4. května 2016 12:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Miliardář Krúpa nabízí za dluh ČSSD 55 milionů korun

Slovenský miliardář Pavol Krúpa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský miliardář Pavol Krúpa. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Miliardář Pavol Krúpa vážně usiluje o koupi dluhu ČSSD vůči advokátovi Zdeňku Altnerovi. Jak zjistily LN a server Lidovky.cz, už předložil konkrétní nabídku. Za pohledávku ve výši 337 milionů korun chce dát 55 milionů korun.

„Poslal jsem panu doktoru Veselému oficiální žádost na odkup pohledávky pana Altnera za 55 milionů korun. Nabídka zohledňuje i možnou modifikaci výšky pohledávky ze strany Nejvyššího soudu a délku řízení,“ řekl serveru Lidovky.cz miliardář Pavol Krúpa.

O tom, že se slovenský miliardář Krúpa, jehož finanční impérium Arca Capital se skupováním pohledávek zabývá, o spor zajímá, informovaly LN už v minulých dnech. Pokud by se Altner s Krúpou dohodli, znamenalo by to pro vládní stranu komplikace.

Dravější věřitel s dostatkem peněz by mohl na stranu vedenou premiérem Bohuslavem Sobotkou poslat drsnější právníky, kteří jí při jejím váhání s placením zavaří víc než Altnerův tým.

Altnerovi má přitom strana podle pravomocného rozsudku zaplatit 338 milionů korun za služby v případu Lidového domu.ČSSD podala proti rozsudku dovolání s žádostí o odklad vykonatelnosti. Nejvyšší soud, který bude návrh posuzovat, nechce k případu podávat žádné informace, včetně procesního postupu nebo prognóz délky rozhodování. Důvodem je to, aby později nebylo zpochybňováno rozhodnutí soudu na základě dřívějších komentářů do médií. Altner o vymožení dluhu usiluje návrhem na nařízení exekuce na ČSSD.

Bývalý advokát Altner nedávno vyhrál letitý spor se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu 318 milionů. Minulý týden projevila o odkoupení pohledávky zájem skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, která je minoritním akcionářem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD. Altner zatím prodej odmítá.

Martin Shabu, Lidovky.cz
Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky