18. dubna 2014 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Miliardář Janeček podporuje zelené tajemným číslem. Ať se lidé zamyslí, říká

Karel Janeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Janeček | foto: David Neff

PRAHA Miliardář, matematik a podnikatel Karel Janeček oznámil svou finanční podporu Straně zelených v příštích volbách. Nestanovil však konkrétní částku daru. Rozhodl se, že příspěvek každého člověka na transparentním účtu strany znásobí poměrem 1,618 - tzv. zlatým řezem.

Proč jste se rozhodl navyšovat příspěvky v poměru zlatého řezu?
Za prvé, protože je to nádherný poměr, který se vyskytuje ve spoustě aplikací a dokonce i v umění. Za druhé je to edukativní záležitost. Ať se lidé dozví, že něco takového existuje. Je to něco, co má velký smysl. Takže proč by to měl být zrovna ten daný poměr? Jde o něco zajímavého, něco speciálního. Jak říkám, důležité je i to, že to přinese lidem další znalosti.

Zlatý řez

Jako zlatý řez (latinsky sectio aurea) se označuje poměr o hodnotě přibližně 1,618. V umění a fotografii je pokládán za ideální proporci mezi různými délkami. Zlatý řez vznikne rozdělením úsečky na dvě části tak, že poměr větší části k menší je stejný jako poměr celé úsečky k větší části.

Nemá to nějaký osobní důvod?
Nechť se nad tím každý zamyslí, co to může znamenat. Budu rád, když se nad tím lidé budou zamýšlet.

Budete Stranu zelených ještě podporovat?
To je všechno otázka, ještě nevím.

Budete někoho podporovat v příštích volbách?
To se uvidí. V eurovolobách jsem podpořil zelené, hlavně kvůli tomu, že jejich politika je transparentní, což je velmi pozitivní, zároveň mají velmi efektivní strategie vynakládání prostředků.

Ke komu jste se v politice přikláněl v minulosti?
Finančně jsem zatím nepodporoval nikoho. V posledních volbách jsem se přikláněl ke KDU-ČSL.

Podpora miliardáře Janečka Straně zelených

Janeček oznámil na svém twitterovém účtu, že každý dar, který přistane na kontě Strany zelených znásobí poměrem tzv. zlatého řezu. Uvedl, že ho k tomu přesvědčil plánovaný rozpočet kampaně zelených a je přesvědčen o efektivním využití prostředků. Chce také motivovat drobné dárce, i větší politickou angažovanost veřejnosti (více ČTĚTE ZDE.)

Najdete na Lidovky.cz