Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milost od Zemana dostal podnikatel, který spáchal 38 podvodů. Trpí roztroušenou sklerózou

Česko

  9:24aktualizováno  10:08
PRAHA - Muž, kterého jako vůbec prvního omilostnil prezident Miloš Zeman, by měl být čtyřiatřicetiletý podnikatel z Plzně. Soud ho poslal na tři roky do vězení za méně závažnou majetkovou trestnou činnost. Odsouzený podnikatel trpí roztroušenou sklerózou a v době milosti měl přerušen výkon trestu ze zdravotních důvodů.

Prezident České republiky Miloš Zeman foto:  Dan Materna, MAFRA

S informací přišel deník Právo. Omilostněný muž P. M. podnikal v Pacově na Pelhřimovsku a v Plzni. Odsouzen byl na tři roky za 38 případů, kdy měl mezi lety 2008 až 2010 nezákoně od osob i firem získat peníze, služby nebo zboží v hodnotě několika milionů korun. Muž se u soudu nikdy nepřiznal a tvrdil, že nikoho nechtěl poškodit.

První milost Miloše Zemana: Nemocný muž odsouzený na tři roky za milionový podvod

Navíc odsouzený podnikatel zatajil některé příjmy, čímž se dopustil přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění . V listopadu 2012 ho Okresní soud v Pelhřimově odsoudil na tři roky. Jeho verdikt potvrdil později také potvrdil Krajský soud v Českých Budějovicích.

Milost jsem nečekal

Muž se sice hájil tím, že nikoho nechtěl poškodit, soud ale došel k opačnému závěru. V několika případech si nechal předem proplatit materiál nebo stavební práce, které nikdy nedodal. Sám pak dlužil několika firmám například za opravy strojů nebo zboží.

O milost požádal advokát podnikatele P. M. Pavel Rameš. „Ačkoliv nepodceňuji zdravotní péči ve vězení, situace mého klienta je natolik vážná, že výkon trestu v jeho případě ztrácí účel,“ řekl právník.

„Trpí nevyléčitelnou chorobou, která jeho život neodvratně zkrátí. O tom svědčí i fakt, že soud v jeho případě už dvakrát přistoupil k přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů,“ dodal Rameš.

Podle svých slov milost pro svého klienta Remeš nečekal a ocenil prezidentovo gesto jako výraz lidskosti.

Jedná se o první milost prezidenta Zemana od jeho nástupu do funkce. „Jsem potěšen, že jsem mohl tuto milost udělit,“ řekl k případu Zeman, který jinak nechtěl milost komentovat.