Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliony na prostředky proti žloutence

Česko

PRAHA Více dezinfekčních prostředků, antibakteriálních mýdel, a vakcín proti žloutence pro zaměstnance. To vše umožní městským zdravotnickým zařízením příspěvek magistrátu. Radní na svém včerejším zasedání „přiklepli“ na nákup prostředků pro prevenci žloutenky 1,4 milionu korun. Další více než milion a půl dostanou také některé školy. Dezinfekční prostředky poputují přednostně do Studentského zdravotního ústavu, Dětského domova Charlotty Masarykové, Městské nemocnice následné péče a záchranářům. „Tato opatření mají zmírnit následky a přispět k zastavení šíření epidemie virové hepatitidy typu A,“ vysvětlil radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák.

Jeden milion a sedm set tisíc korun uvolní pro školy také náměstkyně primátora pro školství Marie Kousalíková. „Jde o posílení provozního rozpočtu, aby mohly školy nakoupit více mýdel, jednorázových papírových ručníků a dalších prostředků. Na těch se při nízkých rozpočtech na školách šetří nejvíce,“ vysvětlila náměstkyně. Příspěvek by měl například umožnit i to, aby uklízečky ve třídách a na toaletách mohly vytírat a uklízet dvakrát denně místo pouze jednou.

Pomoc dostanou školy, jejichž zřizovatelem je hlavní město.

Žloutenka se zatím vyskytla v šesti magistrátních školách. V každé onemocněl jeden žák. „Není to nijak tragická situace, ale školám to komplikuje provoz z důvodů karantény. Třídy, do nichž nakažený školák chodil, musejí mít vlastní učebnu, záchod a také zvláštní režim v jídelně,“ popsala náměstkyně. Ve většině škol půjde o preventivní opatření. Příspěvek na hygienu budou muset školy magistrátu přesně vyúčtovat.

Očkování pro strážníky, úředníky i studenty Žloutenkou typu A v hlavním městě od počátku roku onemocnělo bezmála 350 lidí, loni v celém Česku pouze 128 lidí.

Podle hygieniků není situace kritická, důležitá je ale prevence. Peníze na předcházení onemocnění uvolnily už různé městské části. Praha 7 nechá očkovat své strážníky, druhá a desátá městská část zase zaplatí vakcínu svým úředníkům, kteří přicházejí nejčastěji do styku s veřejností.

Praha 8 nabídla očkování žákům a zaměstnancům školy, kde se žloutenka vyskytla.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!