Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Politici kritizují zatajování prezidentova stavu. Hrad o hospitalizaci vůbec neinformoval

Prezident Miloš Zeman foto: Michal SváčekJan ZátorskýMAFRA

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o události vůbec neinformoval, útržky zpráv prosakují různě médii. Až premiér Andrej Babiš ve středu v Rádiu Impuls řekl, že prezidentův „zdravotní stav není vážný“.
  18:04

O Zemanově stavu dál odmítá informovat jak jeho mluvčí Jiří Ovčáček, tak zástupkyně zařízení Jitka Zinke. Vedoucí političtí představitelé situaci kritizují, veřejnost má podle nich právo vědět, co se děje s hlavou státu.

Babiš připustil, že není vhodné, že mluvčí Hradu ohledně prezidentova zdravotního stavu mlčí. „Bylo by lepší, kdyby pan mluvčí dal nějakou pozitivní zprávu. Já mu snad sám napíšu, aby to udělal,“ řekl Rádiu Impuls.

Podle Babiše zároveň není potřeba spekulovat o tom, jaký zdravotní problém prezident má. „Já jsem o zdravotním stavu prezidenta informován. Nastoupil do nemocnice na základě dohody s lékaři, žádné obavy nejsou na místě. Zdravotní stav není vážný,“ dodal premiér.

Tiskový mluvčí má dělat svou práci

„Tiskový mluvčí vrcholných politiků by měl dát stručnou informaci o zdravotním stavu, důvodu a předpokládané délce hospitalizace. Není nutné sdělovat podrobnější informace, i vrcholný ústavní činitel má nárok na určité soukromí. V tomto byla komunikace za předchozích prezidentů V. Havla a V. Klause výrazně lepší. Bohužel současný přístup a nekomunikace dávají zbytečný prostor k různým spekulacím,“ uvedl pro iDNES.cz šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.

V obdobném smyslu reagovala i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Způsob, jak k výkonu své funkce přistupovali Václav Havel a Miloš Zeman a jejich kanceláře, je diametrálně odlišný ve všech ohledech. Informovanost veřejnosti o zdravotním stavu hlavy státu je věc, na kterou má oprávněný nárok, ostatně jde o nejvyššího ústavního činitele a vrchního velitele ozbrojených sil,“ sdělila.

„Transparentní jednání nikdy nebylo a není silnou stránkou současné hradní kanceláře, takže mě její přístup vůbec nepřekvapuje. Je to další z mnoha projevů pohrdání občany v provedení pánů Mynáře a Ovčáčka,“ dodala.

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

„Občané by měli být informováni o zdravotním stavu prezidenta. Uvítal bych lepší komunikaci tiskového odboru Hradu, jde o nejvyššího ústavního činitele,“ připomněl Robert Šlachta, šéf politického hnutí Přísaha. „Přeju panu prezidentovi samozřejmě brzké uzdravení,“ dodal.

Naopak šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že si nemyslí, že jde o nějaké zatajování. „Nemyslím si, že je to nějaké zatajování, možná že to dělal pan Špaček, že informace zatajoval, nebo upravoval. Myslím, že nejde o nic, co by mělo být předmětem spekulací,“ uvedl.

Mluvčí Hradu cituje žalm z bible, k Zemanově hospitalizaci mlčí

Problém v mlčení Hradu nevidí ani šéf SPD Tomio Okamura. „Nepochybuju o tom, že o zásadních věcech v tomto ohledu Hrad bude informovat, ale nechme to na něm,“ uvedl. „Myslím si, že hyenysmus některých politiků i některých medií překročil meze. Zdravotní stav prezidenta, ať si myslí kdo chce co chce, je v prvé řadě soukromou věcí prezidenta - pouze v případě, že by nebyl dlouhodoběji schopen výkonu funkce, bylo by nutné takovou skutečnost zveřejnit,“ dodal.

Měl by Hrad informovat veřejnost o zdravotním stavu prezidenta Zemana?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 22. září 2021. Anketa je uzavřena.

ANO11247
NE723

Již v úterý Babiš na Twitteru uvedl, že na prezidenta Miloše Zemana myslí. „Přeju mu vše dobré, ať je zdravý, plný sil a elánu,“ napsal.

Obdobně na otázky reagoval i šéf ODS Petr Fiala. „Přeji panu prezidentovi brzké uztravení. To je v tuto chvíli nejdůležitější,“ sdělil pouze.

Zeman je v nemocnici od úterý. Podle dostupných informací dostal po předchozí kontrole doporučení, aby se podrobil nepřetržité lékařské péči. Hospitalizován má údajně být čtyři dny, tedy do pátku.

Ovčáček se k hospitalizaci hlavy státu  nevyjádřil ani v úterý, ani ve středu. V úterý večer na Twitteru pouze sdílel přání premiéra Andreje Babiše, čímž nepřímo hospitalizaci potvrdil.

Ovčáček se mu následně odvděčil výzvou k tomu, aby lidé volili hnutí ANO, tedy Babišovu stranu. 

Sdílná není ani samotná nemocnice. „ÚVN v souladu se zákonem o zdravotních službách, paragraf 51, zachová mlčenlivost o všech skutečnostech souvisejících s poskytováním zdravotních služeb,“ uvedla ve středu mluvčí nemocnice Jitka Zinke. 

Mlčení ohledně zdravotního stavu prezidenta kritizoval i bývalý tiskový mluvčí Ladislav Špaček. Uvedl, že utajování zdravotního stavu je nemyslitelné už od dob prezidentské vlády Václava Havla

Podobný pobyt, označený tehdy jako rekondiční, zažil Zeman již v říjnu 2019. Tehdy podle vyjádření nemocnice nepodstoupil žádný zákrok, absolvoval jen rehabilitace a dostával potřebnou výživu. Loni Zemanovi v pražské vojenské nemocnici operovali zlomenou ruku, kterou si zranil při pádu.

Dlouhodobě se prezident léčí s neuropatií nohou a cukrovkou. Kvůli potížím s nohama začal letos používat invalidní vozík.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat