Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Milionové dotace pro novou poradnu? Měli na ně nárok, hájí rozhodnutí úředníci

Sdružení SPZ Teplice na tamní pobočce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sdružení SPZ Teplice na tamní pobočce. | foto: Google Street View

PRAHA Kritizovaná poradna pro problémové děti v Ústeckém kraji nárok na dotaci měla. Tvrdí to Ústecký kraj, který prý už v počátku dostal od města Teplice pozitivní hodnocení. „My se pouze vyjadřujeme k tomu, jestli je služba potřebná. U SPZ Teplice jsme uvedli, že jsme je neznali, ale jejich nabídka u nás chybí,“ podotýká pro server Lidovky.cz vedoucí teplického odboru Martina Fialová.

Na organizaci SPZ Teplice upozornil server Lidovky.cz, když mapoval financování sociálních služeb v Ústeckém kraji. Zřídil ji podnikatel a člen tamní ODS Martin Dlouhý poté, co stát stopl dotace na solární byznys, ve kterém podnikal.

Pověřené osoby, které mohou v Teplicích provádět výkon sociálně-právní ochrany dětí:

  • Oblastní charita
  • Občanské sdružení Květina
  • MENTRIX

Zdroj: Krajský úřad Ústeckého kraje

Služba vznikla minulý rok a ihned získala dotaci necelý milion korun. Finanční potíže naopak mají osvědčené organizace třeba i s patnáctiletou historií. „Před rokem 2014 jsme měli omezený počet služeb. Byla tady jen Charita a Fond ohrožených dětí, ale ty nemohou provádět sociálně-právní ochranu dětí,“ vysvětlila vedoucí teplického odboru sociálně-právní ochrany dětí Martina Fialová. Služba, která by se specializovala na výchovné problémy dětí, ve městě prý chyběla.

Že by si ale město přímo vznik takové služby vyžádalo a SPZ Teplice tedy vznikla na jeho popud, jak tvrdí Dlouhý i Krajský úřad Ústeckého kraje, odmítá. „Přišel za mnou pan (Martin) Dlouhý, že budou zřizovat novou sociální službu a žádat si o dotace. Řekli nám, že chtějí doprovázet pěstounské rodiny, ale to už dělaly jiné organizace,“ popsala Fialová. Osoby, které stojí za SPZ Teplice, podle svých slov předtím vůbec neznala.

Protože Dlouhý nabídl, že má k dispozici etopeda (odborník na výchovu sociálně problémové mládeže; poznámka redakce), doporučila mu soustředit se na děti s výchovnými problémy.

Žádné doporučení jsme nedali, zní z Teplic

Další jednání o vzniku SPZ Teplice už prý byla v kompetenci Ústeckého kraje. Ten dostal informaci, že daná služba je v regionu potřebná, a pak už rozhodoval o dotaci. Podporu vysvětluje tím, že už od počátku měl od obce na službu SPZ Teplice dobré hodnocení.

„Jelikož již v době posuzování a návrhu na podporu či nepodporu zařízení měl kraj velmi pozitivní hodnocení, přidělil v rámci dofinancování kladné stanovisko,“ uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová. Služba proto hned v prvním roce svého fungování získala 984 tisíc korun, pro letošní rok činí příspěvek 962 tisíc.

Jenže podle Fialové teplický odbor případného zájemce o zřízení služby nijak neprověřuje, to prý spadá do kompetence kraje. „My se pouze vyjadřujeme k tomu, jestli je služba, kterou nabízí, potřebná, a jestli jsme s nimi už v minulosti spolupracovali. Konkrétně u SPZ Teplice jsme uvedli, že jsme je neznali, ale to, co nabízí, že zde chybí,“ uvedla s tím, že o „intenzivní vyjednávání“, jak tvrdí Ústecký kraj, se nejednalo. „Nic se nevyjednávalo, bylo to jen jedno setkání.“

SPZ Teplice si coby poskytovatele služby ale pochvaluje. „Zatím jsme s nimi spokojení. Dělají něco, co tady chybí. Zahltili jsme je množstvím dětí, řeší výchovné problémy v rodině i ve škole. I od klientů máme pozitivní zpětnou vazbu,“ zhodnotila teplické sídlo poradny Fialová.

Na ústecké adrese U Jeslí, kde má sídlit poradna SPZ Teplice, se nachází blok...
SPZ Teplice sídlí v Ústí nad Labem na adrese U Jeslí 2181/2. Jedná se o tovární...

Ústecká kancelář, která se podle webových stránek SPZ Teplice nachází na adrese v tovární čtvrti města, odkazuje na téměř vybydlený dům jen s pár obyvateli. Dlouhý tam ještě registrovanou organizaci nemá, přesto ji na svých stránkách nabízí jako sociální službu.

„Provozovnu připravujeme. Tlačili na nás Ústečáci, jsou nervózní a mají podezření, že fungujeme nějak divně. Nevyšly nám na to ale finance, chybí nám 80 tisíc. Asi to ze stránek vymažu,“ hájí se Dlouhý. V Ústí nad Labem prý jeho služba SPZ Teplice poskytuje jen terénní služby.

Kritická situace v Ústeckém kraji

V Ústeckém kraji nyní panuje napjatá situace ohledně financování sociálních služeb. Poté, co dotace od státu začal přerozdělovat kraj a nikoli ministerstvo práce a sociálních věcí, si část neziskových organizací stěžuje na netransparentnost systému. Kraj prý neposlal peníze zařízením, která na severu Čech působí i patnáct let, a naopak podle neziskovek podpořil čerstvě vzniklá zařízení (VÍCE čtěte ZDE).

Po přechodu na nový systém, kdy peníze přerozděluje sám kraj a nikoli ministerstvo práce a sociálních věcí, přitom nikdo velký výkyv při přerozdělování dotací neočekával. V době, kdy peníze posílalo ještě ministerstvo, se totiž převážně řídilo doporučením kraje. S finančními problémy se potýká například charita na Šluknovsku, na pokraji likvidace je i azylový dům v Krupce, který v místě působil skoro patnáct let, nebo charita v Teplicích. 

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...