Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvě procenta na obranu už v roce 2024, řekl Fiala po schůzce u Zemana

Česko

  10:53aktualizováno  14:37
Česko se snaží, aby výdaje ve výši dvou procent HDP na obranu vydávalo už v roce 2024, tedy o rok dříve než vláda slíbila v programovém prohlášení. Po jednání poradního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech to řekl premiér Petr Fiala. Během několikahodinové schůzky na téma zahraniční vztahy probrali situaci na Ukrajině, české předsednictví EU nebo červnový summit NATO.

„Probíhala velmi věcná debata o zahraniční, obranné a energetické politice,“ uvedl po jednání Fiala. Dodal, že je rád, že k diskuzi došlo, názor prezidenta označil za důležitý.

„Čeká nás předsednictví v Evropské unii, čekají nás velké výzvy v souvislosti s válkou na Ukrajině,“ uvedl. Zopakoval, že Česká republika podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. „Nemám žádný signál, že by s rozšířením NATO měl prezident jakýkoliv problém,“ uvedl na dotaz, zda je pro i Zeman.

V debatě podle něj došlo i na blížící se české předsednictví v Radě EU. To ČR převezme začátkem července. „Přáli bychom si, aby jedním z témat byla poválečná obnova Ukrajiny, bavili jsme se i o tom, že výrazným motivem bude energetická bezpečnost a energetická politika celé EU. Téma předsednictví bylo také jedním tématem té velmi komplexní diskuze,“ řekl Fiala.

Na dotaz, proč se debaty nezúčastnil ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že vláda zastává v zahraničně-politických otázkách stejné pozice. S ministry prý pravidelně komunikuje, jednotný názor sdílí i se Zemanem.

Fiala také zopakoval, že Česká republika podle něj velmi dobře zvládá uprchlickou krizi, je třeba soustředit se i na dopady na české občany, jako jsou zvyšující se ceny potravin. „Musíme mít na paměti jednu věc - problémy jsou způsobeny primárně Vladimirem Putinem a jeho agresí na Ukrajině,“ řekl dále.

Ve zvyšování podílu HDP, který jde na obranu, vidí Fiala dle svých slov příležitost. Nebude ale podle něj jednoduché na plánovaná dvě procenta dosáhnout. Přesto se podle něj ČR snaží cíl splnit do roku 2024, tedy o rok dříve než vláda slíbila v programovém prohlášení.

Debata podle premiéra proběhla i na téma podpory podnikatelů v době zvyšujících se cen energií nebo podpory běloruské opozice.

„Musíme se zbavit závislosti na ruských fosilních palivech, na ruských zdrojích,“ podotkl také Fiala. Se Zemanem se prý názorově shodují. „Spíše než o neshodách v některých věcech bych mluvil o rozdílných důrazech, to ale není něco, co bych považoval za zásadní otázku,“ uvedl na dotaz, zda spolu v něčem nesouhlasili.

Ten po schůzi také potvrdil, že Zemana zastoupí na červnovém summitu Severoatlantické aliance v Madridu. V minulosti na vrcholná jednání NATO jezdil prezident, v poslední době ho na nich ale zastupuje Fiala.

Zúčastnil se Toman či Benešová

Jednání svého expertního týmu prezident Zeman obnovil v březnu po pauze způsobené jeho onemocněním. Schází se přibližně jednou měsíčně, členy jsou třeba kancléř Vratislav Mynář, hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý, ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák, končící guvernér České národní banky Jiří Rusnok, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák nebo někdejší odborový předák a bývalý poslanec za ČSSD Jaroslav Zavadil.

Podle Fialy debatu nyní vedl především Dlouhý a Jindrák. Zúčastnil se podle něj také předseda Svazu a obcí František Lukl, Benešová či exministr zemědělství Miroslav Toman.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...

Mohlo by vás zajímat