Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedinému jmenovanému rektorovi Zeman nepodal ruku. Je to autor hry o mluvčím Ovčáčkovi

Česko

  17:01
Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval jedenáct nových rektorů veřejných vysokých škol. Mezi nimi také nastupujícího rektora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU) Petra Michálka, který je současně autorem satirického představení Ovčáček čtveráček. Ruku mu jako jedinému nepodal.

Při jmenování Zeman deseti z jedenácti budoucích rektorů podal ruku a následně jim předal jmenovací dekret. Jedinou výjimkou byl právě Michálek, jemuž rukou nepotřásl, pouze mu podal desky s dekretem.

V následném projevu poté připomněl Michálkovu neúspěšnou kandidaturu do Senátu. „Prostudoval jsem si velmi podrobně životopisy všech z vás a je to velmi zajímavé čtení. Jsou tam lidé, kteří například postavili kapličku na Antarktidě, kteří přispěli k vybudování univerzitního kampusu, kteří získali Fullbrightovo stipendium, ovšem na Harvardu,“ řekl Zeman.

„Lidé, kteří svoji funkci budou zastávat již ve druhém funkčním období, což je samo o sobě důkazem jejich práce. Lidé, kteří jsou nováčci a kteří budu muset teprve prokázat svoji úspěšnost. Lidé, kteří neuspěli při senátních volbách a možná to je vedlo k tomu, aby kandidovali na funkci rektora,“ doplnil.

Je to přitom právě Michálek, který v roce 2020 neúspěšně kandidoval za hnutí STAN.

Satirické divadelní představení s názvem Ovčáček čtveráček, ke kterému Michálek sepsal scénář a které režíroval, se točí kolem osoby mluvčího Kanceláře prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka. Je inspirováno některými událostmi z roku 2016, kdy bylo poprvé uvedeno, jako je návštěva dalajlámy v ČR, zdravotní stav prezidenta Zemana, kauza Peroutka a další.

Ovčáček tehdy na představení dostal pozvánku, které však nevyužil. „Angažovaným umělcům děkuji za zájem a popřeji jim úspěch u diváků, osobně se ale nezúčastním,“ uvedl tehdy Ovčáček.

Většina jmenovaných rektorů se svých funkcí ujme od začátku února. Kromě Michálka předal Zeman dekret třeba i Mileně Králíčkové, která jako první žena povede nejstarší českou vysokou školu Univerzitu Karlovu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat