Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliony pro Fischera ležely 'pod polštářem', Dráb je nosil domů rok

Česko

  6:00aktualizováno  15:00
PRAHA - Devět dní trvalo podnikateli Ladislavu Drábovi, než doložil, že měl dost peněz na sponzoring Jana Fischera. Stále však nevíme, jestli Fischerovy dluhy splatil skutečně on. Bankovní výpis, který Dráb zveřejnil, totiž nejasnosti nerozptýlil. Spíš je rozmnožil.

Podnikatel Dráb jako by postupoval podle příručky krizové komunikace: vysvětlil to, co nikdo nezpochybňoval. Když Lidovky.cz minulý týden zformulovaly otázky, na něž Jan Fischer dluží odpovědi, nepozastavovaly se nad zámožností energetického byznysmena.

Jak Dráb mluvil o darech pro Jana F.

1. 3., MF Dnes

"Dám dohromady ještě nějaké lidi a Janu Fischerovi finančně pomůžeme tak, aby dluh zaplatil. Jistě se ještě také dá jednat s věřiteli."

9. 7., Česká televize

"Nepodařilo se to dokonce června, ale podařilo se to teď a shodou okolností nastaly tyto situace."

9. 7., ČTK

Ladislav Dráb řekl, že jeho příspěvek byl domluven již od konce května a na účet měl dorazit do konce minulého měsíce, ale podařilo se jej "dát dohromady" až nyní.

 

10. 7., Český rozhlas

Na otázku: Takže jsou to jednoznačně vaše peníze?
"Jsou to, jsou to v podstatě peníze, které já jsem tam vložil."

Pochybnosti vzbudilo poněkud nelogické Drábovo počínání. Peníze vložil na Fischerův účet v hotovosti. To znamená, že je do banky přinesl v tašce, místo aby je poslal bezhotovostním převodem. "Je to běžně používaný způsob praní peněz. Zákon to dovoluje a skutečný původ té hotovosti po tomto převodu dopátráte už jen těžko," řekl k tomu už dřív bývalý policejní expert Kamil Kouba (více čtěte ZDE).

Dráb ve středu poslal médiím krátké prohlášení a souhrn výběrů z konta jeho firmy, které banka opatřila razítkem. Jenže dle výpisu vybíral průběžně, nikoliv dvakrát před předáním daru, jak by se dalo očekávat.

Z dokumentu vyplývá, že většinu peněz Dráb vybral z účtu už během roku 2012 (15 výběrů). Letos si do banky přišel jen pro 1,1 milionu korun (3 výběry). Poprvé přitom dal peníze Fischerovi až 5. dubna, kdy na volební konto vložil 2,9 milionu korun.

Jinými slovy: pokud šlo opravdu o jedny a ty samé peníze, ležely Drábovi několik měsíců doma. Nejen experti na praní špinavých peněz nad takovým postupem kroutí hlavou. Přidávají se i finanční poradci. I kdyby peníze nechal na firemním účtu, což je nejméně efektivní způsob zhodnocení financí, vyneslo by mu to další desetitisíce.

ČTĚTE VÍCE:

Úroková sazba u firemního spořicího konta u Raiffeisenbanky, kde má jeho firma zřízený účet, je aktuálně půl procenta. "Pokud by peníze byly ponechány po dobu jednoho roku na tomto účtu, vydělaly by 170 100 korun, pokrátíme-li to o 19% daň z příjmu," vyčíslil pro Lidovky.cz Igor Polanský, finanční analytik Partners. "I když není úroková sazba nijak vysoká a navíc zisk by byl zkrácen o daň z příjmu, firma získá více, než uložením takzvaně pod polštář," dodal Polanský.

Výpis z účtu firmy Česká energie. KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ.

Dráb ovšem všechny otazníky, které vyplynuly z výpisu, odbyl slovy: "Vždy jsem disponoval větší finanční hotovostí. Možná se to někomu nemusí líbit, ale já prostě takový jsem."

Nevysvětlil ani, proč peníze nepřinesl na Fischerův účet najednou, když mu doma zbytečně ležely a (druhou sumu - 1,34 milionu korun - vložil až 8. července, tedy přesně v den, kdy se neúspěšný prezidentský kandidát dohodl s premiérem Jiřím Rusnokem).

Stejně tak Dráb neobjasnil svůj výrok z letošního března, kdy ohlásil, že Fischerovi pomůže. "Dám dohromady ještě nějaké lidi a Janu Fischerovi finančně pomůžeme tak, aby dluh zaplatil," prohlásil tehdy Dráb. Kdo jsou ti lidé, neupřesnil. A mimo jiné tím umocnil pochybnosti kolem svého daru z tašky: složili se na Fischera další dosud neznámí donátoři?

"Pan Ladislav Dráb již nebude k této záležitosti poskytovat žádné informace ani rozhovory. Ráda bych Vás požádala, abyste toto přání respektovali," uvedla Ivana Uhlíková z Drábovy společnosti. Za uzavřenou má sponzorskou etudu i Fischer. "Veškeré vznesené nejasnosti ohledně finančních darů na transparentním účtu byly oslovenými sponzory dostatečně vysvětleny," vzkázal přes svého mluvčího Ondřeje Šrámka.

Cesta z dluhů

Fischerova prezidentská kandidatura skončila s několikamilionovým dluhem. Několik milionů korun přišlo na jeho účet v krátké době před oznámením, že bude ministrem financí v Rusnokově kabinetu, už před tím se o jeho angažmá v úřednické vládě spekulovalo.

Poté, co neuspěl v bitvě o Pražský hrad, se Fischer stal zaměstnancem CE Group. Ve skupině byl odpovědný za strategické řízení projektů energetického komplexu Rožná a připravovaného plynovodu. Podle informací médií měl přitom Dráb záměr, aby obří zásobník zemního plynu na Vysočině v budoucnu využíval stát.

Fischer v pondělí Drába vyzval, aby doložil původ peněz, kterými mu přispěl na prezidentskou kampaň. Po druhém přispěvateli, kterým je Štefan Havlík, požaduje podrobnosti o finančním daru. Pokud by informace nedostal do středečních 16:00, řekl, že peníze vrátí.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.