Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Miliardář si tykal s levicovým prezidentem. Přes všechna škobrtnutí Kellner držel postavení vlivného Čecha

Nejbohatší Čech Petr Kellner (na snímku z 23. srpna 2020) zemřel 27. března 2021 při nehodě vrtulníku v aljašských horách. Informaci zahraničních médií o tragickém úmrtí šestapadesátiletého podnikatele ČTK potvrdila mluvčí investiční skupiny PPF Jitka Tkadlecová. foto: ČTK

/PROFIL PO UDĚLENÍ ŘÁDU BÍLÉHO LVA/ Petr Kellner se rozloučil se světem tak, jak byl zvyklý žít – v absolutním soukromí jen mezi těmi nejbližšími, ale za povědomí každého. Pohřeb tragicky zesnulého miliardáře, s nímž se na Aljašce zřítil vrtulník, se odehrál na zahradě dejvické vily, pod kaskádou popínavých květin. Zakrývaly podnikatelovu rakev tak, jako on sám halil cokoli, co nechtěl sdílet s veřejností.
  20:01

Třebaže spatřit ho patřilo k ojedinělým událostem a fotografové si cenili i snímků jeho temene, patřil k nejvýraznějším hybatelům porevoluční společenské reality. Vliv si udržoval vůči oběma posledním prezidentům, Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi. Kellnerovo impérium PPF od chvíle, co Klaus odešel na odpočinek, každoročně obmyslelo jeho institut finančním příspěvkem, celková suma přesahuje sedm desítek milionů.

Kellner, Bohdalová nebo Chamberlainův ministr: prezident vyznamenal 29 osobností. Podívejte se, o koho jde

U Zemana se vazba nejprůkazněji odhalila v roce 2014. Zeman tehdy letěl na velkolepou návštěvu Číny, kde mimo jiné vystupoval v tamní televizi s plyšovým krtkem a opěvoval úroveň rudé demokracie. Kellnera přibral do delegace, jelikož jeho Home Credit tam půjčoval peníze. 

Všem protokolům, zvyklostem a diplomatickému bontonu navzdory hlava státu necestovala zpět do Prahy vojenským speciálem, nýbrž soukromým tryskáčem pronajatým skupinami PPF a J&T. Kellner si tam Zemana prostě naložil; jednalo se o nejočividnější demonstraci jeho postavení, jíž se dopustil.

Podstatně očividnější bylo prezidentovo lobbování za zájmy PPF v Číně i doma. PPF se dostala do různých potíží, hlavně reputačního rázu. Na stavbu 5G sítí uzavřela smlouvu s firmou Huawei, již čeští kyberšpioni označili za rizikovou, a tudíž nevhodnou pro budování strategické infrastruktury. Žraločí půjčky Home Creditu srážely Kellnerovo altruistické snažení, s nímž podporoval vzdělávání talentovaných, leč nemajetných dětí nebo přispíval na charitu.

V pražském sídle společnosti PPF Group vzniklo pietní místo s kondolenční...
Kdo je Petr Kellner

Univerzita Karlova se dokonce musela peněz od PPF zříci, protože vyvolalo pozdvižení podezření, že by za to firma mohla chtít ukusovat z akademických svobod. Ohradila se PPF i univerzita, ale spojení vzalo za své; jednoduše to škodilo pověsti. Obtížné období zažíval Home Credit i v Číně, kde se stranická nomenklatura nezdráhala použít slovo lichva.

Přes všechna škobrtnutí a šrámy na image Kellner neztrácel své postavení nejbohatšího a nejvlivnějšího Čecha. Moc, síla a rozhodnost byly odjakživa vlastnosti, jež Zemanovi imponovaly, prezident si cení soupeřů nebo partnerů k dialogu, kteří pro něj představují alespoň nějakou výzvu, notabene když si sám své vlastní inteligence a rozhledu nemálo považuje. S nezastižitelným Kellnerem si tykali.

„Považoval jsem ho nejen za nejúspěšnějšího českého podnikatele, ale i člověka, který prospěl České republice. Říkal jsem si, schopní lidé odcházejí a neschopní často zůstávají. Jeho vliv byl v byznysu, jeho vliv v politice byl přeceňován,“ prohlásil Zeman, když se v dubnu rozhodl zesnulého podnikatele vyznamenat.

Jeho vliv byl spíš než přeceňovaný většinou diskrétní, k nepovolaným uším se dostávaly jen útržky historek. Až předloni se ve výroční zprávě PPF Kellner odhalil do té doby nebývalým způsobem. Nejenže se nechal čerstvě vyfotit, a nešlo o studiový snímek, nýbrž relativně intimní momentky od táboráku, nadto do úvodního slova vetkl komentář k politické situaci. Vyjádřil obavy o svobodu a kritické myšlení, jimž doba nepřeje.

Mohlo by vás zajímat