Zeman navštívil Pellegriniho, na Slovensku ho doprovázejí Nejedlý s Mynářem

Autor:
  16:31
Bývalý prezident Miloš Zeman odjel na několik dní na Slovensko, v Bratislavě se sešel s prezidentem Peterem Pellegrinim a čeká ho jednání s premiérem Robertem Ficem. Na cestě ho doprovázejí jeho někdejší poradce Martin Nejedlý a bývalý kancléř Vratislav Mynář.
Bývalý prezident Miloš Zeman navštívil současnou hlavu Slovenska Petera...

Bývalý prezident Miloš Zeman navštívil současnou hlavu Slovenska Petera Pellegriniho (11. dubna 2025) | foto: Profimedia.cz

„Jsem moc rád, že jsem mohl opět zavítat za slovenskými přáteli. V rozbouřeném světě je blízkost mezi dvěma národy vzácná. Važme si toho,“ okomentoval Zeman schůzku s Pellegrinim na sociální síti Facebook.

Bývalý prezident do Bratislavy přicestoval v době, kdy jsou vztahy mezi Českem a Slovenskem napjaté. Postoje vlád se liší hlavně v názoru na válku na Ukrajině.

Martin Nejedlý, který Zemana doprovází, Deníku N řekl, že cílem cesty je „podívat se, jaké je tam počasí“.

Zeman se má podle mluvčího Jiřího Ovčáčka také účastnit slavnostního zahájení Školy sociální demokracie, kde vystoupí i slovenský premiér Robert Fico. Jednat má i s dalšími politiky.

Někdejší český prezident má s Ficem blízký vztah, v roce 2014 mu udělil Řád Bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání. Se slovenským premiérem se naposledy setkal loni na jaře.

Vztahy mezi Českem a Slovenskem se výrazně zhoršily poté, co kabinet Petra Fialy (ODS) loni v březnu zrušil mezivládní konzultace. Stalo se tak kvůli rozdílným názorům obou zemí na klíčová témata zahraniční politiky. Ty se projevují hlavně ve vztahu k Ukrajině, která se již déle než dva roky brání ruské vojenské invazi.

Ficova vláda po svém nástupu do úřadu v roce 2023 zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Slovenský premiér dříve také tvrdil, že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny selhala a že Rusko nelze porazit v konvenční válce.

Vstoupit do diskuse (6 příspěvků)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.