Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pavel složil prezidentský slib na archivní ústavu, poté ukázal opravenou standartu

Česko

  9:29aktualizováno  16:04
Česko má nového prezidenta. Miloše Zemana v úřadu vystřídal na příštích pět let Petr Pavel, který krátce po 14. hodině složil ve Vladislavském sále Pražského hradu ústavou předepsaný slib. Pavel je tak po Václavu Havlovi, Václavu Klausovi a Zemanovi čtvrtým prezidentem historii samostatné České republiky.

Inaugurace prezidenta republiky

Sledovat další díly na iDNES.tv

Poté, co Pavel složil slib do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila, bylo z vrchu Petřína odpáleno 21 slavnostních dělostřeleckých salv. Krátce nato byla nad Pražským hradem opět vztyčena prezidentská standarta.

Po slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále Pavel promluvil k lidem z balkónu na 3. hradním nádvoří a nechal také rozbalit zrestaurovanou prezidentskou standartu, kterou v roce 2015 na střeše Hradu vyměnila skupina Ztohoven za rudé trenýrky.

Petr Pavel zdraví občany.

Inaugurace prezidenta Petra Pavla. (9. března 2023)

Pavel řekl, že standarta se stane součástí prohlídkového okruhu Hradu i s příběhem, který ji provázel. Pavlovo vystoupení doprovodila státní hymna v podání Kateřiny Marie Tiché a Kühnova dětského sboru.

Inaugurace prezidenta Petra Pavla

Na zaplněném Hradčanském náměstí následně nová hlava státu položila květiny k soše TGM a pozdravila se s občany. Pavel podal ruku každému, kdo o to měl zájem. Rozdal několik podpisů, vyhověl i žádostem o selfie fotku.

V zaplněném Španělském sále Pavel na tzv. číši vína opět pozdravili své hosty a příznivce. Naznačil roli manželky Evy. Uvedl, že bude plnohodnotnou první dámou, zaměří se na pomoc dětem a seniorům či zdravotní prevenci.

Inaugurace prezidenta republiky

Sledovat další díly na iDNES.tv

Budu prezidentem z podhradí

Krátce po složení slibu do rukou šéfa Senátu Miloše Vystrčila ve Vladislavském sále Petr Pavel řekl, že bude prezidentem z podhradí. Chce naslouchat, hledat řešení a otevřít Hrad občanům. „Jsme v dobré pozici, využijme ji,“ vyzval.

Řekl také, že brzy zveřejní plán konkrétních cílů na prvních 100 dní ve funkci. Takzvaných 100 dnů hájení po nástupu by mu nebylo vlastní, raději bude kritizován za příliš aktivní start, uvedl.

Roli prezidenta považuje za nejtěžší tam, kde končí rozsah jeho pravomocí. „Je fér přiznat hned na začátku, že z tohoto důvodu na mnoho problémů sám nestačím. Budu ale aktivně hledat cesty ve spolupráci se všemi, kdo k takovým řešením mohou přispět,“ sdělil Pavel. Všechny kroky je připraven vysvětlovat a komunikovat.

Pavel chce nadále pokračovat v návštěvách regionů, chce také Hrad více otevřít lidem i kulturním, společenským a vzdělávacím akcím a vrátit na něj srozumitelnou, transparentní a pravidelnou komunikaci.

Krátce poté, co složil prezidentský slib, se také změnily oficiální stránky Hradu, fotografii Miloše Zemana nahradila fotografie právě Petra Pavla.

Bude podle vás Petr Pavel dobrým prezidentem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano3812
Ne572

Potlesk ve Vladislavském sále

Slavnostní inaugurace se uskutečnila ve Vladislavském sále Pražského hradu. Přišlo na 850 hostů, včetně poslanců a senátorů českého parlamentu. Před příchodem nového prezidentského páru vstoupila do sálu bývalá první dáma Dagmar Havlová i Pavlovi předchůdci v úřadu Václav Klaus a Miloš Zeman s manželkami.

Poté, co vstoupil Petr Pavel s manželkou Evou, hosté v sále začali spontánně tleskat.

Hosté na slavnostní inauguraci přicházeli po 13. hodině. Když přes 3. hradní nádvoří do Vladislavského sálu přicházel šéf ANO Andrej Babiš, lidé ho podle reportéra MF DNES vypískali. Stejně se dav zachoval, když přijel Pavlův předchůdce v úřadu Miloš Zeman. Lidé naopak zatleskali při příchodu bývalé první dámy Dagmar Havlové.

Pavlovi poobědvali se Zemanovými

Petr Pavel opustil Hrzánský palác, kde prozatím úřaduje, krátce před polednem. V koloně vozů přijel až před Bránu gigantů na Hradčanském náměstí. Krátce zamával přihlížejícím. S manželkou Evou prošli špalírem praporečníků a příslušníků Hradní stráže a zamířili na oběd s manželi Zemanovými.

K obědu se servíroval vývar a svíčková, na společné setkání byly v programu vyhrazené necelé dvě hodiny.

Do Prahy se Pavel vydal krátce po 9. hodině, kdy opustil svůj dům v Černoučku na Litoměřicku.

„Vyspal jsem se výborně. Na jednu stranu mě čeká hodně formalit, ale už jsem si na ně zvykl. Člověk musí vždy cítit mírnou nervozitu, ale ne takovou, která by mě svazovala,“ svěřil se redakci CNN Prima News.

Davy lidí déšť neodradil

Na třetím hradní nádvoří i na Hradčanském náměstí, kde byly instalovány velkoplošné obrazovky, byly tisíce lidí, někteří sem zamířili už časně ráno.

Někteří s českými vlajkami, jiní s připnutými trikolórami. Do areálu Hradu se dostali jen přes bezpečnostní kontroly, ty ale podle reportérů iDNES a MF DNES probíhaly velice rychle.

Krátce po poledni kvůli dešti na Hradčanském náměstí lidí dočasně ubylo.

„Ta chvilka v zimním počasí mi za to stojí,“ řekla iDNES.cz paní Ludmila, která přijela ze Dvora Králové. Z domova odjížděla v 6 hodin ráno. „Jezdila jsem celých pět let na demonstrace proti Zemanovi, rovnou z práce. Stojí to za to, je to důležitý hlavně pro vás mladý,“ řekla seniorka.

Naopak paní, která přijela do Prahy dopoledne, jméno říct nechtěla, si přinesla i transparent, na němž stojí řečnická otázka.

Na dotaz iDNES.cz zda Pavla volila, nechtěla odpovědět. Nechtěla však jít s davem a držet pusu. Okolní přihlížející, mezi nimi i pán s kšiltovkou „generál Pavel“, se proti jejímu transparentu jasně ohradili.

Trochu zmatení pak byli ráno zahraniční turisté, kteří se policistů ptali, co se to na Hradě dnes vlastně děje (čtěte zde). Čínští turisté se otočili, naopak ti srbští si rádi neplánovaně prodloužili prohlídku sídla českých prezidentů.

Poctu novému prezidentovi dopoledne vyjádřila také asi stovka motorkářů, kteří u příležitosti inaugurace vyjeli z Výstaviště na spanilou jízdu. Jejich cesta vedla rovněž kolem Hradu.

Inaugurace prezidenta republiky

Sledovat další díly na iDNES.tv

Gratulace od britského krále

Petru Pavlovi už ke zvolení od rána chodí gratulace. Osobním dopisem ho pozdravil britský král Karel III.

Úzké partnerství mezi Českem a Británii je podle krále zakořeněno ve sdílené historii a společném odhodlání bránit svobodu a demokracii. Vzájemné vztahy podle něj mají pro Británii velkou důležitost.

Stažená standarta, uzavřená Brána gigantů

Mandát dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana skončil o půlnoci na čtvrtek, kdy byla z Hradu stažena prezidentská standarta.

Během několikaminutového půlnočního ceremoniálu zahrála hudba Hradní stráže státní hymnu. Na Hradčanském náměstí se za deště shromáždila asi stovka lidí, mnozí si připíjeli šampaňským a skandovali „Konečně“.

Inaugurace prezidenta republiky

Sledovat další díly na iDNES.tv

Zeman ve funkci strávil deset let, stal se prvním prezidentem České republiky zvoleným v přímé volbě.

Po pětiletém prvním funkčním období se mu podařilo mandát obhájit. Závěr jeho prezidentství ovlivnilo zhoršující se zdraví.

Inaugurace prezidenta republiky

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor: