Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Miliardář, který vzdoruje Chávezovi

Česko

Profil týdne

Venezuelský miliardář Lorenzo Mendoza se úspěšně brání snaze prezidenta Hugo Cháveze vybudovat v zemi „socialisnus 21. století“.

Majetek Mendozy a jeho rodiny loni vzrostl ze dvou na 3,5 miliardy dolarů (téměř 65,5 miliardy korun). Mendoza se tak stal jedním ze dvou Venezuelců, kteří se umístili v žebříčku miliardářů, který minulý týden zveřejnil americký magazín Forbes. Proti loňskému 334. místu si letos polepšil na 258. pozici.

Venezuelskému podnikateli se loni dařilo i navzdory tomu, že se jihoamerické země potýkají již s třetí recesí za posledních 11 let. Letos se mu také podařilo odrazit hrozbu prezidenta Cháveze, který chtěl znárodnit jeho potravinářský konglomerát Empresas Polar SA. Ten je největší soukromou společností ve Venezuele.

Podle Cháveze firma porušovala místní zákony tím, že nedodávala na trh dostatek levné rýže za regulované ceny. Již v únoru přitom Chávez obvinil Mendozu z toho, že se pokouší sabotovat nové státní supermarkety. „Chávez ho má na mušce,“ řekl k Mendozově současné situaci agentuře Bloomberg Rafael Alfonzo, bývalý prezident caracaské potravinářské společnosti Alfonzo Rivas & Cia, která je konkurentem Polaru. „Nebylo snadné se vyhnout těmto útokům,“ dodal Alfonzo.

Pochází z bohaté podnikatelské rodiny Lorenzo Mendoza (44) je už třetí generací rodiny, která kontroluje potravinářský gigant Polar. Ten mimo jiné vyrábí nejprodávanější venezuelské značky piva a kukuřičné mouky, ze které se připravuje venezuelské národní jídlo arepas. Značku Polar založil ve třicátých letech jeho dědeček Lorenzo Alejandro Mendoza Fleury, když se přeorientoval z výroby mýdla na výrobu piva.

Mendozův otec Lorenzo Alejandro Mendoza Quintero, psycholog a psychiatr, převzal řízení společnosti v roce 1969, poté, co zemřel jeho starší bratr a jeho otec již byl příliš starý na to, aby se vrátil z důchodu do čela firmy. Poté řídil podnikatelskou skupinu až do roku 1987, kdy zemřel ve věku 55 let.

Jeho syn a designovaný nástupce v té době studoval průmyslové inženýrství na soukromé univerzitě Fordham University, proto se řízení podniku dočasně ujala jeho matka Leonor.

Mendoza mezitím absolvoval Sloan School of Management na Massachusetts Institute of Technology, kde v roce 1993 získal titul MBA a získával zkušenosti ve finančním sektoru.

Po ukončení studia se Mendoza vrátil do Carracasu a převzal řízení skupiny Polar. Pod jeho vedením společnost vstoupila i do jiných odvětví mimo potravinářství, především do bankovnictví a petrochemického průmyslu. Dnes patří do skupiny Polar zhruba 40 podniků s více než 17 tisíci zaměstnanci. Ředitel Cerveceria Polar Eduardo Hernandez loni v listopadu pro caracaský magazín Producto uvedl, že Polar drží kolem 77 procent venezuelského trhu s pivem. V roce 2001 byl pivovar Polar vyhlášen 14. největším podnikem svého druhu na světě.

Potraviny od společnosti Polar jsou nedílnou součástí životů obyvatel Venezuely. Jeho značka kukuřičné mouky Harina P. A. N. je k dostání v supermarketech po celé zemi. Polar však vyrábí i zmrzlinu, těstoviny, rýži, víno, nealkoholické nápoje nebo populární mléčnou čokoládu Toddy. Od roku 1996 firma také distribuuje nápoje společnosti PepsiCo Inc. ve Venezuele.

Polar rovněž sponzoruje sedm z osmi profesionálních baseballových týmů v zemi. Trofej národního baseballového šampionátu nazývá Maltin Polar, podle sladového nápoje, který firma vyrábí.

Hrozba znárodnění Až do své první volební porážky v referendu o reformě ústavy v roce 2007 během obecně rozšířeného nedostatku potravin, zaměřoval Chávez svou politiku znárodňování a vyvlastňování klíčových odvětví na nadnárodní firmy v oblastech energetiky, výroby cementu, hutnictví.

Od roku 2007 však obrátil svou pozornost i na potravinářský průmysl, včetně skupiny Polar.

Chávez, který často říká, že bohatství brání lidem v cestě do nebe, letos obvinil Polar ze sabotáží, kterých se dopouští hromaděním potravin a omezováním výroby.

„Pokud Polar odmítá pokračovat v dodávkách potravin, mohl bych udělat rozhodnutí, které se vám nebude líbit, pane Mendozo,“ řekl Chávez v televizním projevu 19. února. „To by se dotklo celé společnosti. Nemám s tím žádný problém,“ dodal.

Chávez rovněž vyzývá Polar k odstranění skladů ve městě Barquisimeto. Minulý měsíc prohlásil, že by Mendoza měl „vytáhnout svou šekovou knížku“ a stavět bytové domy na místě, kde teď stojí v průmyslové zóně jeho sklady. „Polar má dost peněz, aby se přestěhoval,“ řekl Chávez minulý týden ve státní televizi.

„Mendoza není před Chávezem v bezpečí,“ myslí si Louis Vincente Leon, ředitel caracaské agentury pro výzkum veřejného mínění Datanalisis. „Ale myslím, že ví, jak hájit zájmy své společnosti,“ dodal. Polar podle něj může zvýšit svůj vývoz nebo prostřednictvím akvizic snížit svou závislost na Venezuele.

Autor: