Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milost od Zemana dostal podnikatel, který spáchal 38 podvodů. Trpí roztroušenou sklerózou

Česko

  9:24aktualizováno  10:08
PRAHA - Muž, kterého jako vůbec prvního omilostnil prezident Miloš Zeman, by měl být čtyřiatřicetiletý podnikatel z Plzně. Soud ho poslal na tři roky do vězení za méně závažnou majetkovou trestnou činnost. Odsouzený podnikatel trpí roztroušenou sklerózou a v době milosti měl přerušen výkon trestu ze zdravotních důvodů.

Prezident České republiky Miloš Zeman foto:  Dan Materna, MAFRA

S informací přišel deník Právo. Omilostněný muž P. M. podnikal v Pacově na Pelhřimovsku a v Plzni. Odsouzen byl na tři roky za 38 případů, kdy měl mezi lety 2008 až 2010 nezákoně od osob i firem získat peníze, služby nebo zboží v hodnotě několika milionů korun. Muž se u soudu nikdy nepřiznal a tvrdil, že nikoho nechtěl poškodit.

Navíc odsouzený podnikatel zatajil některé příjmy, čímž se dopustil přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění . V listopadu 2012 ho Okresní soud v Pelhřimově odsoudil na tři roky. Jeho verdikt potvrdil později také potvrdil Krajský soud v Českých Budějovicích.

Milost jsem nečekal

Muž se sice hájil tím, že nikoho nechtěl poškodit, soud ale došel k opačnému závěru. V několika případech si nechal předem proplatit materiál nebo stavební práce, které nikdy nedodal. Sám pak dlužil několika firmám například za opravy strojů nebo zboží.

O milost požádal advokát podnikatele P. M. Pavel Rameš. „Ačkoliv nepodceňuji zdravotní péči ve vězení, situace mého klienta je natolik vážná, že výkon trestu v jeho případě ztrácí účel,“ řekl právník.

„Trpí nevyléčitelnou chorobou, která jeho život neodvratně zkrátí. O tom svědčí i fakt, že soud v jeho případě už dvakrát přistoupil k přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů,“ dodal Rameš.

Podle svých slov milost pro svého klienta Remeš nečekal a ocenil prezidentovo gesto jako výraz lidskosti.

Jedná se o první milost prezidenta Zemana od jeho nástupu do funkce. „Jsem potěšen, že jsem mohl tuto milost udělit,“ řekl k případu Zeman, který jinak nechtěl milost komentovat.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!