Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Miloš Čermák: Kdo bude řídit Respekt, to rozhodne majitel

Česko

  0:45
PRAHA - Před čtvrt rokem ho uhlobaron Zdeněk Bakala najal, aby modernizoval ztrátový týdeník Respekt. Dnes musí Miloš Čermák řešit hromadný odchod, kterým hrozí redakce nespokojená s jeho přístupem.

„Pokud se mi podaří rozmluvit jim to, budu rád," říká někdejší dlouholetý redaktor Reflexu a bývalý šéfkomentátor Lidových novin, dnes ředitel strategie Respektu.

Kolik lidí v redakci zůstalo?
Výpovědi jsou od většiny redaktorů. Těžko se to sčítá, výpovědi nemají právní náležitosti. Často je to jenom rukou napsané „dávám výpověď", takové manifestační. Budeme to řešit zřejmě v pondělí. Kolik lidí zůstane, nedokážu odhadnout.

Chtějí odejít i klíčové postavy současného Respektu - editor Ivan Lamper, kreslíř Pavel Reisenauer, šéfredaktor Marek Švehla, jeho zástupci Jaroslav Spurný a Erik Tabery?
Ano, ovšem vyjma Marka Švehly, který podle svého vyjádření čeká na rozhovor s majitelem a investorem.

Přijal jste už nějaké nové lidi?
Zatím ne.

Dá se příliv nových redaktorů očekávat?
Záleží, jak se budou řešit výpovědi. Podle zákoníku práce je běžná dvouměsíční výpovědní lhůta, nicméně novináře asi není možné nutit - pokud nechce dělat, trvat na té lhůtě nemá smysl. Mým cílem, cílem člověka, který je na určité vedoucí pozici, je zajistit, aby časopis vycházel a fungoval. Je tedy možné, že nějací lidé mohou přijít
bezprostředně, možná budeme využívat externistů, nebo práce těch, kteří se rozhodnou ještě pracovat ve výpovědní lhůtě. Se všemi se budu snažit mluvit, zjišťovat jejich důvody. Všichni tvrdí, že to není kolektivní akce, že je náhoda, že výpovědi podali v jeden den, že mají svoje důvody. Pokud se mi podaří jim je rozmluvit, budu rád. Pokud se mi podaří je přesvědčit, aby se chovali profesionálně, zůstali, dokud je potřeba, budu taky rád. Pokud ne, nedá se nic dělat.

Může tak být ohrožen vznik dalších čísel?
No tak ohrožené je vždycky všechno, třeba když hodinu před uzávěrkou někdo číslo neodevzdá nebo redakce půjde do stávky. Ale předpokládám, že se všichni budou zúčastnění budou navzdory rozporům, které máme, chovat jako profesionálové a další čísla ohrožena nebudou.

Nebude vydávání Respektu muset být přechodně v dalších týdnech pozastaveno?
Jestliže vycházím z toho, že všichni se budou chovat jako profesionálové, nevidím důvod.

Neplánujete tedy, že by se nový Respekt objevil v lednu po určité, vynucené pauze - několika týdnech, kdy by nevycházel?
Určitě ne. Situace se sice komplikuje, mé zadání a plán ale zůstává. Nemůžu vyloučit další nečekané problémy, ale teď jedeme dál podle plánu. Jak příprava nové podoby časopisu - nyní probíhá výběrové řízení na tiskárnu -, tak kontinuální vydávání Respektu pokračuje.

Redaktorům i Marku Švehlovi vadí neujasněnost kompetencí. Vidíte to podobně?
Hned v prvním rozhovoru s Markem jsem mu řekl, že naše kompetence se budou v určitém momentu překrývat, protože oba budeme mít kompetenci za obsah. Za normálních okolností člověk v manažerské pozici řídí a šéfredaktor je odpovědný za obsah. Já jsem byl ale najat, abych Respekt personálně i obsahově připravil na vycházení v novém formátu. To znamená, že nutně muselo dojít k překrytí kompetencí, a od začátku jsme s tím počítali. Moje kompetence byla za nový projekt, Marek Švehla byl šéfredaktorem Respektu v běžném provozu. Žádným způsobem
jsem mu nikdy nezasahoval do výroby čísla, dokonce jsem si je vždy četl až v pondělí. Někdy ale musí nastat moment, kdy se oba naše projekty spojí v jeden. A předpoklad byl, že v listopadu se rozhodne, kdo bude řídit. Tu pravomoc rozhodnout mají pouze majitel a investor. Ti rozhodnou, kdo bude šéfredaktorem po lednu 2007, dojde k definitivnímu vyřešení kompetencí. Ukazovalo se, že prolínání kompetencí natolik spíš Markovi než mě komplikuje pozici a práci, že on požadoval ujasnění dřív a proto byla domluvena schůzka s majitelem, s investorem a se mnou na příští týden. Této schůzce předchází nynější události (výpovědi většiny redaktorů - pozn. red.).

Ucházel byste se o post šéfredaktora?
Vypadá to, že ten časopis budu řídit já, pokud Marek tvrdí - a zase to nemám od něj, četl jsem to myslím na iDnes -, že pod Čermákem v Respektu nemá smysl pracovat. Jestliže on tohle říká, napadá mě, že když já jsem připravoval projekt, že ho budu i řídit.

Kdyby Švehla v Respektu zůstával, budete s ním o šéfredaktorské místo soutěžit?
Jestliže odchází většina redakce proto, že Markova pozice je ohrožena, nevidím prostor, aby tam Marek zůstal, když oni kvůli němu odcházejí.

Říkají, že je to i kvůli tomu, že o všem rozhodujete sám. Že s nimi třeba nediskutujete o tom, jakým stylem se v novém Respektu bude psát.
Nevím přesně, na co tato otázka míří. Jestliže velká část rubrik z dnešního Respektu je překlopena do nové verze a jestliže jsem předpokládal, že v redakci budou pracovat stejní lidé, že dojde k jejímu rozšíření, ne vyměnění, o jakém stylu mluvíme? Nepředpokládám, že když například Jáchym Topol dnes napíše reportáž do Respektu v novinovém formátu a za čtyři měsíce bude psát reportáž do Respektu v
časopisovém formátu, nevidím důvod, proč bych s ním diskutoval o stylu, protože předpokládám, že bude psát stejně. Stejně tak by psal Jarda Spurný, nebo Erik Tabery komentáře. Nevím, proč bych s nimi měl o tom vést debatu. Ano, debatovalo se o rubrikách, které jsou nové. I veřejně, v rozhovorech se velmi debatovalo o kulturní rubrice i o dalších, které rozšiřují Respekt. Ale debatovat o těch, které se jen
překlápějí? Nepokládám to za nutné. Předpokládám, že ti lidé jsou natolik kvalitní a hotoví novináři, že nezmění styl psaní jen proto, že se změní formát a kvalita papíru.

Jak jste se změnou daleko? Už je hotov návrh grafiky?
Ano. Vypsali jsme soutěž a ve třetím kole jsme vybrali Studio Redesign. Nejenom kvůli názvu v tomto případě symbolickému, ale proto, že jejich návrh byl nejlepší a zdá se mi noblesní. První kolo proběhlo už někdy v červenci, v druhém v porotě zasedl Marek Švehla, já, fotoeditor, Anna Soumarová (jednatelka vydavatelské společnosti R-Presse - pozn. red.) a přizvali jsme také čtyři experty zvenku -
grafiky z VŠUP a profesionály z jiných novin. Třetí kolo bylo méně formální, protože jsme měli konkrétní návrhy, ale opět je viděl jak Marek Švehla, tak Erik Tabery (zástupce šéfredaktora - pozn. red.). Dokonce jsme dělali i focus group, testovací skupinu. Rozhodnutí jsem nakonec učinil já, ale bylo to naprosto v konsenzu, požádal jsem o vyjádření řadu lidí v redakci i mimo ni. V tomhle určitě není spor,
výběr jsme nemohli provést líp. Ostatně, nikdo v redakci v tomto nikdy
neviděl problém.

Reakci lidí jste testovali zatím jen na novou grafiku, nebo už i v případě změněného obsahu, nových rubrik?
Ne, tyto testy jsou plánovány na říjen nebo listopad, kdy budeme mít hotovou maketu. Oznámil jsem redakci, že do konce září představím layout a koncepci, tak, aby se každý mohl rozhodnout, zda pro takový časopis chce nebo nechce pracovat, případně jaké by měl návrhy. Ve chvíli, kdy vznikne konečná maketa, tedy někdy v říjnu, a kdy my s ní budeme pracovat v rámci nějaké komunikace s potenciálními čtenáři či inzerenty, už bude pozdě na to, aby se předělávala. Diskuse nad její
podobou měla proběhnout teď, do konce září.

Autoři: