Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Miluju Amok

Česko

Sednout si do pohodlného křesla, vzít si tlustý román a bez pocitu viny si číst. To by chtěla jednou zažít socioložka Jiřina Šiklová.

V jejím pražském bytě jsou knihy přímo nedílnou součástí interiéru. V pracovně sahají svazky od podlahy až ke stropu a v občasných roztomilých hromádkách jsou knihy různého stáří rozesety nejen po stolcích a poličkách, ale leží i na dubových parketách. Přesto má paní Šiklová o svých knihách přehled a přesně ví, kde jaká kniha leží. „Takový pořádek v knihovně jako Jirka Němec (klinický psycholog, filozof, překladatel a jeden z iniciátorů Charty 77) už asi mít nebudu, ale aspoň ty nejdůležitější knihy dokážu vždy najít. Totiž Jirka, když byl ve vězení, psal svým dětem dopisy, aby si přečetly knihu, která leží v levém regálu a je třetí shora. Svého času jsem i já měla takový pořádek...“ směje se Šiklová. Samozřejmě že paní Šiklová má svou knihovnu rozdělenou na část pracovní, ve které jsou odborné publikace týkající se sociální gerontologie, etnik, národností a genderových otázek, a část, kde uchovává beletrii. „Já nemám nějakou svou nejoblíbenější knihu. Těch mám několik. Mámvelmi ráda rakouského spisovatele Stefana Zweiga a jeho knihy Amok (o německém lékaři podléhajícím nenávistné lásce k lady) a autobiografickou knihu Svět včerejška. Další mou oblíbenou knihou je O sedmi oběšených od ruského spisovatele Leonida Andrejeva nebo od Antoina de Saint-Exupéryho Citadela. Ta se dá číst i pozpátku.

***

JIŘINA ŠIKLOVÁ ? V době dospívání četla Šiklová hlavně Aloise Jiráska. „To dnes zní už směšně, ale nezapomeňte, že byla válka. Tím pádem člověk četl tyto knihy možná i ze vzdoru. Ale dnes Jiráskovo Temno vezme těžko někdo do ruky.“ ? Již od dětství si Šiklová ve svých knihách dělá poznámky a škrty, navíc si do rohů píše místo, kde knihu či pasáž četla. „Když se mi ta kniha dostane po letech do ruky, vidím, že jsem ji četla v roce 1948 tam a tam. Pak vidím, že to je jiné čtení, doslova bych řekla, že to je jinočtení.“ ? „Často se vracím i ke knize od Václava Havla O lidskou identitu,“ říká Šiklová.

Autor: