Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Minář na konci pochodu roztrhal ústavu. ‚Je to horší, než se jí neřídit?‘ ptal se několikatisícového davu

Mikuláš Minář při proslovu, během něhož symbolicky roztrhal ústavu foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA - V Česku se uskutečnily desítky akcí, kterými si lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém účastníci chtěli vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Na konci akce na Hradčanském náměstí předseda spolku Mikuláš Minář roztrhal ústavu.
  17:38aktualizováno  23:36

Celá akce začala za slunečního svitu a končila za úplné tmy. Ve 21.30, tedy o hodinu a půl později než byl původní plán. „Přišlo třikrát až pětkrát více lidí, než se čekalo, průvod je dlouhý dva kilometry, omlouváme se za zdržení,“ informoval vedoucí spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář v průběhu pochodu. Podle prvních policejních odhadů se středeční akce účastnilo pět tisíc lidí. Podle organizátorů dokonce dvojnásobek. 

Přitom ještě zhruba dvacet minut před jejím oficiálním začátkem v 18.00 jeden z účastníků konstatoval: „Je nás tady zatím pět a půl.“ Na průběh dění po celou dobu dohlíželo několik desítek policistů. K žádným závažným incidentům však nedošlo. 

Pietní akce u budovy ČRo připomněla invazi v srpnu 1968, vzpomínali i Kubera či Drahoš

Improvizované pódium vyrostlo před sochou sv. Václava na Václavském náměstí, kde se lidé začali před 18. hodinou scházet a kde pochod za necelou hodinu později odstartoval.

Někteří lidé před začátkem proslovů nosili květiny a svíčky k památníku Jana Palacha a Jana Zajíce, další mávali všelijakými transparenty. Například „Jediní dva migranti, kteří v naší zemi dělají problémy - Babiš a Okamura“ či „Komunismus byl, je a vždy bude totalitní“.

Úvodní proslovy

Pořadatelé na úvod utichlému náměstí pustili zvukové záznamy, jak média tehdy informovala o invazi vojsk. Následně z reproduktorů zazněla píseň Tajga Blues od Marty Kubišové, na níž navázal úvodní řečí Minář. „Přesto, že dnešní shromáždění bude především připomínkou toho, co se stalo, nelze mlčet o aktuální politické situaci, protože tou jsou minulé události aktuální i dnes,“ řekl. 

Přítomní doprovázeli jím vyřčená jména Zeman, Husák či Babiš pískotem. Naopak při vzpomínce historiků na hrdiny krvavého zásahu zněl potlesk. „Sovětská okupace ovlivnila životy celých generací,“ řekl historik Prokop Tomek. 

Pochodu se účastnil i zpěvák Tomáš Klus.
Bývalá hlasatelka Kamila Moučková, která na Václavském náměstí pronesla řeč

„Řada lidí byla zbita obušky, měli jsme plné ruce práce na ambulanci i operačním sále,“ vzpomínala na pódiu na 21. srpen 1969 Jana Kulhánková, která pracovala v nemocnici. Podle jejích slov si zdravotníci mohli odpočinout až nad ránem. „Na tu noc nelze zapomenout. Vzhledem ke stávající situaci mám obavu, aby se něco podobného neopakovalo,“ dodala za potlesku davu.

Na pokyn dalšího pamětníka Michala Dvořáka lidé skandovali: „Už jsme tady, Babiši, Evropa nás uslyší.“ Poté Dvořák zavzpomínal na demonstraci z roku 1969 a jeho zadržení policejními složkami. „Od té doby nás jenom mlátili. Pak nás odvezli na okrsek, kde jsme celou noc museli stát a koukat do zdi. Kdo projevil únavu a začal klesat, toho povzbudili pendreky,“ uvedl Dvořák, jenž strávil následné dva týdny ve vazbě.

„Nechceme vládu StB a komunistů,“ dodal na konci projevu v narážce na současnou politickou situaci.

Minuta ticha před sídlem KSČM

Na pódium po něm zamířila hlasatelka Kamila Moučková, které o událostech 21. srpna 1969 ve sdělovacích prostředcích informovala. „Jsme zvláštní národ... Dovedeme tři dny zvonit klíči, potom jdeme domů a na všechno se vykašleme,“ začala svou řeč. „Nyní máme prezidenta, který je orientovaný na Moskvu a komunistickou Čínu,“ kroutila hlavou. Následně se rozhovořila i o premiérovi Babišovi: „Hlavně, ať nechce vládnout této zemi, my ho nechceme. Ať se radši nechá jmenovat řepkovým králem.“

„Obávám se, že naše demokracie se začíná plíživě měnit v diktaturu mocných, nenechme si to líbit,“ burcovala Moučková občany. 

Po jejích slovech průvod odstartoval. Dav vedla pětice lidí s terčíky na hrudi na znamení pěti mrtvých z roku 1969. Ještě před nimi cestu „čistili“ policisté. 

Iniciativa Milion chvilek pro demokracii uspořádala 21. srpna 2019 pochod k...

Před sídlem KSČM v ulici Politických vězňů se účastníci pochodu na minutu ticha zastavili. Po jejím uplynutí začali hlasitě pískat. Před vrata pak položili rakev se jmény obětí protestů před 50 lety a na zem namalovali siluety mrtvých. „To je stejně výborný, že zrovna komunisti mají sídlo v ulici Politických vězňů,“ komentoval kdosi z davu. 

Pochod poté pokračoval dál, ale velmi pomalu. „Zastavíme na Staromáku, tam se pět tisíc lidí naskládá, musíme to zcuknout, abychom nebyli tak roztahaní,“ instruoval do vysílačky policejní velitel. 

Na Hradčanské náměstí přední linie pochodu dorazila ve 20.45. „Už jsme tady,“ skandoval dav. „Škoda, že tu není Zeman ani Ovčáček,“ utrousil jeden z účastníků.

Kolem deváté hodiny, když na náměstí dorazil i zbytek účastníků pochodu, se slova chopil Minář. „Přišli jsme na Hrad. A co jsme sem přinesli?“ zeptal se. „Trenky,“ zaznělo z davu. „To je pravda, ale kromě toho hlavně vzdor, vděčnost, naději, odhodlání a také Ústavu ČR,“ řekl Minář. Následoval dlouhý potlesk. Vzápětí Minář ústavu symbolicky roztrhal. „Je mi jasný, že mě zítra nařknou ze zneuctění ústavy, ale je horší ji roztrhat, nebo se jí neřídit?“ Narážel na přístup prezidenta Miloše Zemana při odvolání ministra kultury. „Máme toho dost!“ skandoval dav. 

Účastníci pochodu před Pražským hradem

„Posláním dnešního setkání je - buďme odvážní a mluvme spolu, pravdivě a otevřeně. Když si uvědomíme souvislosti historických událostí, můžeme lépe porozumět i souvislostem současným,“ řekl ve své závěrečné řeči Minář.

Poté zazněla hymna a lidé se rozešli „A já myslel, že alespoň roztřískáme okna,“ konstatoval v žertu jeden z účastníků. 

Pochod Milionu chvilek mířil v podvečer z Václavského přes Staroměstské na Hradčanské náměstí. Připomínal si 50 let staré události, kdy se na první výročí okupace Československa konaly občanské protesty. Rozehnaly je československé bezpečnostní složky. Zákrok si tehdy vyžádal pět mrtvých a mnoho zraněných.

Připomenutí roku 1969 se večer konalo nejenom v Praze, ale i v dalších městech. Milion chvilek pro demokracii letos uspořádal sérii demonstrací za nezávislost justice a proti premiérovi Andreji Babišovi. Poslední akce na Letné se stala největší demonstrací po listopadu 1989, dorazilo na ní čtvrt milionu lidí.  

Další velkou demonstraci na pražské Letné spolek plánuje na 16. listopadu, tedy den před připomínkou Dne boje za svobodu a demokracii. Pořadatelé akcí například vyčítají prezidentu Zemanovi, že záměrně rozděluje společnost, prosazuje zájmy Ruska a Číny nebo porušuje ústavu. Kritizují také podporu vlády od komunistů nebo střet zájmů, ve kterém je podle nich premiér Babiš.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!