Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Milenka mu účtovala padělané faktury. Exšéf 4-Volnočasové dostal pět let za zpronevěru

Česko

  5:00
PRAHA - Měl zkulturnit Prahu 4 a postarat se o zábavu pro rodiny s dětmi. Při nočních akcích ale začal Petr Hoffmann z účtu městské společnosti vysávat desítky tisíc. Podezřelé operace potom kryla účetní a milenka v jedné osobě, která na fiktivní faktury zaúčtovala štosy dokladů. Pět let za zpronevěru téměř sedmi milionů mu nyní potvrdil Vrchní soud v Praze.

Kulturní centrum Novodvorská, i to spadalo pod společnost, kterou vedl Hoffmann. foto: Wikipedia/Dezidor

„Petr Hoffmann vybíral hotovost a tu si ponechával pro sebe, vytvářel fiktivní smlouvy, aby ji zlegalizoval. Tyto peníze ani náznakem nepoužil ve prospěch spravované společnosti 4-Volnočasová,“ uvedl v úterý předseda senátu Vrchního soudu v Praze Miroslav Pavrovský. Potvrdil tak předchozí rozhodnutí Městského soudu v Praze, který Hoffmanna poslal za zpronevěru na pět let za mříže.

To Daniela Jírů, bývalá účetní společnosti a zároveň Hoffmannova milenka, si vyslechla o něco příznivější rozsudek. Původní trest tři roky podmíněně se zkušební dobou na pět let a zákazem činnosti na stejnou dobu jí soud zrušil a věc vrátil k novému projednání. Znovu přezkoumat musí Městský soud v Praze také zproštění Ondřeje Turka, který figuroval na jedné z padělaných faktur.

Co si vymyslíte, to můžete udělat, pochvaloval si Hoffmann

Bylo to ještě v dobách, kdy městskou část Praha 4 ovládala ODS. Radnice pod vedením starosty Pavla Horálka zakládala akciové a veřejně prospěšné společnosti, aby zajistila kulturní či rekreační vyžití pro obyvatele čtvrté městské části. Jednou z nich byla právě společnost 4-Volnočasová, ze které se ale postupem času začaly ztrácet peníze.

Výběry z bankomatů

Státní zástupce u soudu argumentoval tím, že větší část zpronevěřených peněz vybral Hoffmann z bankomatů v neobvyklou denní dobu. Podle výpisů z účtů se tak nejčastěji dělo v nočních hodinách, a to na různých místech po Praze.

Například za jednu noc vybral Hoffmann hotovost z bankomatu Na Poříčí v následujícím sledu:

  • 0:15 hodin – vybral 15 tisíc
  • 01:12 hodin – vybral 30 tisíc
  • 01:13 hodin – vybral 15 tisíc

Hoffmann nastoupil do funkce ředitele v únoru 2011 a pozici si velmi pochvaloval. „Když se na začátku minulého roku uvolnilo místo ředitele, přihlásil jsem se do výběrového řízení. Od té doby mě ta práce pohltila. Krásné na ní je, že v podstatě co si vymyslíte, to můžete udělat,“ řekl Hoffmann v roce 2012 pro Mladou frontu Dnes.

Jenže podle soudu to s volností zřejmě trochu přehnal. Už od března 2011 až do září 2012 vybral na kartu k účtu společnosti velké finanční částky. Celkem zpronevěřil až 6 726 200 korun. „Obžalovanému byla svěřena debetní karta, se kterou po Praze prováděl různé výběry na různých místech, a to zejména v nočních hodinách. Peníze použil pro vlastní potřebu a po dohodě s obžalovanou (Danielou) Jírů účtoval tyto výdaje na základě fiktivních dokladů na neexistující osoby,“ zopakoval předseda Pavrovský.

  • Společnost 4-Volnočasová vznikla v dubnu roku 2008. Dne 14. ledna 2011 byl řízením pověřen Petr Hoffmann. Ředitelem byl jmenován k 1. únoru, téhož dne nastoupila Daniela Jírů na pozici účetní. Podle svých výpovědí spolu začali po čtyřech až pěti měsících mít poměr, poté spolu nějakou dobu žili jako druh a družka.

Totiž: Hoffmann si do 4-Volnočasové přivedl svou milenku Danielu Jírů. Vypověděl smlouvu společnosti, která se starala o účetnictví, a Jírů zaměstnal právě jako účetní. Ta za sebou přitom měla jen šestitýdenní kurz účetnictví a toto bylo její první zaměstnání v oboru.

A byla to právě ona, kdo Hoffmannovy podezřelé výběry kryl. „Hoffmann jí dával k účtování padělané faktury, které sám vyhotovil. Jírů na výpisech z účtů výběry viděla, ale nic nepodnikla,“ uvedl soudce Pavrovský. Hoffmann prý vždy Jírů přinesl „balík dokladů, které musela ihned zaúčtovat“.

Chtěl jsem ušetřit peníze, bránil se Hoffmann

Hoffmann se přitom u soudu bránil tím, že zmíněnými výběry se naopak snažil ušetřit. Proto prý za služby od dodavatelů platil v hotovosti. Kolik a jak konkrétně chtěl peníze ušetřit, ale neupřesnil. A že by šly peníze do jeho kapsy, zcela popřel. 

Tomu ale Městský soud v Praze neuvěřil a loni v listopadu uložil Hoffmannovi za zpronevěru pět let nepodmíněně, Jírů za pomoc při trestné činnosti tři roky podmíněně s odkladem na pět let. Rozsudek se ale nelíbil jak Hoffmannovi a Jírů, tak také státnímu zástupci. Případ proto na začátku května letošního roku přistál na stole Vrchního soudu v Praze. 

„Výběry hotovosti, které tvoří hlavní část zpronevěřené částky, byly vybírány v neobvyklé denní době, která nekoresponduje s provozem spravované společnosti. Na to navazuje dokladové krytí mezi vybranými částkami,“ argumentoval u soudu státní zástupce. A když - s ohledem na výši způsobené škody - navrhl pro Hoffmanna vyšší trest, ten v lavici jen nesouhlasně kroutil hlavou.

Na to ale kontroval právní zástupce Hoffmanna, podle kterého se prý nepodařilo prokázat, že by peníze nebyly použity pro 4-Volnočasovou. „Skutečnost, že se obžalovaný snažil nepořádek v účetnictví zakrývat falešnými fakturami, ještě nesvědčí, že si peníze přisvojil a že z nich měl prospěch. Že je někdo nepořádný ještě neznamená, že je zločincem,“ uvedl Hoffmanův advokát Beran a navrhl úplné zproštění obžaloby.

  • Soud rozhodoval také o Ondřeji Turkovi, jednateli společnosti Media House, který měl pro 4-Volnočasovou jako jedna z mála ztotožněných osob poskytovat služby. Za to měl od Hoffmanna inkasovat peníze v hotovosti. Městský soud v Praze ho ale v listopadu loňského roku zprostil obžaloby, Vrchní soud nyní i jeho věc vrátil k novému projednání. 
  • „Zde se neztotožňujeme s tím, že se nenabízí ještě další možnost dokazování. Nebylo zkoumáno účetnictví obžalovaného Turka a dokazování není zcela vyčerpáno,“ odůvodnil rozhodnutí soudce Pavrovský.

Senát Vrchního soudu v Praze se ale nakonec u Hoffmanna plně ztotožnil s předchozím rozsudkem Městského soudu. „Pokud obžalovaný zaujal obhajobu, že nevedl údaje, nepamatuje si, na co prostředky vynaložil a nic neví, je při tomto způsobu jeho obhajoba naprosto nevěrohodná,“ argumentoval soudce Pavrovský. Trest pěti let nepodmíněně prý považuje za přiměřený.

Naopak u bývalé účetní Jírů vrátil věc k novému projednání. Soudce totiž zpochybnil, že by Jírů navázala vztah s Hoffmannem až po čtyřech měsících na pozici účetní. „Obžalovaní již cíleně do společnosti nastupovali, jejich vztah nenastal až v pozdější době. Nastupovali oba ve stejný den a účetnictví Jírů vedla už od samého počátku. To mohou být výrazné indicie,“ upozornil Pavrovský na to, co podle něj předchozí soud opomenul. 

Státní zástupce přitom pro Jírů navrhoval překvalifikovat čin na spolupachatelství a úměrně tomu také zvýšit trest. „Účtovaná hotovost skončila neznámo kde, na činnosti spravovaného subjektu se žádným způsobem neprojevila,“ dodal.

Práce mě pohltila, pochvaloval si v minulosti Hoffmann

  • Společnost 4-Volnočasová byla dlouhodobě ztrátová. V roce 2010 byla její ztráta 5,4 milionu, o rok později to bylo 4,4 milionu. V roce 2012 skončilo hospodaření společnosti v mínusu 3,3 milionu korun.
  • Hoffmann měl coby ředitel společnosti na starosti například kulturní centrum Novodvorská, chatu Vápenku nebo kino Sigma.
  • Hoffmann začal společnosti 4-Volnočasová šéfovat v době, kdy v Praze 4 vládl starosta ODS Pavel Horálek.
Když v Praze 4 vládl starosta ODS Pavel Horálek, o kulturu se měl ve stejné...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.