Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zemana nejspíš pustí po 47 dnech z nemocnice. V Lánech by pak měl v pátek Fialu jmenovat premiérem

Prezident Miloš Zeman v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (17. listopadu 2021) foto: Tweet Jiřího Ovčáčka

Prezidenta Miloše Zemana by měli ve čtvrtek po více než šesti týdnech v nemocnici propustit do domácího léčení. Informoval o tom server Seznam Zprávy, který se odkazuje na dva důvěryhodné zdroje. Mluvčí ODS Václav Smolka potvrdil redakci iDNES.cz, že prezident v pátek jmenuje šéfa ODS a lídra koalice SPOLU Petra Fialu premiérem. Fialu o tom informoval hradní kancléř Vratislav Mynář.
  14:00aktualizováno  14:45

Prezident se má rovnou přesunout na zámek v Lánech, kde v pátek jmenuje Petra Fialu do funkce premiéra. Redakci iDNES.cz to potvrdil mluvčí ODS Václav Smolka. Přesný čas jmenování se premiér dozví během čtvrtka. 

Prezidentovo propuštění z nemocnice však závisí na jeho aktuálním zdravotním stavu ve čtvrtek ráno, píše server. O čtvrtečním propuštění mluvil ve středu i premiér v demisi Andrej Babiš na Rádiu Impuls „Je ve skvělé kondici. Měl by být, zřejmě ve čtvrtek, propuštěn do Lán,“ řekl ke stavu prezidenta.

O možném propuštění Zemana z nemocnice hovoří i informace ČTK. Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke informaci o propuštění prezidenta do domácí péče nepotvrdila. „V tuto chvíli to potvrdit nemůžu, protože k tomu nemám dostatek informací,“ řekla pro iDNES.cz. 

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ve středu na Twitteru informoval o svolání tiskového brífinku vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře. Podrobnosti Kancelář prezidenta republiky nezveřejnila. Kancléř potvrdil Petru Fialovi, že ho prezident v pátek jmenuje premiérem.

Přesně před týdnem Zeman v rozhovoru pro Televizi Nova sdělil, že bude brzo propuštěn z nemocnice do Lán. „No tak já pracuji už teď, ale v každém případě předpokládám, že během několika dnů budu propuštěn z nemocnice a odjedu do Lán. Tam se intenzita mé práce ještě zvýší, protože budu zejména přijímat kandidáty na jednotlivé ministry,“ uvedl Zeman.

Podle šéfa prezidentova lékařského konzilia Tomáše Zimy by měl být pokoj Zemana v Lánech vybaven podobně jako v nemocnici. „Ošetřovatelskou péči, tedy rehabilitaci a dostatečnou výživu, musí obstarat kvalifikovaný personál,“ citoval ho server Deník.cz. U prezidenta by nemusel být po celý čas lékař, nezbytné by ale byly pravidelné kontroly. Kvůli nepřetržité péči by podle Zimy bylo potřeba zajistit pět až sedm zdravotníků. „Zaměstnanci zámku Lány či Pražského hradu to mohou saturovat zhruba z 30 procent,“ řekl.

Zeman byl hospitalizován 10. října na jednotku intenzivní péče. 22. října Zinke informovala o zlepšení stavu prezidenta. Na běžné lůžko rehabilitačního oddělení ho lékaři přesunuli 4. listopadu. Nyní se zotavuje na lůžku dlouhodobé péče. 

V nemocnici tráví Miloš Zeman 46. den. Důvodem jeho hospitalizace byla dekompenzace známého chronického onemocnění, ke které vedl zhoršený příjem potravy a tekutin, uvedla mluvčí ÚVN Zinke. 

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat