Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Tisíce lidí dorazily na demonstraci Milionu chvilek za obranu demokratických institucí

Momentka z demonstrace v neděli 1. března 2020. foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA - Tisíce lidí se v neděli odpoledne sešly na Staroměstském náměstí v Praze na demonstraci, kterou svolal spolek Milion chvilek po nedávném zvolení někdejšího zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka ombudsmanem. Protest se nesl v klidné atmosféře, v projevech zazněly zejména obavy o další osud veřejnoprávních médií.
  15:45aktualizováno  19:27

Průzkum: Polovina Čechů nepodporuje protesty Milionu chvilek, cílů prý demonstracemi nedosáhnou

Protestující vyrazili na demonstraci kolem 16:00 z Hradčanského náměstí, v průvodu šlo několik stovek lidí. Cestou se k nim ale přidávali další lidé a další stovky jich čekaly na Staroměstském náměstí. Protest byl klidný, trval zhruba dvě a půl hodiny. Na účastníky dohlížely desítky policistů, podle kterých se demonstrace obešla bez jakýchkoli incidentů.

V čele průvodu protestující nesli velkou židli s nápisem Demokracie, její nohy mají symbolizovat Soudy, Média, Vládu a Zákon.  Pořadatelé na ní symbolicky předvedli, jak se celý demokratický systém zhroutí, pokud padne jeden z pilířů - nezávislá média. Organizátoři vyzvali lidi, aby pečlivě sledovali volby do mediálních rad veřejnoprávních institucí. Z výroků politiků totiž podle nich vyplývá, že se budou snažit získat vliv zejména v České televizi. „Buďme připraveni se v případě potřeby za instituce postavit,“ prohlásil předseda spolku Mikuláš Minář.

Další řečníci pak zdůraznili úlohu občanské společnosti. Například slovenský sociolog žijící v Praze Fedor Gál uvedl, že bez ní by nebyla možná změna a vítězství hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) ve slovenských parlamentních volbách.

Účastníci pochodu byli rovněž vybaveni hesly namířenými proti premiérovi a předsedovi ANO Andreji Babišovi a nápisy jako „Rusko-čínské chování totalitou zavání“, „Chceme jít cestou EU, ne Orbána, Kaczyńského cestou“, „Média politikům nepatří“ nebo „Křeček panda, to je sranda“, které odkazuje na nedávnou volbu Stanislava Křečka ombudsmanem. 

Minář zmínil v dnešním úvodním proslovu nového ombudsmana Křečka, který chce podle něho bránit jen některá práva a jen práva některých občanů. Již dřív spolek uvedl, že Křeček popírá smysl instituce ombudsmana. Dále spolek vyslovil názor, že se státní správa a významné instituce krok za krokem systematicky a záměrně politicky rozkládají a privatizují. Kromě ombudsmana a médií zmínil i antimonopolní úřad.

Klidný protest ukončila zpěvem státní hymny krátce před 18:30 operní zpěvačka Dagmar Pecková. Pěvkyně se účastní protestů spolku Milion chvilek pro demokracii od roku 2018.

Jeden z transparentů na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii
Demonstrace na obranu demokratických institucí, kterou vyhlásil spolek Milion...
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat