Středa 4. prosince 2024, svátek má Barbora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Milostná aféra paní Robinsonové

Česko

Severoirský skandál: manželka šéfa vlády přiznala vztah s mužem mladším o 40 let

BELFAST/PRAHA „Paní Robinsonová, vy se mě pokoušíte svést,“ říká lehce nervózním hlasem Dustin Hoffman v roli studenta Bena Braddocka v legendárním filmu Absolvent.

Paní Robinsonová – ztvárněná Anne Bancroftovou – se následně trochu divoce a zároveň i potutelně usměje. V tu chvíli je zaděláno na velké filmové drama, jehož klíčovou zápletku tvoří vztah mladého muže a o mnoho let starší ženy.

Pouze film? Nikoli. Severní Irsko v poslední době zažívá příběh, který se hollywoodské klasice alespoň v základních obrysech až cynicky podobá. Před pár dny se totiž provalilo, že manželka šéfa severoirské vlády Petera Robinsona Iris (ano, paní Robinsonová) měla před rokem a půl poměr s o 40 let mladším Kirkem McCambleym.

Jako zastupitelka v radě východního Belfastu navíc svému milému dopomohla k výhodnému pronájmu kavárny. Kvůli této záležitosti mimo jiné od dvou belfastských developerů přijala 50 tisíc liber (asi 1,5 milionu korun) a vzápětí je McCambleymu předala. Ten je pak použil jako počáteční investici do svého podniku.

Podle britských médií ale Robinsonová svým jednáním porušila zákony. Do záležitosti se navíc zapletl i Robinson, který kvůli tomu čelí zvýšenému politickému tlaku.

Syn řezníka a politička Paní Robinsonová se za svého muže provdala v roce 1970 a mají spolu tři děti. Stejně jako její manžel, i Robinsonová se vydala na politickou dráhu – oba působili v řadách protestantské Demokratické unionistické strany (DUP). Základní kámen pro vznik vztahu 59leté Robinsonové s tehdy 19letým Kirkem McCambleym byl položen v únoru roku 2008. Tehdy totiž zemřel jeho otec, belfastský řezník Billy McCambley. Robinsonová mu před smrtí jako blízká přítelkyně slíbila, že se postará o jeho syna Kirka. V dalších měsících se s ním však sblížila do té míry, že již v létě měli sexuální vztah. Právě v této době Robinsonová pomohla Kirkovi kavárnu získat. Jako jediný totiž splnil daná kritéria. Robinsonová navíc během rozhodování o tom, komu kavárnu přiklepnout, neuvedla, že od developerů přijala peníze. Jak uvedly agentury, částku podle předpisů nenahlásila ani v přiznání v britském parlamentu v Londýně, kde byla poslankyní. Již na podzim 2008 jejich vztah skončil. Skutečné drama začalo loni začátkem března, kdy se Robinson o celé aféře dozvěděl – Robinsonová se dokonce pokusila o sebevraždu. Když se Robinson dozvěděl o penězích, tlačil na manželku, aby je vrátila, ale neinformoval úřady, jak to nařizují předpisy pro britské ministry. Tím podle BBC porušil zákon. Robinsonová v poslední době trpěla psychickými obtížemi, a proto také loni v prosinci oznámila odchod z politiky. Detaily skandálu však na veřejnost pronikly až v lednu.

Robinson oznámil na šest týdnů odchod z funkce Robinson v televizním interview roztřeseným hlasem a se slzami v očích hovořil o tom, že se pokusí manželství zachránit. „To je cesta, po které jsem se vydal. Je to cesta bez záruky, ale nikoli bez naděje,“ uvedl.

Lítostivě o svém vztahu hovořila i Robinsonová. „Začalo to úplně nevinně, když jsem podporovala někoho (McCambleyho, pozn. red) po smrti v jeho rodině... Bohužel se vztah rozvinul do krátkého vztahu, která neměla emocionální nebo dlouhodobý smysl, mé činy však zničily můj život i život lidí kolem mě,“ řekla podle listu The Daily Telegraph. Věc však šokovala i McCambleyho. „Pokouším se s tím vším vyrovnat,“ podotkl.

Kvůli celé záležitosti se Robinson ocitl ve mimořádných obtížích. Včera proto oznámil, že na šest týdnů odstupuje z funkce prvního ministra, během této doby chce očistit své jméno. Zároveň také popřel, že by porušil zákon, a zdůrazňoval, že jednal „eticky“. Paradoxní ale je, že Robinsonová s manželem patřili mezi zastánce puritánské protestantské morálky. Robinsonová loni například podle listu Belfast Telegraph prohlásila, že homosexualita je „hnusnější“ než zneužívání dětí. Skandál ale ohrožuje i křehkou vládní koalici protestantských a katolických stran v době, kdy se stále čeká na to, zda se skutečně podaří naplnit dohodu z roku 1998, která ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty.

Autor: