Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
17. srpna 2015 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Milion pro Chovance? Podnikatel Čadek se brání a odpověděl na 15 otázek vnitra

Ministr vnitra Milan Chovanec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Milan Chovanec | foto: ČTK

PRAHA Ústřední postava aféry údajných úplatků na ministerstvu vnitra a České poště vyrazila do protiútoku. Podnikatel Lukáš Čadek odpověděl na 15 otázek, které mu vnitro s poštou v souvislosti s kauzou položily. „Dělají ze mě lháře a podvodníka," stěžuje si. Odmítl také, že by jakkoliv manipuloval s nahrávkami a e-maily, podle nichž měla část peněz končit až u ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Čadek podle svého tvrzení kvůli sporu s poštou kontaktoval premiéra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, šéfa pošty Martina Elkána a ministra vnitra Milana Chovance. Žádné reakce se ale nedočkal. „Celou tuto dobu jsem se chtěl dohodnout na mimosoudním vyrovnání a nikdy jsem nechtěl tuto záležitost medializovat. To že jsem se rozhodl jít s celou záležitostí ven, je důsledek neadekvátního řešení celé situace ze strany České pošty,“ píše Čadek v prohlášení, které získal server Lidovky.cz a v doslovném znění ho publikuje v galerii dokumentů.

Aféra kolem podnikatele a ministra Chovance vypukla poté, co Čadek zveřejnil e-mailovou komunikaci se středočeským sociálním demokratem Kamilem Chocem či nahrávky schůzky obou mužů. Vyplývá z nich, že politik nabízel vyřešení obchodního sporu s poštou výměnou za tři miliony - jednoho pro Chovance, dvou pro sociální demokracii. Chovanec i vedení pošty věc označilo za účelový útok na vnitro a obří státní podnik.

„Proč pan Čadek v jednotlivých vyjádřeních pro média mění svoje stanovisko ke klíčovým momentům celého případu? Jde zejména o důvody a průběh jeho návštěvy na Vrchního státního zastupitelství a o začátek a povahu jeho vztahu s panem Chocem,“ zní například jedna z 15 otázek vedení vnitra a pošty.

Podnikatel se ale brání, od začátku prý opakuje to samé. „Na zastupitelství jsem byl 23.6. 2015 z důvodu strachu z materiálů, které jsem měl. Netušil jsem, co mám dělat v takových situacích a měl jsem strach i o svůj život. Již v té době jsem měl v první řadě informace a v druhé řadě obavy z toho, co by se stalo, kdybych své zjištění zveřejnil. Ihned tentýž den, se tato informace dostala ven. Nikoho tím nenapadám, jen konstatuji, že byla vynesena tato informace ven,“ tvrdí.

Z Čadkova prohlášení dále vyplývá, že jako prvního kontaktoval s nahrávkami ukazujícími na údajnou korupci přes prostředníka premiéra Sobotku. „Domníval jsem se, že pokud premiér nahrávku uslyší, vyvodí z toho okamžité a radikální řešení v podobě okamžitého, seriózního a objektivního prošetření, protože na nahrávce se hovoří o úplatcích, pro blízké spolupracovníky ministra vnitra a v neposlední řadě pro stranu ČSSD. Další nahrávka byla poskytnuta Nadačnímu fondu, který mi pomáhá situaci řešit a jednu nahrávku obdrželi pracovníci ÚOOZ expozitura Plzeň, po mém zadržení,“ popisuje cestu výbušného materiálu.

Aktéři kauzy „milion pro Chovance“.

Aktéři kauzy „milion pro Chovance“.

Sobotka však podle svých slov s Čadkem nikdy jakkoliv nejednal ani s ním nekomunikoval. „Nebyl pro to žádný důvod. O celé věci mě informoval ministr vnitra poté, kdy podal trestní oznámení,“ napsal premiér serveru Lidovky.cz.

Choc pozastavil členství v ČSSD

Kamil Choc, jeden z aktérů kauzy kolem České pošty, požádal o přerušení členství v sociální demokracii. Ve čtvrtek má spolustraníkům svou roli v případu údajné korupce vysvětlit. ČTK to sdělila mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Vnitro a pošta dále nařkly Čadka z manipulací s nahrávkami a e-maily pracovníků státního podniku. V jednom například Choc komunikuje s manažerkou podniku Barborou Snopkovou Haberovou o údajných úplatcích. Pošta ale tvrdí, že Snopková na korupční nabídku nikdy nereagovala a kontaktovala policii.

Avšak sám Čadek rezolutně prohlašuje, že žádný e-mail nikdy neupravoval ani nefalzifikoval. „Navíc se nejedná o mou komunikaci, pokud se váš dotaz týká slečny Haberové, tak ji osobně neznám a nikdy jsem s ní nekomunikoval ani ji osobně neznám. váš dotaz by měl být vznesen na účastníky komunikace,“ odpovídá na dotazy vedení vnitra a pošty.

Celou aféru podle Čadka spustili lidé z vnitra a pošty, ne on. „Zaměstnanci pošty mne kdysi poškodili a celým mým záměrem bylo dosáhnout pouze toho, aby byla celá tato záležitost adekvátně posouzena a rozhodnuta,“ píše na závěr prohlášení.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...