18. srpna 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čadek z kauzy milion pro Chovance tvrdí: Nejmenší, o co přijdeš, jsou peníze, hrozili mi

Aktéři kauzy „milion pro Chovance.“ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktéři kauzy „milion pro Chovance.“ | foto: Lidové noviny

PRAHA Hlavní aktér úplatkářské aféry kolem Milana Chovance (ČSSD) a České pošty Lukáš Čadek odkrývá další detaily případu. Třaskavé nahrávky prý jako prvnímu přes prostředníka předal premiéru Bohuslavu Sobotkovi, reakce se však nedočkal. Krátce na to však podle Čadka přišly výhrůžky. Předseda vlády jakékoliv kontakty s podnikatelem popírá.

Čadek disponuje nahrávkami s e-mailovou komunikací, z nichž vyplývá, že k Chovancovi měl putovat milion korun za urovnání podnikatelova sporu s Českou poštou, v němž šlo o 27 milionů. Jednu z třaskavých nahrávek podle svých slov poslal přímo premiérovi.

„Vím na milion procent, že ji dostal. Poslal jsem to přes jeho blízkého spolupracovníka. Čekal jsem, že vyvodí nějaké důsledky, nebo, že mě pozve, aby zjistil, o co jde. To se nestalo,“ řekl Čadek serveru Lidovky.cz.

Místo toho však začal tvrdý nátlak, podle Čadka i z policejních řad. „Pan premiér dostal nahrávku na přelomu června a července. Čtvrtého července kontaktoval moji přítelkyni člověk, který se představil jako policista kriminálky Plzeň a víceméně jí vyhrožoval. Že stojí u ní před domem, kde má trvalé bydliště, že za ní přijede kamkoliv, že volá ohledně mě,“ popsal.

Otevřená výhrůžka podle něj přišla přesně o týden později. „Volalo skryté číslo mně a tam bylo řečeno, ať zalezu do p*dele, odkud jsem přišel. Že to nejmenší, o co přijdu, jsou peníze,“ vzpomíná.

Čadek incident s přítelkyní ohlásil členům protimafiánského útvaru, nic se však podle něj nedělo. „23.6. jsem šel na Vrchní státní zastupitelství, měl jsem strach o život, rodinu. Věděl jsem, že nemohu jít na první služebnu. Řekl jsem jim ústně, co mám. Věděli, koho se to týká,“ tvrdí.

Sám Sobotka zdůraznil, že s podnikatelem nemá žádné kontakty ani ho nezná. „Nebyl pro to žádný důvod. O celé věci mě informoval ministr vnitra poté, kdy podal trestní oznámení,“ napsal premiér serveru Lidovky.cz.

Aktéři kauzy „milion pro Chovance“.

Aktéři kauzy „milion pro Chovance“.

Čadek přišel s nahrávkami, na nichž figuruje středočeský sociální demokrat Kamil Choc. Podnikateli slíbil, že zařídí urovnání jeho dlouholetého sporu s Českou poštou, stačí zaplatit tři miliony: dva ČSSD, jeden Chovancovi. Choc měl podle záznamů e-mailové komunikace o korupční nabídce jednat i s manažerkou pošty Barborou Snopkovou Haberovou, která má údajně s ministrem velmi blízký vztah. Jak informoval server Aktuálně.cz, část komunikace je podle policie zfalšovaná. 

Nově se v souvislosti s aférou objevilo také jméno současného středočeského hejtmana Miloše Petery, Choc se měl zaštiťovat jeho jménem. „Nikdy jsem se s ním nesešel, nikdy jsem ho neviděl. Ani nevím, jak vypadá. Kategoricky odmítám, že by byl přítomen čemukoliv,“ odmítá politikovo angažmá Čadek. Popřel ho také sám Petera.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz