Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzpomínání na Havla vyvrcholilo koncertem na Václavském náměstí. Na akci se lidé složili

Česko

  18:30aktualizováno  20:50
PRAHA - Lidé doma i ve světě si připomínají nedožité osmdesátiny exprezidenta Václava Havla. Středeční vzpomínkové akce vyvrcholily večer na Václavském náměstí, kde příznivci uctili Havlovu památku shromážděním a koncertem.

Z koncertu k nedožitým 80. narozeninám Václava Havla. foto:  Dan Materna, MAFRA

Akci zorganizoval spolek přátel VH80, který chtěl přenášet živý záznam z místa, ten však kvůli technickým problémům vypadl. Už od začátku se akce potýkala s nepříznivým počasím. Hned jak vstoupila na pódium Emma Smetana, která večerem měla provázet, začalo silně pršet. I tak ale byla polovina dolního Václavského náměstí zaplněna a lidé se mačkali pod deštníky. „Podělte se o deštníky a diskutujte, protože večer je i o seznámení s lidmi, co mají na svět podobný pohled,“ vyzvala Smetana.

Občané si připomínají výročí 80. narozenin Václava Havla.
Připomínka výročí 80. narozenin Václava Havla.

Jediným řečníkem večera byl biskup Václav Malý. Ten vyzval k solidaritě s uprchlíky a připomněl, že Česká republika je součástí demokratické Evropy.

Kromě Prahy se do akce zapojila také další města - Brno, Lipnice nad Sázavou, Plzeň, Zlín nebo Ostrava.

Na akci k nedožitým narozeninám Václava Havla se složili lidé na portálu HitHit. Díky skupině více než 600 lidí se podařilo vybrat téměř půl milionu korun.

Autor: