho smrti založila vdova Simone Světovou cenu a nadaci, která uděluje stipendia vědcům, výtvarníkům a literátům.

Kundera je dnes nejznámějším spisovatelem českého původu. Rodák z Brna a nadějný autor poválečné české literatury emigroval v roce 1974 do Francie. O sedm let později obdržel francouzské občanství. Od roku 1990 píše francouzsky. Naposledy v březnu vyšla pod názvem Une rencontre nová sbírka jeho esejů.

Po listopadu 1989 Kundera několikrát navštívil vlast, stále ale žije s manželkou Věrou v Paříži. Autor se straní médií. Mlčení přerušil pouze loni po obvinění, že v roce 1950 udal agenta chodce, který poté strávil čtrnáct let ve vězení. Kundera rezolutně popřel, že by kohokoli udal.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...