Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman bude podruhé prezidentem, Drahoš uznal porážku. Rozdíl byl 152 tisíc hlasů

Miloš Zeman byl znovu zvolen českým prezidentem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman byl znovu zvolen českým prezidentem. | foto: ČTK

PRAHA Českým prezidentem zůstává Miloš Zeman, který v přímé volbě hlavy státu porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Zeman získal 51,36 hlasů, Drahoše volilo 48,63 procenta lidí. Svůj hlas dalo Zemanovi více než dva miliony osm set tisíc voličů, zatímco jeho vyzyvatel získal o zhruba 150 000 hlasů méně. Od voličů dostal znovuzvolený prezident více hlasů než před pěti lety, ale vyhrál s menším rozdílem. Zeman zvítězil v deseti krajích, Drahoš ve čtyřech krajích a také v zahraničí.

„Relativně těsné vítězství nejvíce těší,“ prohlásil Zeman na tiskové konferenci ve svém štábu. „Chtěl bych poděkovat těm pražským voličům, kteří mi dali svůj hlas,“ prohlásil a uznal, že právě na výsledky voleb v Praze jeho štáb s napětím čekal. 

„Toto je moje poslední politické vítězství, za ním nebude žádná politická porážka,“ uvedl Zeman. Těší se prý na pět let plného pracovního nasazení.

Volební účast dosáhla ve druhém kole téměř 67 procenta, což je nejvíc za posledních deset let. Zemanova druhá inaugurace se bude konat tak jako před pěti lety 8. března na Pražském hradě při společné schůzi Sněmovny a Senátu.

Pro Zemana hlasovali v prezidentských volbách nejčastěji voliči SPD, KSČM a ANO. Drahoš získal hlasy hlavně od voličů Pirátů, ODS a TOP 09. Vyplývá to z porovnání výsledků voleb hlavy státu a loňských sněmovních voleb po okresech, které provedla ČTK.

Zatímco Zemanovi stoupenci slaví, Drahošovi příznivci netají zklamání. Doufají, že v příštím volebním období nebude Zeman tolik rozdělovat společnost, jako to podle nich dělal dosud. O vítězi voleb podle politologů rozhodlo to, že Zeman dokázal zmobilizovat sympatizanty, kteří v prvním kole nepřišli.

Zeman v první reakci na výsledky voleb potvrdil, že nebude „vydírat“ šéfa ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování vlády. Kromě svých voličů poděkoval i těm, kteří podpořili Jiřího Drahoše. „Já si vážím lidí, kteří chodí k volbám. A upřímně řečeno, relativně těsné vítězství nejvíce těší,“ uvedl. „Toto je moje poslední politické vítězství, za ním nebude žádná politická porážka,“ dodal Zeman s poukazem na to, že podle ústavy nemůže být nikdo zvolen hlavou státu víc než dvakrát za sebou.

Jak hlasovali vaši sousedé

Drahoš necelé dvě hodiny po skončení voleb uznal porážku. Poděkoval všem, kdo volili, Zemanovi pogratuloval a popřál mu hodně sil. Zdůraznil, že neodchází z veřejného života. Nevyloučil, že bude kandidovat na jiné politické funkce, konkrétní zatím nebyl. „Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme,“ prohlásil za bouřlivého aplausu svých podporovatelů v pražském Kongresovém centru. Kampaň považuje za velkou životní i politickou zkušenost, kterou by chtěl využít. Poznamenal, že je rád za obrovskou vlnu energie, která se vzedmula a která podle něj nemůže zmizet. „Slibuji vám, že tuto energii a naději ponesu dále, neodcházím z veřejného života,“ dodal.

Zeman na tiskové konferenci po volbě uvedl, že lidé stojící za ním, s ním také v prezidentském salonku sledovali průběh voleb. Ve skupince, o které Zeman mluvil, byla nejen jeho manželka nebo dcera, ale také například Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ.

Daniel Beneš mezi příznivci Miloše Zemana

Daniel Beneš mezi příznivci Miloše Zemana

Drahoše přišli podpořit neúspěšní kandidáti z prvního kola voleb Michal Horáček, Pavel Fischer a Marek Hilšer - ani oni se nechtějí stáhnout z veřejného života.

Do pražského Top hotelu přišli Zemanovi osobně pogratulovat k vítězství
například bývalý prezident Václav Klaus. Je rád, že vyhrál dosavadní prezident, současně ale vyjádřil obavu, že poražený tábor výsledek voleb nepřijme. Zeman a jeho spolupracovníci by podle něj prohru jistě přijali. Za znovuzvoleným prezidentem přijel také šéf SPD Tomio Okamura i úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec, který pozval Zemana na únorový sjezd ČSSD v Hradci Králové.

Premiér Babiš podle svého vyjádření věřil, že kampaň založená na útocích na Zemana nebude úspěšná, a je rád, že se nemýlil. Občané se rozhodli pro stabilitu, prosperitu a pokračování úspěšného rozvoje ve všech oblastech života, reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip.

Politici blahopřejí i neskrývají zklamání

Předseda ODS Petr Fiala doufá, že Zeman bude sloužit zájmům Česka, aby bylo v budoucnu možné mluvit o důstojnosti prezidentského úřadu i o úctě k ústavě. Lídr Pirátů Ivan Bartoš doufá, že si lidé uvědomí, že prezidentské volby skončily a společnost se nebude dále štěpit. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek blahopřál Zemanovi k vítězství a doufá, že ve funkci bude víc spojovat než dosud. Respekt si zaslouží i jeho protikandidát. Bylo to férové, uvedl. Naděje na změnu na Hradě podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska zhasla. Přežijeme to, ale náprava škod nebude snadná ani rychlá, soudí.

Zeman podle konečných výsledků získal 51,36 procenta hlasů. Drahošovi dalo hlas 48,63 procenta voličů, což znamenalo o 152.184 hlasů méně. Hlasovat přišlo rekordních 66,6 procenta lidí. Zeman zvítězil v deseti krajích, Drahoš uspěl v Praze, ve Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji a bodoval i u Čechů volících v zahraničí. Zeman vyhrál ve všech ostatních, nejvýrazněji v Moravskoslezském kraji. Celkově v Čechách zvítězil Drahoš v poměru 52:48 procentům hlasů, na Moravě ho Zeman porazil poměrem hlasů 57:43.

Jiří Drahoš pije víno ve svém volebním štábu.
Miloš Zeman promluvil ke svým voličům.

Miloš Zeman je ve svých 73 letech jedním z nejstarších úřadujících prezidentů v Evropě. Starší než on jsou jen prezidenti Irska Michael Higgins (76), Itálie Sergio Mattarella (76) a Rakouska Alexander Van der Bellen (74). Věkový průměr evropských prezidentů je 58 let. Nejmladším prezidentem v Evropě je hlava Francie Emmanuel Macron, kterému je 40 let.

Zemanova první zahraniční cesta povede na Slovensko, což dnes potvrdil v telefonátu se svým slovenským protějškem Andrejem Kiskou. Kiska mu blahopřál ke zvolení a vyjádřil přání, aby se vztahy obou sousedů nadále rozvíjely. Zahraniční agentury se shodují, že Zeman vyhrál nad Drahošem populismem a protiimigračním postojem.

Zvolení Zemana prezidentem nebude mít podle ekonomů vliv na finanční trhy či ekonomiku. Investoři budou sledovat politický vývoj v ČR s obezřetností.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...