Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

K Zemanovi už nesmí nikdo bez souhlasu ošetřujícího lékaře. Nemocnice volala policii

Ošetřující lékař prezidenta Miloše Zemana, ředitel Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miroslav Zavoral informuje o hospitalizaci hlavy státu. (10. října 2021) foto:  Michal Sváček, MAFRA

Policie České republiky vyhoví požadavku Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) a neumožní přímý kontakt s prezidentem Milošem Zemanem nikomu, kdo předem neobdržel souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou. Uvedla to v pátek na Twitteru. Reaguje tak na čtvrteční vyjádření nemocnice, podle které Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček bez vědomí ÚVN.
  10:48aktualizováno  12:02

„Policie České republiky vyhoví požadavku Ústřední vojenské nemocnice v Praze a od tohoto okamžiku nebude ze strany ochránců umožněn přímý kontakt prezidenta republiky s žádnou osobou, která předem neobdržela souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou,“ uvedla na Twitteru Policie ČR.

„Děkujeme za vstřícnost Policie České republiky. Pan prezident je pacientem ÚVN a tímto opatřením jsou zajištěna standardní pravidla, která platí pro návštěvy u pacientů ÚVN,“ reagovala nemocnice.

Zemana v nemocnici ve čtvrtek navštívil předseda Sněmovny Vondráček. Přivedl jej tam hradní kancléř Vratislav Mynář. Zeman měl při této příležitosti podepsat listinu, kterou se svolává zasedání nové Poslanecké sněmovny na 8. listopadu 2021.

Ústřední vojenská nemocnice večer vydala prohlášení, podle kterého tak Mynář učinil nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. „Pana prezidenta navštěvuje, vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které pan předseda Radek Vondráček v době návštěvy nepatřil. 

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) ukázal 14. října 2021 v...

Prezident mě na schůzku sám pozval, říká Vondáček

Tento neoprávněný vstup eviduje ÚVN jako takzvanou nežádoucí událost, která bude prověřena v rámci interního šetření nemocnice,“ uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

ÚVN podle ní rovněž nemůže potvrdit v médiích prezentovaný průběh a obsah setkání, neboť mu nebyl přítomen nikdo ze zdravotnického personálu. „ÚVN se rovněž distancuje od výroků pana předsedy Radka Vondráčka, týkajících se zdravotního stavu pana prezidenta, informace o zdravotním stavu pana prezidenta byly poskytnuty výhradně jeho nejbližším,“ doplnila.

Uvedla také, že nemocnice touto cestou žádá v zájmu pacienta, aby další oficiální návštěvy, mimo okruh osob blízkých prezidenta, byly realizovány vždy po předchozí dohodě s ošetřujícím lékařem, ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem. Kdo se řadí mezi osoby blízké, neupřesnila.

Podle Deníku N vedení Ústřední vojenské nemocnice došla trpělivost s tím, jak se prezidentovo nejbližší okolí v nemocnici chová.  „Když tam někoho přivedl prezidentův kancléř, doteď mu v tom nikdo nebránil. Ochrance nikdo nenakázal, že tam nemají nikoho pouštět. Teď to nařízení už bude mít. Doktor byl naštvaný a říkal, že nechce, aby tam kohokoli vodili. Vodili tam kdekoho a toto byl impulz. Té včerejší schůzky se účastnili více než tři lidé. Včera to byl pomalu průchodový pokoj a vedení nemocnice došla trpělivost,“ popsal Deníku N anonymní zdroj.

Další zdroj pak pro server uvedl, že ačkoliv kancléř má Mynář na pokoj přístup, ve čtvrtek s sebou přivedl ‚mnohem více‘ lidí.  Nepřišli totiž podle nich jen Mynář s Vondráčkem, ale také například ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. „A doktoru Tyllovi (přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace intenzivní medicíny Tomáš Tyll, pozn. red.) už se to nelíbilo,“ řekl zdroj s tím, že následně byla skupina od prezidenta vykázána. 

Babiš: Je to velká chyba Vondráčka

Vondráček ve čtvrtek po setkání s prezidentem novinářům řekl, že Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu a že podepsal rozhodnutí o svolání nové Sněmovny. Setkání podle Vondráčka fotil ředitel Odboru protokolu Kanceláře prezidenta Vladimír Kruliš. „Je to vyfocené. Ale nebudeme fotku zveřejňovat. Existuje i fotka, jak podepisuje svolání sněmovny. A také, jak jsem s ním já. Předpokládám, že jsem na fotce také,“ uvedl pro Aktuálně.cz Vondráček.

Celou věc odsoudil premiér Andrej Babiš. „Nevnímám to vůbec dobře. Je to velká chyba kolegy Vondráčka, který mě o návštěvě neinformoval,“ uvedl pro iDNES.cz Babiš.

Kancelář prezidenta republiky čelí kritice, podle které nedostatečně informuje o Zemanově zdravotním stavu. Prezidentova manželka Ivana Zemanová na tiskovém brífinku ve čtvrtek poprosila o trpělivost a čas. „Mohu jen potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Spekulace o diagnózách a prognózách považuji přinejmenším za velmi neetické,“ uvedla.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat