Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedinému jmenovanému rektorovi Zeman nepodal ruku. Je to autor hry o mluvčím Ovčáčkovi

Česko

  17:01
Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval jedenáct nových rektorů veřejných vysokých škol. Mezi nimi také nastupujícího rektora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU) Petra Michálka, který je současně autorem satirického představení Ovčáček čtveráček. Ruku mu jako jedinému nepodal.

Při jmenování Zeman deseti z jedenácti budoucích rektorů podal ruku a následně jim předal jmenovací dekret. Jedinou výjimkou byl právě Michálek, jemuž rukou nepotřásl, pouze mu podal desky s dekretem.

V následném projevu poté připomněl Michálkovu neúspěšnou kandidaturu do Senátu. „Prostudoval jsem si velmi podrobně životopisy všech z vás a je to velmi zajímavé čtení. Jsou tam lidé, kteří například postavili kapličku na Antarktidě, kteří přispěli k vybudování univerzitního kampusu, kteří získali Fullbrightovo stipendium, ovšem na Harvardu,“ řekl Zeman.

„Lidé, kteří svoji funkci budou zastávat již ve druhém funkčním období, což je samo o sobě důkazem jejich práce. Lidé, kteří jsou nováčci a kteří budu muset teprve prokázat svoji úspěšnost. Lidé, kteří neuspěli při senátních volbách a možná to je vedlo k tomu, aby kandidovali na funkci rektora,“ doplnil.

Je to přitom právě Michálek, který v roce 2020 neúspěšně kandidoval za hnutí STAN.

Satirické divadelní představení s názvem Ovčáček čtveráček, ke kterému Michálek sepsal scénář a které režíroval, se točí kolem osoby mluvčího Kanceláře prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka. Je inspirováno některými událostmi z roku 2016, kdy bylo poprvé uvedeno, jako je návštěva dalajlámy v ČR, zdravotní stav prezidenta Zemana, kauza Peroutka a další.

Ovčáček tehdy na představení dostal pozvánku, které však nevyužil. „Angažovaným umělcům děkuji za zájem a popřeji jim úspěch u diváků, osobně se ale nezúčastním,“ uvedl tehdy Ovčáček.

Většina jmenovaných rektorů se svých funkcí ujme od začátku února. Kromě Michálka předal Zeman dekret třeba i Mileně Králíčkové, která jako první žena povede nejstarší českou vysokou školu Univerzitu Karlovu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!